Pokistonning janubi-g‘arbiy qismidagi Balujiston viloyati poytaxti Kvetta shahrida sodir bo‘lgan portlashda kamida 20 kishi halok bo‘ldi, 50 dan ortiq kishi yaralandi.
Ajralib chiqqan Balujiston Ozodlik Armiyasi yakshanba kuni shahardan o‘tayotgan poyezdga uyushtirilgan portlash uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oldi. Portlash natijasida bir nechta vagonlar ag‘darilib, yonib ketdi.
Al Jazeera muxbiri Kamol Hayderning xabar berishicha, portlovchi qurilma yaqin atrofdagi avtoturargohga o‘rnatilgan. Temir yo‘lga tutashgan bir qancha uy va binolar jiddiy shikastlangan.
Mahalliy matbuotga ko‘ra, Kvetta shifoxonalarida favqulodda holat e’lon qilinib, shifokorlar va tibbiy xodimlar navbatchilikda qoldirilgan. Ijtimoiy tarmoqlarda kuygan avtomobillar va ag‘darilgan poyezd vagonlari aks etgan videolar tarqaldi.
Hayderning ta’kidlashicha, Pokiston so‘nggi oylarda ajralib chiqqan guruhlar tomonidan bir necha hujumlarga uchragan. Hujumlar tobora shafqatsiz tus olgan va Balujistondagi Xitoy infratuzilma loyihalariga qarshilik tufayli xitoylik ishchilarni ham nishonga olgan. Xitoy-Pokiston iqtisodiy koridori doirasida Xitoyning Shinjon viloyati Pokistonning Gvadar portiga ulangan.

В результате взрыва бомбы в Кветте, столице юго-западной пакистанской провинции Белуджистан, погибли по меньшей мере 20 человек и ранены более 50.
Сепаратистская группировка «Армия освобождения Белуджистана» взяла на себя ответственность за взрыв в воскресенье, который произошел, когда поезд проезжал через город, в результате чего несколько вагонов перевернулись и загорелись.
Корреспондент Al Jazeera Камал Хайдер сообщил с места событий, что взрывчатка, по-видимому, была заложена на близлежащей парковке. Несколько домов и зданий, прилегающих к железнодорожной линии, получили серьезные повреждения.
По сообщениям местных СМИ, в государственных больницах Кветты было объявлено чрезвычайное положение, врачи и другой медицинский персонал были обязаны оставаться на дежурстве. В социальных сетях появились кадры обгоревших автомобилей и перевернутых вагонов поезда.
Хайдер отметил, что Пакистан в последние месяцы пережил несколько атак сепаратистских группировок. Атаки усилились и также были направлены против китайских рабочих из-за противодействия инфраструктурным проектам Пекина в Белуджистане. В рамках Китайско-пакистанского экономического коридора китайский регион Синьцзян был соединен с пакистанским портом Гвадар.