Kompaniyalar ma’lumotlariga ko‘ra, bu yilgi eng yirik taklif qilingan birlashmalardan biri bo‘lib, bozor kapitallashuvi bo‘yicha dunyodagi eng yirik tartibga solinadigan elektr kommunal biznesini yaratadi.
Birlashgan kompaniya Florida, Virjiniya, Shimoliy Karolina va Janubiy Karolina shtatlarida taxminan 10 million mijozga xizmat ko‘rsatadi. Bu hudud tez o‘suvchi aholiga ega va Virjiniyada dunyodagi eng yirik ma’lumotlar markazi joylashgan.
Kompaniya rahbarlarining so‘zlariga ko‘ra, kelishuv NextEra va Dominion’ga ulanishni rejalashtirgan ma’lumotlar markazlariga elektr energiyasini yetkazib berish uchun infratuzilmani tezroq qurish imkonini beradi. Bu markazlarning umumiy talabi taxminan 130 gigavattni tashkil etadi.
Birlashish NextEra’ning yirik texnologiya kompaniyalari tomonidan ishlab chiqilgan ma’lumotlar markazlariga elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha o‘sib borayotgan talabdan foydalanish harakatlarini davom ettiradi. O‘tgan yili Florida kompaniyasi Alphabet’ning Google bilan Ayova shtatidagi atom elektr stansiyasini qayta ochish bo‘yicha shartnoma imzolagan edi.
Dominion’ning 51 gigavattdan ortiq shartnoma asosidagi ma’lumotlar markazi quvvati mavjud bo‘lib, uning mijozlari qatoriga Alphabet, Amazon, Microsoft, Meta, Equinix, CoreWeave va CyrusOne kiradi.
Ikki kompaniyaning potentsial birlashishi iste’molchilarning elektr energiyasi to‘lovlarining oshishidan xavotirlanishi fonida yuz bermoqda. Ba’zi gubernatorlar va boshqa amaldorlar elektr energiyasi tariflarining oshishiga qarshi chiqmoqda.
Dominion aktsiyadorlari har bir Dominion aksiyasi uchun 0.8138 NextEra aksiyasini oladi. Kelishuv yakunida 360 million dollar bir martalik naqd to‘lov ham amalga oshiriladi.
NextEra bosh direktori Jon Ketchum birlashgan kompaniyaning raisi va bosh direktori bo‘ladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, miqyos muhim, chunki u kapital va operatsion samaradorlikni oshiradi.
Birlashgan kompaniyaning ikki shtab-kvartirasi bo‘ladi: Florida shtatidagi Juno Beach va Virjiniya shtatidagi Richmond. Biznes NextEra nomi va “NEE” ticker belgisi ostida faoliyat yuritadi.
Kelishuv ikkala kompaniya direktorlar kengashi tomonidan ma’qullangan va 12-18 oy ichida yakunlanishi kutilmoqda. U NextEra va Dominion aktsiyadorlari, shuningdek, turli tartibga soluvchi organlar, jumladan, Yadroviy tartibga solish komissiyasining roziligini talab qiladi.
Dominion aksiyalari ertalabki savdolarda 9.61 foizdan ko‘proq oshdi, NextEra aksiyalari esa 5 foizga tushdi. Bu AQSh energetika kompaniyalarining konsolidatsiyasi to‘lqinidagi eng so‘nggi hodisadir.

Компания NextEra Energy планирует приобрести Dominion Energy в сделке по обмену акциями на сумму около $67 млрд, создавая крупную энергетическую компанию на фоне растущего спроса на энергию со стороны искусственного интеллекта (ИИ) в США.
Это одно из крупнейших предложенных слияний в этом году, которое создаст крупнейший в мире регулируемый бизнес по электроэнергетике по рыночной капитализации, сообщили компании в понедельник.
Объединенная компания будет обслуживать около 10 миллионов клиентов в штатах Флорида, Вирджиния, Северная Каролина и Южная Каролина. В регионе быстро растет население, и здесь находится крупнейший в мире центр обработки данных в Вирджинии.
Сделка позволит ускорить строительство энергетической инфраструктуры для подачи электроэнергии центрам обработки данных, которые планируют подключиться к NextEra и Dominion, общая потребность которых составляет около 130 гигаватт, заявили руководители компаний.
Один гигаватт может обеспечить электроэнергией около 750 000 домов.
Слияние продолжает усилия NextEra по использованию растущего спроса на поставку электроэнергии центрам обработки данных, разрабатываемым крупными технологическими компаниями, в основном для обучения и внедрения технологий ИИ. За последний год компания из Флориды подписала соглашение с Alphabet’s Google о повторном открытии атомной электростанции в Айове.
Dominion, базирующаяся в Вирджинии, имеет почти 51 гигаватт законтрактованных мощностей центров обработки данных, а ее клиентами являются Alphabet, Amazon, Microsoft, Meta, Equinix, CoreWeave и CyrusOne.
Потенциальное объединение двух компаний происходит в то время, когда потребители, обеспокоенные ростом счетов за электроэнергию, выступают против центров обработки данных ИИ. Некоторые губернаторы и другие должностные лица протестуют против повышения тарифов.
Акционеры Dominion получат фиксированный коэффициент обмена 0,8138 акций NextEra за каждую акцию Dominion. Также будет произведена единовременная выплата наличными в размере $360 млн при закрытии сделки.
Генеральный директор NextEra Джон Кетчум станет председателем и генеральным директором объединенной компании. «Мы объединяем NextEra Energy и Dominion Energy, потому что масштаб имеет значение как никогда — не ради размера, а потому что масштаб приводит к эффективности капитала и операций», — заявил Кетчум.
Объединенная компания будет иметь двойные штаб-квартиры в Джуно-Бич, Флорида, и Ричмонде, Вирджиния. Бизнес будет использовать название NextEra и торговаться под тикером «NEE» на Нью-Йоркской фондовой бирже.
Сделка, одобренная советами директоров обеих компаний, ожидается к закрытию в течение 12–18 месяцев. Она требует одобрения акционеров NextEra и Dominion, а также различных регулирующих органов, включая Комиссию по ядерному регулированию.
Акции Dominion подскочили более чем на 9,61% на утренних торгах, в то время как акции NextEra упали на 5%. Покупка Dominion компанией NextEra является последней в волне консолидации американских энергетических компаний.