AQSh harbiy kuchlari Eronning strategik port shahri Bandar-Abbosda joylashgan harbiy ob'ektga yangi zarbalar berdi. AQSh Markaziy qo'mondonligi (Centcom) o'z kuchlari, shuningdek, „Hurmuz bo'g'ozi atrofida xavf tug'dirgan“ to'rtta Eronning bir tomonlama hujum dronlarini urib tushirganini tasdiqladi.
Centcom ma'lumotlariga ko'ra, ular Bandar-Abbosdagi Eron yerdagi boshqaruv stansiyasini beshinchi dronni uchirish arafasida nishonga olgan. Eron ommaviy axborot vositalari shahar sharqida portlashlar eshitilganini xabar qildi.
Zarbalar AQSh va Eron o'rtasidagi mo'rt sulh va uch oylik urushni tugatish bo'yicha cho'zilgan muzokaralar fonida amalga oshirildi. Urush Hurmuz bo'g'ozidagi transport harakatini to'sib qo'ygan va jahon energiya narxlarini keskin oshirgan edi.
Centcom o'z harakatlarini „o'lchovli, sof mudofaa xarakteridagi va sulhni saqlashga qaratilgan“ deb ta'rifladi. AQSh prezidenti Donald Tramp vazirlar mahkamasi yig'ilishida Eron „so'nggi nafasida muzokara olib borayotganini“ aytib, uning urush strategiyasi noyabrdagi AQSh oraliq saylovlariga ta'sir qilmasligini ta'kidladi.
„Balki biz qaytib borib, ishni tugatishimiz kerak, balki kerak emas“, dedi u. Prezident, shuningdek, Fors ko'rfazi davlatlarini Isroil bilan munosabatlarni normallashtirish uchun Ibrohim kelishuvlarini imzolashga chaqirdi. Isroil 28 fevralda AQSh bilan urushni boshlagan va Livanda Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Hizbulloh bilan ham urush olib bormoqda.
Tramp, agar Eron uning shartlariga rozi bo'lmasa, keng ko'lamli bombardimon kampaniyasini qayta boshlash bilan tahdid qildi. Dam olish kunlari Tramp Eron bilan tinchlik kelishuvi „asosan kelishilgan“ deb optimistik kayfiyatda bo'lsa-da, chorshanba kungi yig'ilishda u AQSh „qoniqmaganini“ aytdi.
Hafta boshida Centcom dushanba kuni Eronning janubida amalga oshirilgan „o'zini himoya qilish“ zarbalari haqida xabar bergan edi. O'sha zarbalarda Eron raketa maydonchalari va minalarni joylashtirishga urinayotgan qayiqlar nishonga olingan edi. Centcom bu zarbalar „qo'shinlarimizni Eron kuchlari tomonidan keladigan tahdidlardan himoya qilish“ uchun mo'ljallanganligini aytdi.
Eron zarbalarni „sulhning jiddiy buzilishi“ deb qoraladi va Eron hukumati „hech qanday dushmanlik harakatini javobsiz qoldirmasligini“ va'da qildi. Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) shuningdek, seshanba kuni AQSh dronini urib tushirganini va Eron havo hududiga kirgan qiruvchi samolyot hamda boshqa dronlarga o't ochganini, ammo qachonligini aniqlamaganini aytdi. IRGC Eronning AQShning sulhni buzishiga javob qaytarish uchun „qonuniy va aniq“ huquqiga ega ekanligini qo'shimcha qildi.

Вооруженные силы США нанесли новые удары по Ирану, поразив военный объект в стратегическом портовом городе Бендер-Аббас. Центральное командование США (Centcom) подтвердило, что его силы также сбили четыре иранских беспилотника-камикадзе, «представлявших угрозу в районе Ормузского пролива».
По данным Centcom, они поразили иранскую наземную станцию управления в Бендер-Аббасе, когда она готовилась запустить пятый дрон. Иранские СМИ сообщили, что на востоке города были слышны взрывы.
Удары наносятся на фоне хрупкого перемирия между США и Ираном и затяжных переговоров о прекращении трехмесячной войны, которая парализовала движение в Ормузском проливе и взвинтила мировые цены на энергоносители.
Centcom назвал свои действия «сдержанными, чисто оборонительными и направленными на поддержание режима прекращения огня». Президент США Дональд Трамп на заседании кабинета министров заявил, что Иран «ведет переговоры на последнем издыхании», настаивая на том, что его военная стратегия не пострадает от ноябрьских промежуточных выборов в США.
«Возможно, нам придется вернуться и закончить это, а может, и нет», — сказал он. Президент также призвал страны Персидского залива подписать «Соглашения Авраама» для нормализации отношений с Израилем, который начал войну с США 28 февраля и также втянут в войну с поддерживаемой Ираном «Хезболлой» в Ливане.
Трамп пригрозил возобновить масштабную бомбардировочную кампанию, если Иран не согласится на его условия. В то время как в выходные Трамп выразил оптимизм, заявив, что мирное соглашение с Ираном «в значительной степени согласовано», к заседанию кабинета министров в среду он сказал, что США «не удовлетворены».
Ранее на этой неделе Centcom подтвердил предыдущий раунд «оборонительных» ударов по южному Ирану в понедельник, в ходе которых были поражены иранские ракетные площадки и катера, пытавшиеся установить мины. Centcom заявил, что эти удары были направлены «на защиту наших войск от угроз, исходящих от иранских сил».
Иран осудил удары как «грубое нарушение режима прекращения огня» и пообещал, что иранское правительство «не оставит без ответа ни один враждебный акт». Корпус стражей исламской революции (КСИР) также заявил во вторник, что сбил американский беспилотник и открыл огонь по истребителю и другому беспилотнику, вошедшим в воздушное пространство Ирана, но не уточнил когда. КСИР добавил, что Иран имеет «законное и неоспоримое» право ответить на любые нарушения перемирия со стороны США.