Amnesty International inson huquqlari tashkilotining yillik hisobotiga ko‘ra, 2025-yilda dunyo bo‘ylab kamida 2707 kishi qatl etilgan. Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan 78 foizga oshgan va tashkilot 1981-yildan beri qayd etgan eng yuqori raqamdir.
Qatllarning keskin o‘sishi, asosan, Erondagi ko‘payish bilan bog‘liq. Eron hukumati 2025-yilda kamida 2159 kishini qatl etgan, bu global qatllarning taxminan 80 foizini tashkil qiladi. Amnesty ma’lumotlariga ko‘ra, Eron o‘lim jazosidan aholini qo‘rqitish va rejimga qarshi chiqqanlarni jazolash vositasi sifatida foydalanmoqda.
Saudiya Arabistonida ham qatllar soni sezilarli oshgan – kamida 356 kishi, asosan giyohvand moddalar bilan bog‘liq jinoyatlar uchun qatl etilgan. AQShda esa 2009-yildan beri eng yuqori ko‘rsatkich qayd etilgan – 47 kishi qatl qilingan, shundan yarmi Florida shtatida.
Hisobot Xitoyni o‘z ichiga olmaydi, chunki Xitoy hukumati ma’lumotlarni oshkor qilmaydi. Amnesty Xitoyda minglab qatllar amalga oshirilgan deb hisoblaydi.
Shuningdek, Shimoliy Koreya va Vyetnamda qatllar amalga oshirilgani tasdiqlangan, ammo ishonchli minimal raqamlarni aniqlash uchun yetarli ma’lumot yo‘q.
Amnesty qayd etishicha, o‘lim jazosidan voz kechish yo‘nalishida ijobiy o‘zgarishlar ham mavjud. 2025-yil oxiriga kelib, 113 davlat o‘lim jazosini butunlay bekor qilgan. Vyetnam bir qancha jinoyatlar uchun o‘lim jazosini bekor qilgan, Gambiya, Liberiya va Nigeriya esa uni cheklash choralarini ko‘rgan.
Qirg‘iziston Konstitutsiyaviy sudi o‘lim jazosini qayta tiklash konstitutsiyaga zid deb topgan, Zimbabve esa barcha mavjud o‘lim hukmlarini yengillashtirgan.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Volker Turk: “Faqat insonparvar va huquqlarga asoslangan sud tizimlari haqiqiy adolatni ta’minlay oladi. Jamiyatlarni himoya qilish yo‘li qatllar emas, balki kuchli institutlar va javobgarlikdir”, deb ta’kidlagan.

По данным ежегодного доклада правозащитной организации Amnesty International, в 2025 году в мире было казнено как минимум 2707 человек. Этот показатель на 78% выше, чем в 2024 году, и является самым высоким с 1981 года, когда было зафиксировано 3191 казнь.
Резкий рост числа казней в значительной степени обусловлен увеличением в Иране. Режим Ирана казнил не менее 2159 человек, что составляет около 80% от общемирового числа. По данным Amnesty, иранские власти используют смертную казнь для устрашения населения и наказания тех, кто бросает вызов режиму.
В Саудовской Аравии также отмечен значительный рост – казнено не менее 356 человек, в основном за преступления, связанные с наркотиками. В США зафиксирован самый высокий показатель с 2009 года – 47 казней, почти половина из них в штате Флорида.
Доклад не включает Китай, который, по оценкам Amnesty, казнил тысячи людей, но не раскрывает данные. Также подтверждены казни в Северной Корее и Вьетнаме, но достоверных минимальных цифр нет.
Несмотря на мрачные цифры, Amnesty отмечает прогресс в отмене смертной казни. К концу 2025 года 113 стран полностью отменили смертную казнь за все преступления. Вьетнам отменил смертную казнь за ряд преступлений, а Гамбия, Либерия и Нигерия предприняли шаги по ее ограничению.
Конституционный суд Кыргызстана постановил, что восстановление смертной казни нарушит конституцию, а Зимбабве смягчил все существующие смертные приговоры.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк заявил: «Только гуманные и основанные на правах системы правосудия могут обеспечить подлинное правосудие. Путь к защите обществ – не через казни, а через сильные институты и подотчетность».