Namoyishchilar davlat binolariga bostirib kirib, o‘nlab blokadalar o‘rnatgan, bu esa yoqilg‘i va oziq-ovqat taqchilligiga, shuningdek, shifoxonalarda kislorod ballonlarining tugashiga sabab bo‘lgan. Banklar ehtiyot chorasi sifatida yopilgan. Iqtisodchilar noroziliklar Boliviyani yanada chuqurroq inqirozga botirayotgani haqida ogohlantirmoqda.
AQSh davlat departamenti davom etayotgan noroziliklarni "davlat to‘ntarishiga urinish" deb atadi. Boliviya iqtisodiyoti bir muncha vaqt davomida qiyinchiliklarni boshdan kechirmoqda. Eksport sektorining zaifligi tufayli Boliviya davlati valyuta tanqisligidan aziyat chekmoqda.
2025-yilda boliviyaliklar sotsialistik boshqaruvdan keyin o‘zgarish uchun ovoz berdi. Oktyabrdagi ikkinchi tur saylovlarda ikki o‘ng qanot nomzod iqtisodiy islohotlar va bozor erkinliklarini va’da qilgan edi. Natijada, markaziy o‘ng qonunchi Rodrigo Paz prezidentlik saylovida g‘alaba qozondi.
Paz hukumati yoqilg‘i subsidiyalarini bekor qilib, yoqilg‘i narxini deyarli ikki baravar oshirdi. Bu chora davlat byudjetini mustahkamlash uchun oqilona deb hisoblangan bo‘lsa-da, oddiy boliviyaliklar uchun og‘ir bo‘ldi. Narxlarning oshishi inflyatsiyani tezlashtirdi.
Kasaba uyushmalari inflyatsiyaga javoban ish haqini oshirish va yoqilg‘i subsidiyalarini tiklashni talab qilmoqda. Fermerlar, konchilar, o‘qituvchilar va mahalliy guruhlardan iborat turli ittifoq bu talablar atrofida birlashdi.
Prezident Paz vazirlar mahkamasini o‘zgartirishni e’lon qildi va hukumat xalq talablarini ko‘proq tinglashini aytdi. Biroq, u "buzg‘unchilar" bilan muzokara qilmasligini bildirdi. AQSh Paz hukumatini qo‘llab-quvvatlab, uni beqarorlashtirishga urinishlarni qoraladi.
Uzoq muddatda Boliviya barqarorlikni ta’minlash uchun asosiy iqtisodiy muammolarini hal qilishi kerak. Paz hukumat inflyatsiyaning eng og‘ir oqibatlarini yumshatish uchun Jahon bankidan 200 million dollar kredit olishni ko‘rib chiqmoqda.

Спустя несколько месяцев после вступления в должность правоцентристского президента Родриго Паса в Боливии антиправительственные протесты переросли в беспорядки. Ситуация в Ла-Пасе становится все более напряженной: протестующие взрывают небольшие заряды динамита, выражая недовольство.
Демонстранты захватили общественные здания и установили десятки блокпостов, что привело к нехватке топлива и продуктов, а также к истощению запасов кислорода в больницах. Банки закрыты в качестве меры предосторожности. Экономисты предупреждают, что протесты ввергают Боливию в еще более глубокий кризис.
Госдепартамент США назвал продолжающиеся протесты "попыткой переворота". Экономика Боливии испытывает трудности уже некоторое время. Из-за слабого экспортного сектора боливийское государство испытывает нехватку иностранной валюты, необходимой для импорта топлива.
В 2025 году боливийцы проголосовали за перемены после почти 20 лет социалистического правления. Во втором туре выборов в октябре два правоцентристских кандидата обещали экономические реформы и большую рыночную свободу. В итоге победу одержал правоцентристский законодатель Родриго Пас.
Правительство Паса отменило субсидии на бензин, что привело к почти двукратному росту цен на топливо. Хотя эта мера считалась разумной для консолидации госбюджета, она оказалась болезненной для простых боливийцев. Рост цен ускорил инфляцию.
Профсоюзы требуют повышения заработной платы и восстановления субсидий на топливо в ответ на рост инфляции. Разнородный альянс, включающий фермеров, шахтеров, учителей и коренные группы, объединился вокруг этих требований.
Президент Пас объявил о перестановках в кабинете министров и заявил, что правительство будет больше прислушиваться к требованиям народа. Однако он дал понять, что не будет вести переговоры с "вандалами". США поддерживают правительство Паса и осуждают попытки его дестабилизации.
В долгосрочной перспективе Боливии необходимо решить фундаментальные экономические проблемы для стабилизации ситуации. Правительство Паса рассматривает возможность получения нового кредита Всемирного банка в размере 200 миллионов долларов для смягчения последствий инфляции.