Avvalroq rasmiylar 700 dan ortiq gumon qilingan holat va 170 dan ortiq o‘lim haqida xabar bergan edi, asosan epidemiya markazi bo‘lgan Ituri provinsiyasida.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti epidemiya Kongo Demokratik Respublikasi uchun “juda yuqori” xavf tug‘dirishini, ammo kasallikning global miqyosda tarqalish xavfi pastligini bildirdi.
Mamlakat sog‘liqni saqlash idoralari epidemiyni to‘xtatishga urinishda jiddiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. O‘tgan hafta ikki shahardagi Ebola davolash markazlariga o‘t qo‘yilgan, bu qurolli isyonchi guruhlar bilan bog‘liq zo‘ravonlik, ko‘plab odamlarning ko‘chirilishi, mahalliy hukumatning muvaffaqiyatsizligi va xalqaro yordam qisqartirilishi bilan ajralib turadigan mintaqadagi g‘azabni ko‘rsatadi.
Aurora Humanitarian Initiative direktori Kolin Tomas-Jensenning aytishicha, hujumlar sharqiy Kongo aholisining mintaqaga qanday munosabatda bo‘lganiga nisbatan “o‘rnatilgan shubha va g‘azab”ni aks ettirishi mumkin.
Yana bir g‘azab manbai Ebola qurbonlarini dafn qilishdagi qat’iy protokollardir. Guvohlar va politsiyaga ko‘ra, Rvamparadagi Ebola markazining birinchi yoqilishi do‘stining jasadini olishga uringan bir guruh yigitlar tomonidan sodir etilgan.
Shimoliy-sharqiy Kongo rasmiylari endi dafn marosimlari va 50 kishidan ortiq yig‘ilishlarni taqiqlagan, qurolli askarlar va politsiya yordam xodimlari tomonidan o‘tkaziladigan ba’zi dafnlarni qo‘riqlamoqda.
Sharqiy Kongoda yillar davomida o‘nlab alohida isyonchi va jangari guruhlar hujumlari kuzatilgan. Ruanda tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan M23 isyonchilari mintaqaning bir qismini nazorat qiladi.
Epidemiyadan oldin Chegara bilmas shifokorlar tashkiloti Ituridagi xavfsizlik yomonlashgani, shifokor va hamshiralarning qochib ketishiga olib kelganini aytdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining gumanitar idorasi Iturida mojaro tufayli deyarli 1 million odam uy-joyini tark etganini xabar qiladi.
Sog‘liqni saqlash mutaxassislari o‘tgan yili AQSh va boshqa boy davlatlar tomonidan xalqaro yordamning qisqartirilishi sharqiy Kongo uchun halokatli bo‘lganini aytadi. Epidemiyaga qarshi kurashayotgan yordam guruhlari zarur jihozlar, masalan, yuz qalqonlari va himoya kostyumlari, test to‘plamlari va jasadlar uchun sumkalar yo‘qligini ta’kidlamoqda.
Epidemiyaga sabab bo‘lgan Bundibugyo tipidagi Ebola virusi uchun tasdiqlangan vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas.

Власти Демократической Республики Конго сообщили, что число подозрительных случаев заражения Эболой в ходе текущей вспышки на востоке страны превысило 900. Министерство коммуникаций Конго в воскресенье в посте в X сообщило о 904 подозрительных случаях и 119 предполагаемых смертях.
Ранее власти объявляли о более чем 700 подозрительных случаях и более 170 смертях, в основном в провинции Итури, где находится эпицентр вспышки.
Всемирная организация здравоохранения заявила, что вспышка представляет «очень высокий» риск для Демократической Республики Конго, но риск глобального распространения болезни остается низким.
Органы здравоохранения страны сталкиваются с серьезными проблемами в попытках сдержать вспышку. На прошлой неделе были совершены поджоги центров лечения Эболы в двух городах, что свидетельствует о гневе в регионе, охваченном насилием со стороны вооруженных повстанческих групп, перемещением большого числа людей, неспособностью местного правительства и сокращением международной помощи.
Директор Aurora Humanitarian Initiative Колин Томас-Дженсен заявил, что нападения могут отражать «встроенный скептицизм и гнев» жителей восточного Конго по поводу того, как регионом управляли.
Еще одним источником гнева являются строгие протоколы захоронения предполагаемых жертв Эболы. Первое сожжение центра Эболы в Рвампаре было совершено группой молодых людей, пытавшихся забрать тело друга, по словам свидетелей и полиции.
Власти северо-восточного Конго запретили похоронные бдения и собрания более 50 человек, а вооруженные солдаты и полиция охраняют некоторые захоронения, проводимые сотрудниками гуманитарных организаций.
Восточное Конго в течение многих лет подвергалось нападениям десятков отдельных повстанческих и боевиков. Поддерживаемые Руандой повстанцы M23 контролируют части региона.
До вспышки «Врачи без границ» заявили, что нестабильность в Итури ухудшилась, заставив врачей и медсестер бежать. Управление ООН по гуманитарным вопросам сообщает, что почти 1 миллион человек были перемещены из-за конфликта в Итури.
Эксперты в области здравоохранения говорят, что сокращение международной помощи в прошлом году США и другими богатыми странами было разрушительным для восточного Конго. Группы помощи, борющиеся с этой вспышкой, сообщают о нехватке необходимого оборудования, такого как лицевые щитки и защитные костюмы, тест-наборы и мешки для тел.