26 yil avval Isroil Livan janubidagi 18 yillik bosqinni tugatishga majbur bo'lgan edi. O'shandan beri ko'p narsa o'zgargan bo'lsa-da, Livan va Isroil hali ham ularni bugungi urushga olib kelgan siyosatga yopishib olishgan. Bu urush endi Eronga tarqaldi, AQShni jalb qildi va global iqtisodiyotga tahdid solmoqda.
Falastin mintaqa va dunyo bo'ylab aks sado berayotgan asosiy masala bo'lib qolmoqda. Aynan shu sabab Isroil 1970-yillarda, Hizbulloh tashkil topishidan oldin, Livandagi Falastin tarafdorlari kuchlariga hujum qila boshlagan va bu mahalliy mojaro keyinchalik kengaygan. 1982 yildan keyin Eronning Hizbullohni qo'llab-quvvatlashi Livanni Eron va Isroil o'rtasidagi front chizig'iga aylantirdi; bugungi kunda AQSh Isroil bilan birga jang qilayotgan bir paytda, bu front mintaqaviy urushga aylandi. Uning markazida Isroil-Amerika gegemonligiga qarshi bo'lgan Eron boshchiligidagi "Qarshilik o'qi" ning asosiy ustuni - Hizbulloh turadi.
Livan bu mintaqaviy va global doirada ikkinchi darajali voqea bo'lib tuyulishi mumkin. Ammo u diqqat bilan o'rganishga loyiq, chunki aynan Livan 78 yillik Isroil-Livan-Falastin ziddiyatini bugungi mintaqaviy urushga aylantirgan uchqun bo'lgan va shunday bo'lib qolmoqda.
2000 yildan beri Livanda ko'p narsa o'zgargan. Ilg'or raketa, dron va radar texnologiyalari endi kuchlar muvozanatini belgilaydi, ayniqsa Eron va Hizbullohning AQSh-Isroil havo mudofaasidan qochish qobiliyati o'sgan. Livan iqtisodiyoti vayron bo'lgan, uning aholisi qayta-qayta uylarini tark etishga majbur bo'lgan va Isroil janubdagi shahar va qishloqlarni vayron qilib, 2006 yilda Bayrutning Dahiye shahrida yaratgan va keyinchalik G'azoda qo'llagan shaharlarni yo'q qilish doktrinasini qo'llagan. Hizbulloh og'ir zarba olgan bo'lsa-da, u yana qayta tug'ilib, Isroilning Livanni bo'ysundirish yoki uning ichida yana bir doimiy xavfsizlik zonasini yaratish harakatlariga to'sqinlik qiladigan, ozg'in va chaqqon kuchga aylandi.
Mintaqaviy manzara ham o'zgargan. Suriyaning Hizbullohning Eronga bog'lovchi roli qulagan va Eronning o'zi AQSh-Isroil hujumidan zarar ko'rgan. Shunga qaramay, Tehron urushni tugatadigan har qanday mintaqaviy kelishuv Livanni qamrab olishiga intilayotganga o'xshaydi. Amerika Qo'shma Shtatlari ochiqchasiga Isroil tomonini olib, Prezident Jozef Aun va Bosh vazir Navaf Salamga Hizbullohni "qurolsizlantirish" va Isroilga bo'lgan doimiy tahdidni bartaraf etish, aks holda Livan bo'ylab G'azo uslubidagi vayronagarchilikka duch kelishi mumkinligi haqida bosim o'tkazmoqda. Xitoy, Saudiya Arabistoni, Turkiya, Pokiston va Rossiya kabi boshqa kuchlar Eronga qarshi urushni tugatish va tinchlik hamda Livan suverenitetini tiklash uchun turli yo'llar bilan bosim o'tkazmoqda.
Ushbu siyosiy girdobda, 2000 yilgacha bo'lgan davrdan qolgan bir qancha shartlar Livanda hali ham mavjud. Aholi Hizbullohning Isroilga qarshi yagona ta'sirli qarshilik ko'rsatadigan qurolli harakat sifatidagi roli borasida ikkiga bo'lingan. Hukumat moliyaviy mablag', ichki konsensus yoki harbiy kuch yo'qligi sababli siyosiy yoki harbiy jihatdan harakat qila olmayotganga o'xshaydi. Ba'zida u Isroil yoki Amerika bosimiga bo'ysunadi: allaqachon marginalizatsiya qilingan Falastin lagerlarini "qurolsizlantirish" yoki Vashingtonda Isroil tarafdori bo'lgan AQSh homiyligida Isroil rasmiylari bilan uchrashish.
Vashington, shuningdek, Livanni qayta qurish uchun moliyaviy yordamni Bayrutning AQSh-Isroil shartlariga rioya qilishiga bog'lagan. Uning Isroil tarafdori bo'lganligi so'nggi ikki sulhni Isroil tomonidan buzilishiga e'tibor bermaslikka va Isroilning o'zi uchun tahdid deb hisoblagan har qanday livanlikka hujum qilish huquqini rasman qo'llab-quvvatlashga, shu bilan birga Isroil tomonidan tahdid qilinayotgan livanliklarga xuddi shunday huquqni berishni rad etishga tayyorligida ko'rinadi.
