AQSh Mudofaa vazirligi Kanada bilan birgalikdagi kontinental mudofaa kengashida ishtirok etishni to‘xtatishini ma’lum qildi. Bu qaror AQShning Kanada mudofaa majburiyatlarini bajarmayotgani haqidagi ayblovlari bilan bog‘liq.
AQSh mudofaa vaziri o‘rinbosari Elbrij Kolbi ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida departament Doimiy Mudofaa Kengashidagi ishtirokini “qayta baholash” uchun to‘xtatishini yozdi. Ushbu kengash Ikkinchi jahon urushi davridan beri mintaqaviy xavfsizlik masalalari muhokama qilinadigan forum sifatida faoliyat yuritib kelgan.
Kolbi Kanadani “qattiq kuchni ritorikadan ustun qo‘yishga” chaqirib, “Afsuski, Kanada mudofaa majburiyatlari bo‘yicha ishonchli taraqqiyotga erisha olmadi. Biz ritorika va haqiqat o‘rtasidagi bo‘shliqni endi e’tiborsiz qoldira olmaymiz”, deb yozdi.
Bu e’lon AQSh prezidenti Donald Trampning ikkinchi muddatida ittifoqchilarni harbiy kuchga haddan tashqari tayanishda ayblash siyosatining navbatdagi namunasi bo‘ldi. Ittifoqchi davlatlar esa bu ayblovlarni rad etib, harbiy xarajatlarni oshirish va mintaqaviy xavfsizlikni o‘z qo‘liga olish choralarini ko‘rayotganliklarini ta’kidlamoqda.
O‘tgan yili Gaagadagi NATO sammitida deyarli barcha a’zo davlatlar mudofaa xarajatlarini yalpi ichki mahsulotning 5 foizigacha oshirishga rozi bo‘lgan edi. Bosh vazir Mark Karni boshchiligidagi Kanada ham ushbu kelishuvga qo‘shilgan davlatlar qatorida edi.
Kanada hukumati mudofaa uchun ajratilgan 5 foizning 3,5 foizi “asosiy harbiy qobiliyatlarni” kuchaytirishga, qolgan qismi esa portlarni yaxshilash, favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik kabi xavfsizlik bilan bog‘liq xarajatlarga yo‘naltirilishini ma’lum qilgan.
2025-yil mart oyida bosh vazir lavozimini egallaganidan beri Karni Kanadaning AQSh harbiy va iqtisodiy qaramligini kamaytirish tarafdori bo‘lib kelmoqda. U o‘z nutqlaridan birida Kanada kabi “o‘rta kuchlar” birlashib, hozirgi “buyuk kuchlar raqobati” davridan chetda qolish kerakligini ta’kidlagan.
AQSh va Kanada qo‘shni davlatlar bo‘lishiga qaramay, Trampning ikkinchi prezidentlik muddati ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni, hatto xavfsizlik masalasidan tashqarida ham, zaiflashtirmoqda. Tramp Kanadani adolatsiz savdo siyosati va chegarada odam va giyohvand moddalar noqonuniy aylanishiga qarshi kurashmaslikda ayblab kelmoqda.
AQSh prezidenti Kanadani o‘z siyosatiga bo‘ysundirish uchun agressiv tarif rejimini qo‘llamoqda. Tramp avvalroq Kanada bunday jazodan o‘z suverenitetidan voz kechib, AQShning 51-shtatiga aylanish orqali qutulishi mumkinligini aytgan edi.

Министерство обороны США объявило о прекращении участия в Постоянном совместном совете по обороне с Канадой, сославшись на неспособность Оттавы выполнять свои оборонные обязательства.
Заместитель министра обороны США Элбридж Колби написал в соцсетях, что его ведомство приостанавливает участие в совете для «переоценки» его выгод. Совет, основанный еще во время Второй мировой войны, служил форумом для региональной безопасности.
«Сильная Канада, которая ставит жесткую силу выше риторики, выгодна всем. К сожалению, Канада не добилась ощутимого прогресса в выполнении своих оборонных обязательств. Мы больше не можем игнорировать разрыв между риторикой и реальностью», — написал Колби.
Это заявление стало очередным примером того, как администрация Трампа критикует западных союзников за чрезмерную зависимость от военной мощи США. Союзные страны в основном опровергают эти обвинения, утверждая, что они наращивают военные расходы и предпринимают шаги для усиления контроля над региональной безопасностью.
В прошлом году на саммите НАТО в Гааге почти все государства-члены согласились увеличить расходы на оборону до 5% от ВВП. Канада под руководством премьер-министра Марка Карни также присоединилась к этому соглашению.
Правительство Канады заявило, что 3,5% из 5% пойдут на укрепление «основных военных возможностей», а остальное — на расходы, связанные с безопасностью, включая улучшение портов, готовность к чрезвычайным ситуациям и другие ресурсы.
С момента вступления в должность премьер-министра в марте 2025 года Карни выступает за снижение зависимости Канады от военной и экономической мощи США. В одной из речей он обрисовал видение, в котором «средние державы», такие как Канада, объединятся, чтобы обойти нынешнюю «эру соперничества великих держав».
Хотя США и Канада являются соседями, второй президентский срок Трампа привел к ослаблению связей между двумя странами даже за пределами вопросов безопасности. Трамп обвиняет Канаду в несправедливой торговой политике и неспособности бороться с нелегальным оборотом людей и наркотиков через границу.
Чтобы заставить Канаду соблюдать его политику, президент США ввел агрессивный режим тарифов на трансграничный импорт. Трамп ранее предлагал Канаде избежать таких мер, отказавшись от суверенитета и став 51-м штатом США.
Республиканец Дон Бейкон раскритиковал решение выйти из оборонного совета, заявив, что «насмешки о том, что Канада станет 51-м штатом, не принесли нам ничего, кроме вражды, которая стоила нам экономически и теперь военно». Ожидается, что США, Канада и Мексика проведут переговоры по обновленной версии соглашения о свободной торговле USMCA позднее в этом году.