2026-yil 25-iyundan 1-sentyabrgacha QQS vaqtincha pasaytiriladi, bu esa dam olish kunlari narxini arzonlashtirish va qiyin ahvoldagi bizneslar uchun mijozlar sonini oshirishga qaratilgan, deyiladi hukumatning payshanba kuni e'lon qilingan bayonotida.
“Buyuk Britaniya yozgi jamg‘armalari” deb nomlangan tashabbus uy xo‘jaliklari byudjetiga bosimni yumshatish va dam olish hamda mehmondo‘stlik sohalarini qo‘llab-quvvatlashga mo‘ljallangan.
5 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar avgust oyi davomida mahalliy avtobuslarda bepul sayohat qilishlari mumkin bo‘ladi.
Hukumat ma'lumotlariga ko‘ra, dastur taxminan 300 million funt sterlingga (403 million dollar) tushadi.
“Yozgi ta'til haqida o‘ylaganimda, bolaligimda borgan va keyinchalik oilam bilan xotiralar yaratgan Leyk-distriktni eslayman”, dedi Bosh vazir Kir Starmer.
“Men bu vaqt qanchalik qadrli ekanini bilaman, ammo ko‘p ota-onalar tirikchilik xarajatlari hali ham byudjetni siqayotgani sababli o‘zlarini cheklashga majbur his qilishadi”, deya qo‘shimcha qildi u.
Kansler Reychel Rivz Angliya, Uels va Shimoliy Irlandiyada bolalar maktabga qaytguniga qadar QQS 20 foizdan 5 foizga vaqtincha pasaytirilishini e'lon qildi.
Pasaytirilgan stavka bolalar menyusi, kinoteatr, teatr, konsert, shou va ko‘rgazmalar uchun oilaviy chiptalar, shuningdek, attraksionlar, yarmarkalar, muzeylar va hayvonot bog‘lariga kirish chiptalariga nisbatan qo‘llaniladi.
“Tirikchilik xarajatlari ko‘plab uy xo‘jaliklari uchun asosiy tashvish bo‘lib qolayotganini bilaman. Bizning iqtisodiy rejamiz to‘g‘ri – oilalar va biznesni qo‘llab-quvvatlash, shu bilan birga kuchliroq va xavfsizroq Britaniyani qurish”, dedi Rivz.
Ushbu e'lon Buyuk Britaniya va Yevropaning ko‘p qismidagi oilalar Erondagi urush bilan bog‘liq yoqilg‘i narxlarining oshishiga duch kelayotgan bir paytda qilindi.
Bu, shuningdek, Starmer uchun siyosiy jihatdan qiyin bir paytga to‘g‘ri keldi. Shu oy boshida uning Leyboristlar partiyasi mahalliy saylovlarda sezilarli yo‘qotishlarga uchradi, Nayjel Faraj boshchiligidagi o‘ng qanot populist “Reform UK” esa katta yutuqlarga erishdi.

Британское правительство запустило схему, направленную на помощь семьям в снижении стоимости детского питания и летних мероприятий, включая посещение парков развлечений, театров и музеев.
С 25 июня по 1 сентября 2026 года НДС будет временно снижен, чтобы удешевить дни отдыха и увеличить число клиентов для испытывающих трудности предприятий, говорится в заявлении правительства, опубликованном в четверг.
Инициатива, получившая название «Великая британская летняя экономия», призвана ослабить давление на семейные бюджеты, одновременно поддерживая секторы досуга и гостеприимства.
Дети в возрасте от 5 до 15 лет также смогут бесплатно ездить на местных автобусах в течение августа.
По оценкам правительства, программа обойдется примерно в 300 миллионов фунтов стерлингов (403 миллиона долларов).
«Когда я думаю о летних каникулах, я вспоминаю Озерный край, куда я ездил ребенком и позже создавал воспоминания со своей семьей», — заявил премьер-министр Кир Стармер.
«Я знаю, насколько драгоценно это время, но слишком многие родители чувствуют, что им приходится сдерживаться, потому что стоимость жизни все еще давит на бюджеты», — добавил он.
Канцлер Рэйчел Ривз объявила, что НДС будет временно снижен с 20% до 5% до возвращения детей в школу в Англии, Уэльсе и Северной Ирландии.
Пониженная ставка будет применяться к детским меню, семейным билетам в кинотеатры, театры, на концерты, шоу и выставки, а также к входным билетам в аттракционы, включая парки развлечений, ярмарки, музеи и зоопарки.
«Я знаю, что стоимость жизни остается главной проблемой для многих домохозяйств. Наш экономический план верен — поддерживать семьи и бизнес, одновременно строя более сильную и безопасную Британию», — заявила Ривз.
Объявление сделано в то время, когда семьи по всей Великобритании и большей части Европы продолжают сталкиваться с ростом цен на топливо, связанным с войной в Иране.
Это также произошло в политически трудный момент для Стармера. Ранее в этом месяце его Лейбористская партия понесла значительные потери на местных выборах, в то время как правая популистская партия «Реформ UK» во главе с Найджелом Фараджем добилась крупных успехов.