Livan hukumati, shuningdek, 2026 yilda 3000 dan ortiq odamni o'ldirgan, 1,2 millionni majburan ko'chirgan va o'nlab qishloq va shaharchalarni vayron qilgan Isroil hujumlaridan g'azablangan, chuqur qashshoq aholining bosimini his qilmoqda. U Isroil bilan muzokaralarni harbiy ustunlikni qoplash, AQSh bosimidan hujumlarni to'xtatish va Bayrutga o'z erlari ustidan suveren nazoratni tiklash uchun foydalanishga urinish sifatida oqlaydi.
Ushbu eski va yangi dinamikalar ustida tarixiy haqiqat turibdi: Eron va Hizbulloh, xorijdagi ittifoqchilarning yordami bilan, vayron qiluvchi Isroil-Amerika hujumini yutib, ikki marta o'zlarining ancha kuchli, yadroviy qurolga ega dushmanlarini sulhga rozi bo'lishga va qayta muzokaralar olib borishga majbur qildi, avval aprel boshida Eron, keyin esa bir necha kun o'tib Livan bo'yicha. Livan sulhi endi kengroq AQSh-Eron kelishuviga qo'shilishi kerak. Ikkala sulh ham mintaqada AQSh-Isroil pozitsiyalarining zaiflashishini, Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahuga chuqur siyosiy zarbalarni va Eron, Hizbulloh va ularning ittifoqchilari uchun yangi diplomatik vositalarni bashorat qilganga o'xshaydi.
Bularning barchasidan qanday saboq olishimiz mumkin? Ehtimol, harbiy kuch, qanchalik vahshiy yoki genotsid bo'lmasin, Yaqin Sharqda abadiy voqelikni belgilay olmaydi. Bufer va "xavfsizlik" zonalari, yangi Isroil aholi punktlari, mahalliy Isroil tarafdorlari, harbiy postlar, tinimsiz havo hujumlari, butun AQSh tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Isroil o'yin kitobi, agar hozirgi tendentsiyalar davom etsa, o'tmishga aylanishi mumkin.
Livanda qanday yangi diplomatik muvozanat paydo bo'lishini ko'rish kerak. Ammo Eron va Hizbulloh o'zlarining "ekzistensial" janglaridan omon qolib, endi doimiy sulh talab qilmoqdalar, bu Isroil pozitsiyalarini zaiflashtirishi va Livanning ichki dinamikasini qayta shakllantirishga yordam berishi mumkin. Ideal holda, bu Hizbulloh, Bayrut hukumati va barcha livanliklarni Livan suverenitetini to'liq hurmat qiladigan Isroil bilan o'zaro manfaatli munosabatlarga jiddiy uzoq muddatli yondashishga undashi mumkin.
Agar bu sodir bo'lsa, bu barcha tomonlarni 78 yil davomida e'tibordan chetda qolgan va doimiy urushni keltirib chiqargan asosiy masala - Falastin huquqlarini adolatli hal qilishga majbur qiladi. Faqatgina etuk va qat'iy diplomatiya, qonuniy mudofaa strategiyalari bilan birga, hozirgi tendentsiyalar kerakli natijaga olib keladimi yoki yo'qligini aniqlaydi.
Ushbu maqolada bildirilgan fikrlar muallifning shaxsiy qarashlari bo'lib, Al Jazira muharrirlik pozitsiyasini aks ettirmaydi.

26 лет назад на этой неделе Израиль был вынужден прекратить 18-летнюю оккупацию южного Ливана. С тех пор многое изменилось, однако Ливан и Израиль по-прежнему придерживаются той самой политики, которая втянула их в сегодняшнюю войну, охватившую Иран, втянувшую Соединенные Штаты и угрожающую мировой экономике.
Палестина остается центральной проблемой, отзывающейся эхом по всему региону и миру. Именно поэтому Израиль начал атаковать пропалестинские силы в Ливане в 1970-х годах, за годы до создания «Хезболлы», и с тех пор этот локальный конфликт только расширялся. Поддержка Ираном «Хезболлы» после 1982 года превратила Ливан в линию фронта между Ираном и Израилем; сегодня, когда Соединенные Штаты воюют на стороне Израиля, этот фронт перерос в региональную войну. В ее центре находится «Хезболла» — центральная опора базирующейся в Иране «Оси сопротивления», выступающей против израильско-американской гегемонии.
Ливан может показаться второстепенным событием в этом региональном и глобальном контексте. Но он заслуживает более пристального внимания именно потому, что он был и остается искрой, которая превратила 78-летнюю напряженность между Израилем, Ливаном и Палестиной в сегодняшнюю региональную войну.
