Yaman urushi 2014 yil sentyabrida boshlanganidan beri mamlakatda 4,8 million ichki ko‘chirilganlar (IDP) qochoqlikda yashamoqda. Dastlabki yillarda lagerlarda oziq-ovqat va boshpana nisbatan yetarli bo‘lgan bo‘lsa, 12 yillik mojaro va barqarorlikning yo‘qolishi vaziyatni keskin yomonlashtirdi.
Yaman rialining qulashi va inflyatsiya spirali 2022 yildan beri eng og‘ir oziq-ovqat inqirozini keltirib chiqardi. Aholining yarmidan ko‘pi o‘ta oziq-ovqat taqchilligini boshdan kechirmoqda. Sharqiy Hadramavt vodiysidagi Seyun shahridagi Maryamah lageri bunga yaqqol misoldir.
51 yoshli Ali Sag‘ir Sharim ikki yil avval Hodeydadan 1000 km yo‘l bosib Maryamahga kelgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, ilgari bu yerda gumanitar yordam bo‘lgan, ammo u kelganidan beri hech narsa olmagan. Sharim, xotini va uch farzandi bilan derazasiz, yog‘och va brezentdan qurilgan kichik boshpanada yashaydi.
“Agar ish topsam va pul ishlasak, ovqatlanamiz. Topmasak, och uxlaymiz”, deydi Sharim. “Bolalarimga ovqat, xotinimga dori bera olmayman – hech kim yordam bermadi.” Lager aholisi turli viloyatlardan kelgan bo‘lib, sharoit kundan-kunga yomonlashayotganini aytadi.
Dekabr oyida hukumat armiyasi va Janubiy o‘tish kengashi (STC) bo‘lginchilari o‘rtasidagi to‘qnashuvlar vaziyatni yanada og‘irlashtirdi. Yozda harorat 40 darajaga yetadi, elektr ta’minotidagi uzilishlar tufayli chodirlar “pechkadek” qizib ketadi.
Sharimning xotini kasal bo‘lib, shifoxonaga borish va dori sotib olish uchun mablag‘ topish qiyin. Boshqa oilalar bolalarini maktabdan olib ketishga, ovqatni qisqartirishga majbur bo‘lmoqda. “Oila bilan kuniga uch mahal ovqatlanganimni eslolmayman”, deydi Sharim.
80 yoshli Muhammad Muhammad Yahyo Hajja viloyatidan olti yil oldin Seyunga kelgan. Elektr uzilishlari tufayli chodir “do‘zaxga” aylanadi, yomg‘irda esa cho‘kadi. U daraxtlarni kesib, sotib, pomidor va yogurt sotib oladi.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, urush 377 ming bevosita va bilvosita o‘limga sabab bo‘lgan. Hadramavtda 10 mingdan ortiq uy xo‘jaligi qochoqlarda, shundan 4823 tasi Seyunda joylashgan. Rasmiylar vaziyatni “juda ayanchli” deb baholamoqda.
Mahalliy aholi ham qiyin ahvolda. Nafaqadagi o‘qituvchi Xolid Hasanning pensiyasi inflyatsiya tufayli 370 dollardan 85 dollarga tushgan. U tuk-tuk taksida ertadan kechgacha ishlaydi, ammo oilasini boqishga yetmaydi. “Biz ham kambag‘almiz”, deydi u.

С начала войны в Йемене в сентябре 2014 года 4,8 миллиона внутренне перемещенных лиц (ВПЛ) живут в лагерях. Первые годы продовольствие и кров были относительно достаточными, но почти 12 лет конфликта и растущая нестабильность привели к ужасающей ситуации.
Обвал йеменского риала и инфляционная спираль вызвали худший продовольственный кризис с 2022 года: более половины населения страдает от острой нехватки продовольствия. Примером служит лагерь Марьяма в городе Сейюн в восточной провинции Хадрамаут.
51-летний Али Сагер Шарим два года назад преодолел 1000 км из Ходейды в Марьяму. По его словам, раньше здесь была гуманитарная помощь, но с момента прибытия он ничего не получил. Шарим с женой и тремя детьми живет в маленьком укрытии без окон из деревянных балок и брезента.
«Если я нахожу работу и зарабатываю деньги, мы едим. Если нет – ложимся спать голодными», – говорит Шарим. «Я не могу дать детям еду или жене лекарства – никто не помог». Жители лагеря из разных провинций отмечают, что условия ухудшаются с каждым днем.
Ситуация усугубилась в декабре из-за столкновений между правительственной армией и сепаратистами Южного переходного совета (ЮПС). Летом температура достигает 40 градусов, а отключения электроэнергии превращают палатки в «духовки».
Жена Шарима болеет, но он не может позволить себе лекарства. Другие семьи вынуждены забирать детей из школ, пропускать приемы пищи или просить помощи у соседей. «Я не помню, когда моя семья ела три раза в день», – говорит Шарим.
80-летний Мухаммед Мухаммед Яхья из Хаджи приехал в Сейюн шесть лет назад. Из-за отключений электричества палатка становится «адом», а во время дождя тонет. Он рубит деревья, чтобы продать их и купить помидоры и йогурт.
По данным ООН, война привела к 377 000 прямых и косвенных смертей. В Хадрамауте укрываются более 10 000 домохозяйств ВПЛ, из них 4823 – в Сейюне. Чиновники описывают ситуацию как «очень плачевную».
Местные жители также страдают. Пенсия бывшего учителя Халида Хасана из-за инфляции упала с 370 до 85 долларов. Он работает таксистом на тук-туке с утра до ночи, но не может прокормить семью. «Мы тоже бедны», – говорит он.