Fransiya prezidenti Emmanuel Makron qullik va qul savdosining 25 yilligini nishonlash arafasida, mamlakatning yuzlab yillar davomida afrikaliklarni qul qilishdagi roli uchun reparativ adolat bo‘yicha muzokaralarni boshlashga chaqirilmoqda. 2001-yilda qabul qilingan Taubira qonuni bilan Fransiya qullikni insoniyatga qarshi jinoyat deb tan olgan birinchi davlat bo‘lgan edi.
Makronning idorasi “qullik va qul savdosi masalasida xotira ishlari prezident uchun doimiy tan olish loyihasidir” deb bildirdi. Biroq, prezidentlik muddatining so‘nggi oylarida, Fransiya jamiyatida qullik merosini hal qilish uchun rasmiy muhokama jarayonini boshlash talablari kuchaymoqda.
Fransiya siyosat, ommaviy axborot vositalari va jamiyatda irqchilik bo‘yicha siyosiy janjalga duch kelmoqda, 2027-yilgi prezidentlik saylovlari arafasida esa o‘ta o‘ng kuchlar yuqori reytingga ega. Vaziyatning keskinligi mart oyida BMTda transatlantik qul savdosini “insoniyatga qarshi eng og‘ir jinoyat” deb ta’riflash va tovon to‘lashni talab qilgan rezolyutsiyada Fransiyaning betaraf qolganidan norozilik bilan bog‘liq.
Gvadelupa senatori Viktorin Lyurel ochiq xatida Fransiyaning betaraf qolishini “axloqiy, tarixiy, diplomatik va siyosiy xato” deb atadi va bu mamlakatning xalqaro obro‘siga putur yetkazganini ta’kidladi. 16-19-asrlarda Fransiya Portugaliya va Britaniyadan keyin Atlantika va Hind okeanlari bo‘ylab qul savdosida uchinchi yirik davlat edi.
Qullik tarixi avlodlari xalqaro federatsiyasi rahbari Diedonne Butrin va Nantdagi qul kemalari egalarining avlodi Per Giyon de Prinse Makronga maktub yo‘llab, reparativ adolat bo‘yicha muzokaralarni boshlashni so‘radi. Ular bu “jamoalarimiz o‘rtasida ishonchni tiklaydi, tarix haqiqatini tan oladi, birodarlik ruhini uyg‘otadi va rangli jamoalarning psixologik jarohatlarini davolaydi” deb yozdi.
Fransiyaning qullik xotirasi jamg‘armasi direktori Ayssata Sek va sobiq bosh vazir Jan-Mark Ero ham Makronga ochiq xat yo‘llab, Fransiyani qullik merosi bo‘lgan irqchilik va tengsizlikni hal qilish bo‘yicha muloqotni boshlashga chaqirdi. Parij global tovon to‘lash muhokamalarida muhim rol o‘ynaydi, chunki Martinika, Gvadelupa, Frantsuz Gvianasi va Reyunion kabi hududlar hali ham Fransiya tarkibida.
Fransiya, shuningdek, Gaitiga potentsial milliardlab dollar tovon to‘lash talabiga duch kelmoqda. 1825-yilda Gaiti inqilobidan keyin qul egalariga kompensatsiya to‘lash uchun og‘ir moliyaviy jazo qo‘yilgan edi. Bu qarz faqat 1947-yilda to‘liq qaytarilgan. 2025-yilda Makron Gaiti bilan qo‘shma komissiya tuzishni e’lon qildi, xulosalar yil oxirigacha taqdim etilishi kerak.

Президент Франции Эммануэль Макрон находится под давлением с требованием начать обсуждение репаративной справедливости за роль страны в порабощении африканских народов на протяжении сотен лет. В четверг он выступит с речью по случаю 25-летия закона Таубиры, который признал работорговлю и рабство преступлениями против человечности.
Администрация Макрона заявила, что «мемориальная работа по вопросу рабства и работорговли является постоянным проектом признания для президента». Однако в последние месяцы его президентского срока растут требования начать формальный диалог о том, как устранить последствия порабощения во французском обществе.
Франция столкнулась с политической борьбой по поводу расизма в политике, СМИ и обществе, а крайне правые силы набирают высокие рейтинги перед президентскими выборами 2027 года. Обострение ситуации связано с гневом из-за того, что Франция воздержалась при голосовании в ООН в марте, где трансатлантическая работорговля была названа «тягчайшим преступлением против человечности» и прозвучал призыв к репарациям.
Сенатор Гваделупы Викторин Люрель в открытом письме назвал воздержание Франции «моральной, исторической, дипломатической и политической ошибкой», которая «запятнала» международный имидж страны. С 16 по 19 века Франция была третьим по величине торговцем порабощенными людьми через Атлантический и Индийский океаны после Португалии и Британии.
Глава Международной федерации потомков истории рабства Дьедонне Бутрен и потомок владельцев невольничьих кораблей Пьер Гийон де Принсе написали Макрону письмо с просьбой начать обсуждение репаративной справедливости. Они заявили, что это «восстановит доверие между нашими общинами, признает реальность истории, укрепит дух братства и залечит психологические раны цветных сообществ».
Директор Фонда памяти рабства Франции Айссата Сек и бывший премьер-министр Жан-Марк Эро также опубликовали открытое письмо, призывая Францию возглавить диалог по устранению расизма и неравенства, являющихся наследием рабства. Париж считается ключевым в глобальном обсуждении репараций, поскольку такие территории, как Мартиника, Гваделупа, Французская Гвиана и Реюньон, остаются частью Франции.
Франция также сталкивается с требованиями о выплате потенциально миллиардов долларов репараций Гаити. В 1825 году на страну был наложен жесткий финансовый штраф для компенсации владельцам рабов после гаитянской революции. Этот долг, который многие гаитяне считают причиной двухвековой нестабильности, был полностью погашен только в 1947 году. В 2025 году Макрон объявил о создании совместной комиссии с Гаити для изучения этого вопроса, выводы ожидаются к концу года.