С 2000 года в Ливане многое изменилось. Передовые ракетные, беспилотные и радиолокационные технологии теперь определяют баланс сил, прежде всего растущая способность Ирана и «Хезболлы» уклоняться от американо-израильской ПВО. Экономика Ливана разрушена, его жители снова и снова покидают свои дома, а Израиль опустошил города и деревни на юге, применив доктрину уничтожения городов, которую он создал в бейрутском Дахие в 2006 году, а затем применил в Газе. «Хезболла» была сильно ослаблена, но возродилась как более поджарая и маневренная сила, которая вновь препятствует попыткам Израиля подчинить Ливан или создать внутри него еще одну постоянную зону безопасности.
Региональная картина также изменилась. Роль Сирии как связующего звена между «Хезболлой» и Ираном рухнула, а сам Иран пострадал от американо-израильского удара. Тем не менее, Тегеран, похоже, полон решимости добиться того, чтобы любое региональное соглашение, завершающее войну, охватывало и Ливан. Соединенные Штаты открыто встали на сторону Израиля, оказывая давление на президента Жозефа Ауна и премьер-министра Навафа Салама с требованием «разоружить» «Хезболлу» и устранить постоянную угрозу Израилю, в противном случае Ливан может столкнуться с разрушениями в стиле Газы. Другие державы, включая Китай, Саудовскую Аравию, Турцию, Пакистан и Россию, различными способами добиваются прекращения войны против Ирана и восстановления спокойствия и суверенитета Ливана.
В этом политическом водовороте в Ливане по-прежнему сохраняются некоторые условия, существовавшие до 2000 года. Население остается разделенным в отношении роли «Хезболлы» как вооруженного движения, оказывающего единственное действенное сопротивление Израилю. Правительство, похоже, неспособно действовать ни политически, ни военно из-за отсутствия средств, внутреннего консенсуса или военной мощи. Временами оно поддается израильскому или американскому давлению: «разоружает» уже маргинализированные палестинские лагеря или встречается с израильскими официальными лицами в Вашингтоне под эгидой произраильской предвзятости Вашингтона.
Вашингтон также увязал финансовую поддержку восстановления Ливана с соблюдением Бейрутом американо-израильских условий. Его произраильская предвзятость очевидна в готовности игнорировать нарушения Израилем двух последних перемирий и в официальной поддержке права Израиля атаковать любого ливанца, которого он считает угрозой, в то время как ливанцам, которым угрожает Израиль, отказывается в таком же праве.
Ливанское правительство также ощущает давление недовольного, крайне обедневшего населения, раздраженного непрекращающимися израильскими атаками, которые только в 2026 году убили более 3000 человек, принудительно переместили 1,2 миллиона и разрушили десятки деревень и небольших городов. Оно оправдывает свои переговоры с Израилем как попытку компенсировать военное превосходство, используя давление США для прекращения атак и восстановления суверенного контроля Бейрута над всей своей территорией.
Над этой старой и новой динамикой нависает историческая реальность: Иран и «Хезболла» при поддержке союзников за рубежом выдержали сокрушительный израильско-американский удар и дважды заставили своих гораздо более могущественных, ядерных противников согласиться на перемирие и начать новые переговоры — сначала по Ирану в начале апреля, а затем по Ливану несколькими днями позже. Ливанское перемирие теперь должно быть включено в более широкое американо-иранское урегулирование. Оба перемирия, похоже, предвещают ослабление американо-израильских позиций в регионе, серьезные политические удары по премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху и новые дипломатические рычаги для Ирана, «Хезболлы» и их союзников.
Какой урок мы можем извлечь из всего этого? Возможно, что военная сила, какой бы жестокой или геноцидной она ни была, не может вечно диктовать реальность на Ближнем Востоке. Буферные зоны и «зоны безопасности», новые израильские поселения, местные произраильские пособники, военные посты, непрекращающиеся авиаудары — весь поддерживаемый США израильский сценарий может уйти в прошлое, если нынешние тенденции сохранятся.
Как будет выглядеть новый дипломатический баланс в Ливане, еще предстоит увидеть. Но Иран и «Хезболла», пережившие свои «экзистенциальные» битвы и теперь добивающиеся постоянного перемирия, могут ослабить израильские позиции и помочь изменить внутреннюю динамику Ливана. В идеале это могло бы подтолкнуть «Хезболлу», правительство Бейрута и всех ливанцев к выработке, наконец, серьезного долгосрочного подхода к взаимовыгодным отношениям с Израилем, который полностью уважает суверенитет Ливана.
Если это произойдет, это заставит все стороны справедливо решить центральную проблему, которую они игнорировали 78 лет и которая подпитывала постоянную войну: права палестинцев. Только зрелая и решительная дипломатия, наряду с законными оборонительными стратегиями, определит, приведут ли нынешние тенденции к желаемому результату.
Выраженные в данной статье мнения являются личными взглядами автора и могут не отражать редакционную позицию Al Jazeera.