Eron Islom Respublikasi terma jamoasi 2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionatida ishtirok etishi rasman tasdiqlandi. Bu haqda Eron Tashqi ishlar vazirligi FIFA bilan muzokaralardan so‘ng ma’lum qildi. Avvalroq AQSh bilan mojaro fonida Eron turnirdan voz kechishi mumkinligi haqida xabarlar tarqalgandi.
FIFA prezidenti Janni Infantino kongressda bergan bayonotida, Eron terma jamoasi AQSh hududida o‘z o‘yinlarini o‘tkazishini tasdiqladi. “Eron 2026 yilgi jahon chempionatida qatnashadi. Albatta, ular AQSh maydonlarida o‘ynaydi. Sababi oddiy: biz odamlarni birlashtirishimiz kerak. Bizning vazifamiz aynan shu. Futbol dunyoni birlashtiradi”, dedi Infantino.
Eronning turnirda ishtiroki 2026 yil fevral oyi oxirida Yaqin Sharqdagi keskinlashuvdan so‘ng xavf ostida qolgan edi. O‘shanda AQSh va Isroil rejimi Eronga qarshi harbiy operatsiya boshlagan, Eron ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomaneiy halok bo‘lgan edi.
Shu fonda 11 mart kuni Eron sport vaziri Ahmad Doniyomaliy terma jamoaning jahon chempionatida qatnashmasligini e’lon qilgan, chunki Tehron qurolli mojaro sharoitida AQShda o‘yinlarni o‘tkazishni nomaqbul deb hisoblagan.
Vaziyat aprel oyida o‘t ochishni to‘xtatish rejimi o‘rnatilgandan so‘ng o‘zgara boshladi. FIFA Eron tomoni bilan diplomatik aloqalarni faollashtirdi, AQSh rejimi rahbari Donald Tramp esa jamoa xavfsiz holda turnirga kelishi mumkinligini ochiq ta’kidladi.
OAV ma’lumotlariga ko‘ra, Eron FIFAga bir qator shartlar qo‘ygan, jumladan, futbolchilar va delegatsiya xavfsizligi kafolatlari, viza olish va davlat ramzlariga hurmat ko‘rsatilishi.
Kelishuvlarga qaramay, vizalar bilan bog‘liq muammolar saqlanib qolmoqda. Eron futbol federatsiyasi rahbari Mehdi Tojning aytishicha, delegatsiyaning bir qismi hali ham AQSh vizasini olmagan, futbolchilar va xodimlar hujjatlarni rasmiylashtirish uchun Turkiyaga borishga majbur.
Qo‘shimcha qiyinchiliklar Kanada bilan yuzaga keldi – bu davlat Mehdi Tojga shaxsiy sanksiyalar tufayli kirishga ruxsat bermadi.
Avvalroq Eronning rad javobi fonida FIFA, OAV xabarlariga ko‘ra, jamoani almashtirishning favqulodda variantlarini ko‘rib chiqqan. Xususan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri turnirga chiqa olmagan jamoalar, jumladan, Italiya va BAA ishtirokida qo‘shimcha qit’alararo pley-off o‘tkazish imkoniyati muhokama qilingan. Biroq Eron ishtiroki tasdiqlangach, ishtirokchilar tarkibini o‘zgartirish zarurati qolmadi.
Guruh bosqichida Eron terma jamoasi Yangi Zelandiya, Belgiya va Misr bilan o‘ynaydi. Jamoa o‘yinlari Los-Anjeles va Sietlda (AQSh hududida) rejalashtirilgan. Jahon chempionati ilk bor bir vaqtning o‘zida uch mamlakat – AQSh, Kanada va Meksikada o‘tkaziladi.

Сборная Ирана примет участие в чемпионате мира по футболу 2026 года, несмотря на ранее звучавшие заявления о возможном отказе от турнира на фоне конфликта с США. FIFA предоставила иранской стороне гарантии безопасности, визовой поддержки и участия команды в соревнованиях.
О решении сообщил МИД Ирана после переговоров между иранской стороной и руководством FIFA. Президент FIFA Джанни Инфантино подтвердил, что иранская сборная проведет свои матчи на территории США. «Иран примет участие в ЧМ-2026. Конечно, они будут играть на полях США. Причина проста: мы должны объединять людей. Наша обязанность — именно в этом. Мир объединяет футбол», — заявил Инфантино на конгрессе FIFA.
Участие Ирана в турнире оказалось под угрозой после резкого обострения ситуации на Ближнем Востоке в конце февраля 2026 года. Тогда США и Израиль начали военную операцию против Ирана, в ходе которой, по данным иранской стороны, погиб верховный лидер страны аятолла Али Хаменеи.
На этом фоне 11 марта министр спорта Ирана Ахмад Доньямали заявил, что сборная не будет участвовать в чемпионате мира, поскольку проведение матчей в США в условиях вооруженного конфликта Тегеран считает неприемлемым.
Ситуация начала меняться после установления режима прекращения огня в апреле. FIFA активизировала дипломатические контакты с иранской стороной, а президент США Дональд Трамп публично заверил, что команда сможет безопасно приехать на турнир.
По данным СМИ, Иран выдвинул FIFA список условий, включающий гарантии безопасности игроков и делегации, получение виз и уважение государственной символики страны.
Несмотря на достигнутые договоренности, проблемы с визами остаются. Глава Федерации футбола Ирана Мехди Тадж сообщил, что часть делегации до сих пор не получила американские визы, а игрокам и сотрудникам приходится выезжать в Турцию для прохождения процедур оформления документов.
Дополнительные сложности возникли и с Канадой, которая отказала во въезде самому Мехди Таджу из-за действующих персональных санкций.
Ранее на фоне возможного отказа Ирана от участия FIFA, по данным СМИ, рассматривала экстренные варианты замены команды. В частности, обсуждалась возможность проведения дополнительного межконтинентального плей-офф с участием сборных, не сумевших напрямую квалифицироваться на турнир, включая Италию и ОАЭ. Однако после подтверждения участия Ирана необходимость в изменении состава участников отпала.
На групповом этапе чемпионата мира сборная Ирана сыграет против Новой Зеландии, Бельгии и Египта. Матчи команды запланированы в Лос-Анджелесе и Сиэтле (на территории США). Также чемпионат мира по футболу впервые пройдет сразу в трех странах — США, Канаде и Мексике.