Arsenal 22 yillik tanaffusdan so‘ng Premer-liga chempionligini qo‘lga kiritish arafasida. Jamoa “Byornli”ni 1:0 hisobida mag‘lub etib, turnir jadvalida peshqadamlikni besh ochkoga yetkazdi.
“Arsenal”ning yagona golini Kay Haverts kiritdi. Biroq u ikkinchi bo‘limda qizil kartochka olishdan zo‘rg‘a qutuldi, bu esa chempionlik poygasini “Manchester Siti” foydasiga o‘zgartirishi mumkin edi.
“Arsenal” chempion bo‘lishi uchun “Siti”ning “Bornmut”ga yutqazishi kifoya. Agar “Siti” g‘alaba qozonsa ham, “Arsenal” “Kristal Pelas”ni mag‘lub etib, chempionlikni qo‘lga kiritishi mumkin.
“Arsenal”ning tor g‘alabasi “Siti”ga umid beradi. Agar “Arsenal” durang o‘ynasa, “Siti” so‘nggi ikki o‘yinda g‘alaba qozonib, to‘plar farqi bo‘yicha chempion bo‘lishi mumkin.
Mavsum so‘nggi kunlarida qiziqishni oshiruvchi yana bir omil: “Siti” bosh murabbiyi Pep Gvardiola yakshanba kuni “Villa” bilan o‘yindan so‘ng klubni tark etishi mumkinligi haqida xabarlar tarqaldi.
“Arsenal” muxlislari jamoasining oson g‘alabasini kutgan bo‘lsa-da, “Byornli” qattiq qarshilik ko‘rsatdi. “Arsenal” 18-marta burchak to‘pidan gol urdi, ammo hujumda samaradorlik past edi.
Kay Havertsning qo‘pol zarbasi VAR tomonidan tekshirilgan bo‘lsa-da, sariq kartochka qizilga almashtirilmadi. Keyin u Viktor Gyokeres bilan almashtirildi.
“Arsenal”ning mudofaa chizig‘i yana bir bor o‘z kuchini ko‘rsatdi: so‘nggi to‘rtta o‘yinda gol o‘tkazmadi. Bu ularni chempionlikka yaqinlashtirdi.

«Арсенал» находится в шаге от завершения 22-летнего ожидания победы в Премьер-лиге после победы над «Бернли» со счётом 1:0, увеличив отрыв в турнирной таблице до пяти очков.
Единственный гол забил Кай Хаверц, но он также избежал удаления во втором тайме, что могло бы изменить ход чемпионской гонки в пользу «Манчестер Сити».
«Канониры» могут стать чемпионами уже во вторник, если «Сити» проиграет «Борнмуту». Даже если «Сити» выиграет, «Арсенал» обеспечит титул победой над «Кристал Пэлас» в воскресенье.
Однако узкая победа над «Бернли», уже вылетевшим из лиги, даёт «Сити» надежду. Ничья «Арсенала» позволит «Сити» вырвать титул по разнице голов, если команда Гвардиолы выиграет два оставшихся матча.
Интригу добавляют сообщения о том, что Гвардиола может покинуть «Сити» после десятилетия успехов, начиная с воскресного матча с «Астон Виллой».
Ожидалось, что «Арсенал» легко разгромит «Бернли», но гости оказали упорное сопротивление. «Арсенал» забил 18-й гол со стандарта в сезоне, но атакующая игра была не столь эффективной.
Хаверц избежал красной карточки после грубого фола, VAR оставил решение судьи в силе. Вместо него вышел Виктор Гёкерес, но это не усилило атаку «Арсенала».
Зато защита «Арсенала» вновь была безупречна: команда не пропускает в последних четырёх матчах лиги, что приближает её к титулу.