Senegal prezidenti Bassirou Diomaye Faye dushanba kuni taniqli iqtisodchi Ahmadou Al Aminou Loni mamlakatning yangi bosh vaziri etib tayinladi. Bu qaror bir necha kun oldin Ousmane Sonkoni lavozimidan bo'shatishdan so'ng qabul qilindi.
Lo ilgari G'arbiy Afrika Davlatlari Markaziy Bankining Senegal bo'limini boshqargan va Sonko hukumatida davlat vaziri va bosh kotib lavozimlarida ishlagan. Prezident farmonida Loning iqtisod va moliya sohasidagi tajribasi alohida ta'kidlangan.
Yangi bosh vazir davlat televideniyasida chiqish qilib, mamlakatning og'ir moliyaviy ahvoliga e'tibor qaratdi. U Senegalning qarz yuki yalpi ichki mahsulotning 132 foizini tashkil etishini va mamlakat iqtisodiyoti inqirozga yuz tutganini aytdi.
Xalqaro Valyuta Jamg'armasi (XVJ) noto'g'ri hisobot qilingan qarzlar tufayli Senegalga 1,8 milliard dollarlik kreditni muzlatib qo'ygan. Faye va Sonko XVJ bilan dasturni qayta tiklash bo'yicha muzokaralarda ochiqdan-ochiq kelishmovchiliklarga duch kelgan edi.
Sonko hukmron Pastef partiyasining rahbari bo'lib, 2024 yilgi prezidentlik saylovlarida qatnashish huquqidan mahrum etilgan edi. Uning o'rniga Faye nomzodini qo'ygan va keyinchalik Sonkoni bosh vazir etib tayinlagan edi.
Yakshanba kuni parlament spikeri El Malick Ndiaye, Sonkoning yaqin ittifoqchisi, o'z lavozimidan ketdi. Bu Sonkoning parlament rahbari bo'lishiga yo'l ochdi, bu esa prezident hokimiyatiga qarshi chiqish imkonini beradi. Deputatlar seshanba kuni Sonkoni deputatlikka tiklash va yangi spikerni saylash uchun ovoz berishadi.

Президент Сенегала Бассиру Диомай Файе в понедельник назначил известного экономиста Ахмаду Ала Амину Ло новым премьер-министром страны. Это решение было принято после увольнения Усмана Сонко в пятницу, что привело к отставке всего правительства.
Ло ранее возглавлял сенегальское отделение Центрального банка государств Западной Африки, а также занимал должности государственного министра при президенте и генерального секретаря в правительстве Сонко. В президентском указе подчеркивается его знание экономики и финансов.
Новый премьер-министр выступил по государственному телевидению, отметив тяжелое финансовое положение страны. Он заявил, что государственный долг Сенегала достиг 132% ВВП, и призвал осознать чрезвычайное положение в экономике.
Международный валютный фонд (МВФ) заморозил кредит в размере 1,8 млрд долларов из-за обнаружения заниженных данных о долге. Файе и Сонко открыто расходились во мнениях по переговорам о возобновлении программы с МВФ.
Сонко является лидером правящей партии Pastef, но ему было запрещено участвовать в президентских выборах 2024 года из-за судимости за клевету. Вместо него баллотировался Файе, который затем назначил Сонко премьер-министром.
В воскресенье спикер парламента Эль Малик Ндиай, близкий союзник Сонко, ушел в отставку, что открыло путь для избрания Сонко главой парламента. Депутаты проголосуют во вторник за восстановление Сонко в должности депутата и избрание нового спикера.