Pokiston Ichki ishlar vaziri Mohsin Naqvi chorshanba kuni Tehron shahriga yetib keldi va Eron ichki ishlar vaziri Eskandar Momeni bilan uchrashdi. Bu Pokistonning AQSh va Eron o'rtasidagi urushni tugatish bo'yicha vositachilik harakatlarining bir qismidir.
AQSh va Eron o'rtasida vaqtinchalik sulh kelishuvidan so'ng tinchlik takliflari almashinuvi davom etmoqda, ammo harbiy harakatlar to'liq to'xtamagan va tomonlar bir qator asosiy masalalarda hali ham uzoq turibdi.
Dushanba kuni Saudiya Arabistoni uchta dronni tutib olganini ma'lum qildi, bu esa ko'rfazda harbiy keskinlikning qayta kuchayishi xavotirlarini oshirdi. Shu bilan birga, Donald Trump jurnalistlarga Eron bilan tinchlik muzokaralari "chegara holatida" ekanligini aytdi.
Eron ISNA axborot agentligining xabar berishicha, Pokiston armiyasi boshlig'i Asim Munirning Tehronga tashrifi Eron va AQSh pozitsiyalarini yaqinlashtirishga qaratilgan. "Eron matni umumiy asos, ba'zi tafsilotlar va ishonch choralari bo'yicha muhokama qilinmoqda", deyiladi xabarda.
Asosiy kelishmovchiliklar orasida Eronning boyitilgan uran zaxirasi, uranni boyitish huquqi, Hormuz bo'g'ozi orqali yuk tashish va Eronning mintaqadagi qurolli guruhlarni qo'llab-quvvatlashi kiradi. AQSh Eronni uranni boyitishdan 20 yil muddatga voz kechishni talab qilmoqda, bu esa Tehron tomonidan rad etilmoqda.
Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif va armiya boshlig'i Asim Munir shanba kuni Xitoyga tashrif buyurishi kutilmoqda, u yerda bir qancha memorandumlar imzolanadi. Ayni paytda Xitoy Rossiya prezidenti Vladimir Putinni ikki kunlik tashrif bilan qabul qildi.

Министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви прибыл в Тегеран в среду для встречи с иранским коллегой Эскандаром Момени. Визит состоялся на фоне продолжающихся посреднических усилий Пакистана по прекращению войны между США и Ираном.
С момента достижения временного перемирия в прошлом месяце стороны обмениваются мирными предложениями, однако боевые действия полностью не прекратились. По ряду ключевых вопросов позиции сторон остаются далекими.
В понедельник Саудовская Аравия заявила о перехвате трех беспилотников, что усилило опасения возобновления военной эскалации в Персидском заливе. Дональд Трамп заявил журналистам, что мирные переговоры с Ираном находятся на "грани" между диалогом и новыми ударами.
По данным иранского агентства ISNA, визит начальника штаба армии Пакистана Асима Мунира в Тегеран направлен на сближение позиций Ирана и США. "Иранский текст обсуждается в Тегеране в отношении общих рамок, некоторых деталей и мер доверия", — сообщает ISNA.
Основные разногласия касаются запасов обогащенного урана Ирана, права на обогащение урана, судоходства через Ормузский пролив и поддержки Ираном вооруженных группировок в регионе. США требуют введения 20-летнего моратория на обогащение урана Ираном, что Тегеран отвергает.
Ожидается, что в субботу премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф и Асим Мунир посетят Китай для подписания нескольких меморандумов. Ранее на этой неделе Китай принял президента России Владимира Путина с двухдневным визитом.