Xitoy rahbari Si Szinpin va Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Pekindagi uchrashuvi boshlandi. Xitoy davlat matbuoti xabariga ko‘ra, uchrashuv Xalq Saroyida bo‘lib o‘tmoqda.
Putin Pekinga kelganida, Si Szinpin uni Xalq Saroyi oldida kutib oldi va qo‘l berib ko‘rishdi. Rossiya matbuoti tasvirlariga ko‘ra, ikkala rahbar qizil gilam bo‘ylab yurib, harbiy orkestr ikki davlat madhiyalarini ijro etgan.
Al Jazira muxbiri Katrina Yu Pekindan xabar berishicha, Putinning bu tashrifi AQSh prezidenti Donald Trampning yaqinda yakunlangan safaridan keskin farq qiladi. Putin Xitoyga 25-marta kelmoqda va bu tashrif Xitoy-Rossiya do‘stligining 25 yilligiga to‘g‘ri keladi.
“Bu tashrif mavjud muvofiqlashtirish va hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan”, dedi Yu. Uchrashuvda Yaqin Sharq va Ukraina vaziyati muhokama qilinishi kutilmoqda. Si Szinpin, shuningdek, Tramp bilan o‘tgan hafta muhokama qilingan masalalarni Putin bilan ko‘rib chiqishi mumkin.
Putinni yirik rus biznesmenlari va hukumat rahbarlari delegatsiyasi kuzatib kelgan. Kreml ikki rahbar iqtisodiyot, turizm va ta’lim kabi sohalarni qamrab oluvchi 40 dan ortiq turli kelishuvlarni imzolashini e’lon qilgan.
“Ammo menimcha, Putin uchun Si Szinpin bilan asosiy muhokama mavzusi energiya xavfsizligi bo‘ladi”, dedi Yu. “Ukraina urushi boshlanganidan beri Yevropaga yo‘naltirilgan gaz savdosi to‘xtadi va Rossiya bu yo‘qotilgan daromadni qoplashga muhtoj, ayniqsa urush beshinchi yiliga qadam qo‘ygan bir paytda”, deb qo‘shimcha qildi u.

В Пекине началась встреча председателя КНР Си Цзиньпина и президента России Владимира Путина. Об этом сообщают китайские государственные СМИ. Встреча проходит в Доме народных собраний.
Си Цзиньпин встретил Путина у входа в Дом народных собраний, они обменялись рукопожатием. Как показали кадры российских СМИ, лидеры прошли по красной дорожке, пока военный оркестр исполнял гимны двух стран.
Корреспондент Al Jazeera Катрина Ю из Пекина отметила, что визит Путина резко отличается от недавнего визита президента США Дональда Трампа. Путин прибыл в Китай в 25-й раз, и визит приурочен к 25-летию китайско-российской дружбы.
«Этот визит будет направлен на углубление существующей координации и сотрудничества», — сказала Ю. Ожидается, что стороны обсудят ситуацию на Ближнем Востоке и в Украине. Си Цзиньпин, вероятно, расскажет Путину о переговорах с Трампом на прошлой неделе.
Путина сопровождает большая делегация российских бизнесменов и правительственных чиновников. Кремль объявил, что лидеры подпишут около 40 различных соглашений, охватывающих экономику, туризм и образование.
«Но, думаю, главной темой обсуждения для Путина с Си Цзиньпином станет энергетическая безопасность», — сказала Ю. «С начала войны в Украине поставки газа, ранее направлявшиеся в Европу, прекратились, и Россия отчаянно нуждается в доходах, чтобы компенсировать это, особенно на пятом году конфликта», — добавила она.