The New York Times/Siena instituti tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, Demokratik partiya saylovchilarining qariyb 75 foizi Isroilga harbiy yordam ko‘rsatilishiga qarshi. Bu ko‘rsatkich uch yil avvalgi 45 foizdan sezilarli darajada oshgan.
So‘rovda qatnashgan demokratlarning deyarli yarmi o‘z partiyasini Isroilni haddan tashqari qo‘llab-quvvatlayotganini aytgan. Shuningdek, 95 foiz respondent AQShning Isroil bilan Eronga qarshi urushini qo‘llab-quvvatlamaydi.
Ushbu tadqiqot AQShda Isroil-Falastin masalasidagi siyosiy landshaft o‘zgarayotganini ko‘rsatadi. Bu o‘zgarish Isroilning G‘azodagi genotsid urushi va Yaqin Sharqdagi tajovuzkor harbiy kampaniyalariga nisbatan norozilik bilan bog‘liq.
So‘rovga ko‘ra, demokrat saylovchilarning 60 foizi falastinliklarga nisbatan ko‘proq hamdardlik bildirgan, atigi 15 foizi esa Isroilga ko‘proq hamdard. Isroilni qo‘llab-quvvatlash asosan keksa saylovchilar orasida saqlanib qolmoqda.
Pew Research Centerning aprel oyidagi so‘roviga ko‘ra, 18-49 yoshdagi demokratlarning 84 foizi va respublikachilarning 57 foizi Isroilga nisbatan salbiy fikrda. 50 yosh va undan kattalar orasida bu ko‘rsatkich mos ravishda 76 va 24 foizni tashkil etgan.
O‘zgarayotgan jamoatchilik fikriga qaramay, Demokratik partiyaning yuqori rahbariyati, jumladan, Hakeem Jeffries va Chak Shumer kabi Isroilning sodiq tarafdorlari siyosatni o‘zgartirishga shoshilmayapti.
Respublikachi prezident Donald Tramp ham Isroilning yaqin ittifoqchisi sifatida faoliyat yuritmoqda. U fevral oyi oxirida Isroil bilan birgalikda Eronga qarshi urush boshlagan, bu esa Bosh vazir Binyamin Netanyaxuning uzoq yillik maqsadi edi.
Pew so‘rovi shuni ko‘rsatdiki, respublikachilarning 73 foizi AQSh prezidentining Isroil bilan munosabatlarda to‘g‘ri qarorlar qabul qilishiga ishonadi.

Согласно новому опросу The New York Times/Siena, почти три четверти избирателей Демократической партии США выступают против военной помощи Израилю. Этот показатель вырос с 45% три года назад, что свидетельствует о падении поддержки Израиля среди американских избирателей.
Опубликованный в среду опрос также показал, что почти половина демократических избирателей считают свою партию слишком поддерживающей Израиль, а 95% выступают против совместной войны США и Израиля против Ирана.
Данное исследование — последнее в ряду свидетельств изменения политического ландшафта в США по вопросу Израиля и Палестины, вызванного недовольством геноцидной войной Израиля в Газе и агрессивными военными кампаниями на Ближнем Востоке.
Опрос показал, что 60% демократических избирателей больше сочувствуют палестинцам, чем израильтянам, и только 15% — израильтянам. Поддержка Израиля среди американских избирателей сейчас в основном сосредоточена среди пожилых людей.
Опрос Pew Research Center, опубликованный в апреле, показал, что 84% демократов и 57% республиканцев в возрасте 18-49 лет неблагоприятно относятся к Израилю, по сравнению с 76% и 24% соответственно среди тех, кто старше 50 лет.
Однако изменение общественного мнения пока не отразилось на политике высшего руководства Демократической партии, которое по-прежнему возглавляют стойкие сторонники Израиля, такие как лидер палаты представителей Хаким Джеффрис и лидер сената Чак Шумер.
Республиканский президент Дональд Трамп также правит как близкий союзник Израиля, начав совместную войну против Ирана в конце февраля, что давно было целью премьер-министра Биньямина Нетаньяху.
Несмотря на критику со стороны некоторых правых кругов США, считающих, что поддержка Трампом Израиля противоречит его мировоззрению MAGA, опрос Pew показал, что 73% республиканцев доверяют президенту США в принятии правильных решений в отношении американо-израильских отношений.