Ispaniyaning sobiq Bosh vaziri Xose Luis Rodriges Sapatero uzoq davom etayotgan Plus Ultra aviakompaniyasi ishi bo‘yicha ta’sir o‘tkazish va boshqa jinoyatlarda gumon qilinib, tergov ostiga olindi.
Oliy sud seshanba kuni Sapateroning Madriddagi idorasi va yana uchta joy tintuv qilinganini, sobiq bosh vazir 2 iyun kuni guvohlik berish uchun chaqirilganini ma’lum qildi.
Tergov 2021-yilda Plus Ultra’ning davlat tomonidan qutqarilishi bilan bog‘liq. Aviakompaniya COVID-19 pandemiyasi davrida davlat xolding kompaniyasi SEPI orqali 53 million yevro (62 million dollar) olgan.
Ish dekabr oyi oxirida bir necha hibslardan so‘ng keskinlashdi, jumladan, Plus Ultra va Sapatero o‘rtasidagi aloqalarni tushunishda muhim hisoblangan Xulito nomi bilan tanilgan tadbirkor Xulio Martines Martines ham ushlandi.
Sapatero aviakompaniyani qutqarishning asosiy kuchi bo‘lgan va o‘sha paytdagi Transport vaziri Xose Luis Abalosni qutqarishni ma’qullashga majburlaganlikda ayblanmoqda.
Shubha, shuningdek, Xulitoning kompaniyasi Analisis Relevante’ga qaratilgan. Bu kompaniya go‘yoki Plus Ultra keyinchalik Sapateroga to‘lagan miqdorni olgan. Boshqa korrupsiya tergovlariga aloqador ispan tadbirkori Viktor de Aldama Sapatero 10 million yevro (12 million dollar) komissiya olganini da’vo qilmoqda.
Qutqarish siyosiy jihatdan bahsli bo‘lib qoldi, chunki tanqidchilar Plus Ultra’ning moliyaviy hayotiyligini va kompaniyaning o‘sha paytdagi prezident Nikolas Maduro hukumatiga yaqin venezuelalik tadbirkorlar bilan egalik aloqalarini shubha ostiga oldi.
Sud yordamning to‘g‘ri tasdiqlanganligi va noqonuniy lobbi yoki ta’sir bor-yo‘qligini tekshirmoqda.
Andalusiya mintaqaviy hukumati prezidenti Xuanma Moreno El Pais gazetasiga: “Hech qachon sobiq prezidentga nisbatan jiddiy tergov jarayoni, ayniqsa ayblov e’lon qilinmagan. Bu misli ko‘rilmagan hodisa va hukumatni larzaga keltiradi”, dedi.
Konservativ muxolifatdagi Xalq partiyasi bu ishdan Bosh vazir Pedro Sanchesga hujum qilish uchun foydalanmoqda. Sanches ma’muriyati allaqachon boshqa korrupsiya tergovlariga duch kelmoqda, jumladan, bosh vazirga yaqin shaxslar, uning rafiqasi va ukasiga tegishli ishlar.
2004-2011 yillarda Ispaniyani boshqargan Sapatero uzoq vaqtdan beri Sanchesning asosiy ittifoqchisi bo‘lib, lavozimni tark etganidan keyin Venesuela bilan biznes va siyosiy aloqalari uchun tanqid qilingan. U parlament qo‘mitasi oldida aybni rad etgan.

Бывший премьер-министр Испании Хосе Луис Родригес Сапатеро находится под следствием по подозрению в незаконном влиянии и связанных с этим преступлениях в рамках давнего дела авиакомпании Plus Ultra.
Высокий суд во вторник сообщил, что офис Сапатеро в Мадриде и еще три помещения были обысканы, а бывший премьер вызван для дачи показаний 2 июня.
Расследование связано с государственной помощью Plus Ultra в 2021 году, когда авиакомпания получила 53 миллиона евро (62 миллиона долларов) через государственную холдинговую компанию SEPI во время пандемии COVID-19.
Дело обострилось в конце декабря после нескольких арестов, включая бизнесмена Хулио Мартинеса Мартинеса, известного как Хулито, который считается ключевым для понимания связей между Plus Ultra и Сапатеро.
Сапатеро, как утверждается, был движущей силой спасения авиакомпании и якобы оказывал давление на тогдашнего министра транспорта Хосе Луиса Абалоса, чтобы тот одобрил помощь.
Подозрения также касаются компании Analisis Relevante, принадлежащей Хулито, которая якобы получила ту же сумму, которую Plus Ultra позже выплатила Сапатеро. Испанский бизнесмен Виктор де Альдама, фигурирующий в других коррупционных расследованиях, утверждает, что Сапатеро получил 10 миллионов евро (12 миллионов долларов) в качестве комиссионных.
Спасение оставалось политически спорным, поскольку критики ставили под сомнение как финансовую жизнеспособность Plus Ultra, так и связи компании с венесуэльскими бизнесменами, близкими к правительству тогдашнего президента Николаса Мадуро, что вызывало опасения по поводу прозрачности и возможного политического влияния.
Суд изучает, была ли помощь должным образом одобрена и имело ли место ненадлежащее лоббирование или влияние.
Президент регионального правительства Андалусии Хуанма Морено заявил газете El Pais: «Никогда не было серьезного расследования, тем более обвинения бывшего президента. Это беспрецедентно и потрясет правительство».
Консервативная оппозиционная Народная партия использует это дело для усиления атак на премьер-министра Педро Санчеса из Социалистической рабочей партии, к которой также принадлежит Сапатеро. Администрация Санчеса уже сталкивается с отдельными коррупционными расследованиями, касающимися приближенных к премьеру, а также его жены и брата.
Сапатеро, который управлял Испанией с 2004 по 2011 год, долгое время был ключевым союзником Санчеса и подвергался критике со стороны оппозиции за деловые и политические связи с Венесуэлой после ухода с поста. Он отрицал свою вину перед парламентским комитетом.