️ AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga ogohlantirish yo'llab, urushni tugatish bo'yicha muzokaralar to'xtab qolgan bir paytda 'soat taqillamoqda' deb ma'lum qildi.
️ Tramp o'zining Truth Social platformasida 'Ular tezroq harakat qilishlari kerak, aks holda ulardan hech narsa qolmaydi' deb yozdi. 'Vaqt eng muhim omil!' deb qo'shimcha qildi.
️ Bu xabar prezidentning yakshanba kuni Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan gaplashishi arafasida keldi.
️ Eron ommaviy axborot vositalari esa AQSh Tehronning mojaroni tugatish bo'yicha so'nggi takliflariga javoban hech qanday aniq yon berishni amalga oshirmaganini xabar qildi. Yarim rasmiy Mehr axborot agentligining xabariga ko'ra, Vashingtondan murosasizlik muzokaralarda boshi berk ko'chaga olib keladi.
️ Trampning xabari aprel oyi boshida sulh e'lon qilinishidan biroz oldin Eron urushni tugatish bo'yicha kelishuvga rozi bo'lmasa, 'butun sivilizatsiya' halok bo'lishi haqidagi tahdidini aks ettirdi.
️ Prezident bu hafta boshida Tehronning talablarini rad etib, ularni 'mutlaqo qabul qilib bo'lmaydigan' deb ataganidan keyin sulh 'katta hayotiy yordamda' ekanligi haqida ogohlantirgan edi.
️ Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bag'oiy esa ularning takliflari 'mas'uliyatli' va 'saxiy' ekanligini ta'kidladi.
️ Eronning yarim rasmiy Tasnim axborot agentligiga ko'ra, bu takliflar barcha frontlarda urushni zudlik bilan to'xtatishni (Livandagi Isroilning Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Hizbullohga qarshi hujumlariga ishora), AQShning Eron portlariga dengiz blokadasini to'xtatishni va Eronga qarshi boshqa hujumlar bo'lmasligiga kafolat berishni o'z ichiga olgan.
️ Shuningdek, ular urush zararini qoplashni talab qilish va Eronning Hormuz bo'g'izi ustidan suverenitetini ta'kidlashni o'z ichiga olgan.
️ Eronning yarim rasmiy Fars axborot agentligi yakshanba kuni Vashington Tehron taklifiga javoban beshta shart qo'yganini xabar qildi. Ular Eronning faqat bitta yadro ob'ektini ishlatishi va yuqori boyitilgan uran zaxirasini AQShga topshirishini talab qilishni o'z ichiga olgan.
️ Tramp juma kuni Eronning yadro dasturini 20 yilga to'xtatib turishni qabul qilishini taklif qildi - bu ikki davlat o'rtasidagi asosiy kelishmovchilik bo'lib, uni butunlay tugatish talabidan voz kechishni tasdiqlaydi.
️ Isroil va AQSh kuchlari 28 fevral kuni Eronga keng ko'lamli havo hujumlarini boshlagan edi. Muzokaralarni osonlashtirish uchun mo'ljallangan sulh asosan vaqti-vaqti bilan o't ochishlar bo'lsa-da, kuzatilmoqda.
️ Eron Hormuz bo'g'izini nazorat qilishda davom etmoqda va dunyo neft va suyultirilgan gazining taxminan 20% o'tadigan muhim suv yo'lini samarali ravishda yopib qo'ydi. Eronning ta'kidlashicha, bu AQSh va Isroil hujumlariga javob bo'lib, neft narxining global miqyosda oshishiga olib keldi.
️ AQSh o'z navbatida Eronni o'z shartlariga rozi bo'lishga majburlash uchun Eron portlarini blokada qilmoqda.
️ Pokiston AQSh va Eron o'rtasida vositachi rolini o'ynamoqda, ammo ikkala tomon hali ham bir-biridan uzoqda.

️ Президент США Дональд Трамп предупредил Иран, что «часы тикают», поскольку переговоры о прекращении войны зашли в тупик.
️ «Им лучше поторопиться, БЫСТРО, иначе от них ничего не останется», — написал он на своей платформе Truth Social. «ВРЕМЯ НЕ ЖДЕТ!» — добавил он.
️ Это сообщение прозвучало накануне запланированного на воскресенье разговора президента с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
️ Иранские СМИ тем временем сообщили, что США не сделали никаких конкретных уступок в ответ на последние предложения Тегерана по урегулированию конфликта. Отсутствие компромисса со стороны Вашингтона приведет к «тупику в переговорах», сообщило полуофициальное агентство Mehr.
️ Сообщение Трампа повторило его угрозу о том, что «целая цивилизация» погибнет, если Иран не согласится на сделку по прекращению войны, незадолго до объявления перемирия в начале апреля.
️ Ранее на этой неделе президент предупредил, что перемирие находится на «огромном жизнеобеспечении» после того, как он отверг требования Тегерана, назвав их «совершенно неприемлемыми».
️ Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи настаивал, что они были «ответственными» и «щедрыми».
️ По данным полуофициального иранского агентства Tasnim, они включали немедленное прекращение войны на всех фронтах (имеются в виду продолжающиеся израильские атаки на поддерживаемую Ираном «Хезболлу» в Ливане), прекращение морской блокады иранских портов со стороны США и гарантии отсутствия дальнейших атак на Иран.
️ Также сообщалось, что они включали требование компенсации за ущерб от войны и акцент на суверенитете Ирана над Ормузским проливом.
️ Полуофициальное иранское агентство Fars сообщило в воскресенье, что Вашингтон выдвинул пять условий в ответ на предложение Тегерана. Они включали требование, чтобы Иран оставил в эксплуатации только один ядерный объект и передал свой запас высокообогащенного урана США.
️ В пятницу Трамп предложил принять 20-летнюю приостановку ядерной программы Ирана — главный камень преткновения между двумя странами — что, по-видимому, подтверждает отход от требования полного ее прекращения.
️ Израильские и американские силы начали массированные авиаудары по Ирану 28 февраля. Перемирие, призванное облегчить переговоры, в основном соблюдается, несмотря на occasional exchanges of fire.
️ Иран продолжает контролировать Ормузский пролив, фактически закрывая жизненно важный водный путь, через который проходит около 20% мировой нефти и сжиженного природного газа. Этот шаг, который, по словам Ирана, является ответом на атаки США и Израиля, привел к резкому росту цен на нефть в мире.
️ США, в свою очередь, ввели блокаду иранских портов, чтобы оказать давление на Тегеран с целью согласия на свои условия.