AQSh Adliya vazirligi (DOJ) ishni to'xtatish to'g'risida qaror qabul qildi. DOJning Nyu-York Sharqiy okrug sudiga yuborgan xatida, "Adliya vazirligi ushbu ishni ko'rib chiqdi va jinoiy ayblovlarni davom ettirishga resurs sarflamaslikka qaror qildi", deyilgan. Biroq, sudya bu qarorni tasdiqlashi kerak.
Ish avvalgi prezident Jo Bayden davrida qo'zg'atilgan bo'lib, Adani hindistonlik amaldorlarga pora berib, milliardlab dollarlik shartnomalarni qo'lga kiritganlikda va AQSh investorlarini aldaganlikda ayblangan edi. Adani Green Energy kompaniyasi Hindistondagi eng yirik quyosh elektr stansiyasini qurish bo'yicha shartnomani yutish uchun pora berganlikda ayblangan.
Ishning to'xtatilishi Adanining yuridik jamoasidagi o'zgarishlar bilan bir vaqtga to'g'ri keldi. Adani o'zining himoya guruhiga prezident Trampning shaxsiy advokatlaridan biri Robert J. Giuffra Jrni qo'shdi. Giuffra Jr Adanining AQShga 10 milliard dollar sarmoya kiritish va'da qilganini ma'lum qildi, bu esa 15 ming ish o'rni yaratishi mumkin.
Reuters agentligining manbalarga tayanib xabar berishicha, Adani AQShga sarmoya kiritmoqchi bo'lgan, ammo ish davom etayotgani sababli buni amalga oshira olmagan. Shu bilan birga, AQSh G'aznachilik vazirligi Adani bilan Eronga qarshi sanksiyalarni buzganlik uchun 275 million dollarlik kelishuvni e'lon qildi.
AQSh Qimmatli qog'ozlar va birja komissiyasi (SEC) ham Adani bilan da'voni hal qilish bo'yicha kelishuvga erishdi. Kelishuvga ko'ra, Gautam Adani 6 million dollar, Sagar Adani esa 12 million dollar jarima to'lashi kerak.

Администрация президента США Дональда Трампа приняла решение снять уголовные обвинения в мошенничестве с индийским миллиардером Гаутамом Адани. Дело касалось обвинений в даче взяток индийским чиновникам на сумму до 265 миллионов долларов и обмане американских инвесторов.
Министерство юстиции США (DOJ) направило в суд письмо с просьбой прекратить дело, заявив, что не намерено тратить ресурсы на преследование данных обвинений. Однако судья должен утвердить это решение.
Дело было возбуждено при предыдущей администрации Джо Байдена. Адани обвинялся в организации схемы подкупа индийских чиновников для получения контрактов на миллиарды долларов и введении в заблуждение американских инвесторов. Компания Adani Green Energy, по версии обвинения, давала взятки для выигрыша контракта на строительство крупнейшей солнечной электростанции в Индии.
Прекращение дела совпало с изменениями в юридической команде Адани. Он нанял Роберта Дж. Джуффра-младшего, одного из личных адвокатов президента Трампа. Джуффра заявил, что Адани пообещал инвестировать 10 миллиардов долларов в экономику США, что должно создать 15 тысяч рабочих мест.
По данным Reuters, Адани хотел инвестировать в США, но не мог сделать этого, пока продолжалось расследование. Кроме того, Министерство финансов США объявило о достижении соглашения с Адани на 275 миллионов долларов по обвинениям в нарушении санкций против Ирана.
Комиссия по ценным бумагам и биржам США (SEC) также урегулировала гражданский иск против Адани. Согласно соглашению, Гаутам Адани должен выплатить 6 миллионов долларов, а Сагар Адани — 12 миллионов долларов штрафа.