Boliviya prezidenti Rodrigo Paz o‘z maoshi va vazirlar mahkamasi a’zolarining maoshlarini ikki barobarga qisqartirishini e’lon qildi. Bu qaror mamlakatda iste’foga chiqish talabi bilan o‘tkazilayotgan norozilik namoyishlari va yo‘l to‘siqlari fonida qabul qilindi.
Paz mamlakatning konstitutsiyaviy poytaxti Sucre shahrida o‘tkazilgan tadbirda maosh qisqartirishlari hukumatning “mamlakat oldidagi majburiyatini” ko‘rsatishini aytdi. Ushbu chora Boliviyadagi to‘rtinchi haftaga kirgan siyosiy va ijtimoiy tartibsizliklar davrida amalga oshirilmoqda.
Norozilik namoyishlari La-Pas va El-Alto shaharlarida ta’minot zanjirida jiddiy muammolarni keltirib chiqardi. Oziq-ovqat, yoqilg‘i va dori-darmonlarning keskin tanqisligi bozorlar, kasalxonalar va yoqilg‘i quyish shoxobchalariga ta’sir ko‘rsatmoqda.
Namoyishchilar Pazning markazchi hukumatini tejamkorlik choralarini bekor qilishga va yashash narxlarining oshishini hal qilishga chaqirmoqda. Talablar orasida ish haqini oshirish va yoqilg‘i narxlarini 2006 yil darajasida ushlab turgan subsidiyani tiklash bor. Prezidentni yirik biznes va elita bilan hamkorlikda ayblashmoqda.
Paz noyabr oyida lavozimga kelgan va iqtisodiyoti inqirozga uchragan mamlakatni meros qilib olgan. U davlat moliyasini barqarorlashtirish uchun xarajatlarni qisqartirish va yoqilg‘i subsidiyalarini kamaytirish zarurligini himoya qilmoqda.

Президент Боливии Родриго Пас объявил о сокращении своей зарплаты и зарплат членов кабинета министров вдвое на фоне углубляющегося политического кризиса, отмеченного протестами и блокадами дорог с требованием его отставки.
Выступая в понедельник на мероприятии в Сукре, конституционной столице страны, Пас заявил, что сокращение зарплат демонстрирует «приверженность правительства стране». Эти меры принимаются на фоне четвертой недели политических и социальных волнений в Боливии.
Протесты вызвали растущие проблемы с цепочками поставок в городах Ла-Пас и Эль-Альто, где острая нехватка продовольствия, топлива и медикаментов сказывается на рынках, больницах и автозаправочных станциях.
Протестующие требуют от центристского правительства Паса отменить меры жесткой экономии и решить проблему роста стоимости жизни. Требования включают повышение заработной платы и восстановление топливных субсидий, которые удерживали цены на уровне 2006 года. Протесты происходят на фоне опасений, что президент связан с крупным бизнесом и элитами.
Пас, вступивший в должность в ноябре и унаследовавший экономику в кризисе, защищает сокращение расходов и снижение топливных субсидий как необходимые для стабилизации государственных финансов.