Sharqiy konferensiya finalining birinchi o‘yinida "Nyu-York Niks" 22 ochkolik farqni yengib, qo‘shimcha vaqtda Klivlend "Kavalers"ini 115-104 hisobida mag‘lub etdi.
Jeylen Branson 38 ochko to‘pladi va jamoadoshlarini g‘alabaga olib keldi. Uchrashuvning asosiy vaqtida 93-71 hisobida ortda qolgan "Niks" 18-1 hisobidagi seriya uyushtirdi va Bransonning zarbasi bilan 101-101 hisobini tenglashtirdi.
Qo‘shimcha vaqtda "Niks" birinchi to‘qqiz ochkoni qo‘lga kiritdi va raqibiga imkoniyat qoldirmadi. Branson g‘alabadan so‘ng: "Qanday qilib buni uddalaganimizni bilmayman. Biz kurashdik, ishondik va asta-sekin farqni qisqartirdik", dedi.
Mikal Bridjs 18, O.G. Anunobi esa 13 ochko bilan hissa qo‘shdi. "Kavalers" safida Donovan Mitchell 29 ochko to‘pladi.
Keyingi o‘yin payshanba kuni Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tadi. G‘olib finalda Oklaxoma-Siti "Tander" yoki San-Antonio "Spurs" bilan to‘qnash keladi.

В первом матче финала Восточной конференции НБА «Нью-Йорк Никс» ликвидировали 22-очковое отставание и одержали победу над «Кливленд Кавальерс» со счётом 115-104 в овертайме.
Джейлен Брансон набрал 38 очков и стал главным героем встречи. За 7:52 до конца основного времени «Никс» проигрывали 93-71, но затем организовали рывок 18-1, а Брансон сравнял счёт 101-101 за 19,3 секунды до конца.
После промаха Сэма Меррилла игра перешла в овертайм, где «Никс» набрали первые девять очков и не упустили победу. Брансон признался: «Я не знаю, как нам это удалось. Мы продолжали бороться и верить».
Микал Бриджес добавил 18 очков, О.Г. Ануноби — 13. У «Кавальерс» Донован Митчелл набрал 29 очков, Джеймс Харден — 15.
Вторая игра серии состоится в четверг в Нью-Йорке. Победитель встретится в финале с «Оклахома-Сити Тандер» или «Сан-Антонио Спёрс».