Keniyaning markaziy qismidagi Gilgil shaharchasida joylashgan Utumishi Girls School maktabining yotoqxonasida kechasi sodir bo‘lgan yong‘in natijasida kamida 16 nafar o‘quvchi halok bo‘ldi. Bu haqda politsiya va hukumat rasmiylari ma’lum qildi.
Ta’lim vaziri Julius Ogamba payshanba kuni yong‘in oqibatida 79 kishi jarohat olganini aytdi. Yong‘inning sababi hozircha noma’lum.
Politsiya xodimlari qutqaruv va favqulodda choralarni boshqarmoqda. Mahalliy Citizen Television telekanali ko‘rsatgan kadrlarda singan oyna oynalari va tutun bo‘yalgan devorlar aks etgan.
Katta politsiya komandiri Masoud Mwinyi maktabda jurnalistlarga 50 nafar ofitser yong‘in paytida qochib ketgan bo‘lishi mumkin bo‘lgan o‘quvchilarni qidirish uchun hududni tarashayotganini aytdi. “Qo‘rquv va vahima tufayli ko‘pchilik tashqariga chiqdi, kecha edi”, dedi u.
Keniyada maktab yong‘inlari uzoq tarixga ega. 2018-yilda davlat ma’lumotlariga ko‘ra, 60 dan ortiq o‘rta maktablarda o‘t qo‘yish holatlari qayd etilgan. Tadqiqotchilar ko‘plab yong‘inlar o‘quvchilar tomonidan qattiq tartib va yomon sharoitlarga norozilik sifatida uyushtirilganini aniqlagan.
2024-yilda qo‘shni Nyeri okrugidagi boshlang‘ich maktab-internatida yong‘in 21 o‘quvchining hayotiga zomin bo‘lgan edi. O‘sha yong‘inning sababi hali to‘liq aniqlanmagan. 2017-yilda esa Nayrobidagi maktab yong‘inida 10 o‘quvchi halok bo‘lgan va bir o‘quvchi qotillikda ayblangan edi.

По меньшей мере 16 учениц погибли в результате пожара, вспыхнувшего в общежитии школы для девочек в городке в центральной Кении, сообщили полиция и представители правительства.
Министр образования Джулиус Огамба в четверг заявил, что 79 человек получили ранения после того, как пожар вспыхнул ночью в школе Utumishi Girls School в Гилгиле, округ Накуру. Причина возгорания пока не установлена.
Полиция сообщила, что руководит спасательными и аварийно-спасательными работами в городе, расположенном примерно в 120 км к северо-западу от столицы Найроби. Кадры, показанные телеканалом Citizen Television, запечатлели разбитые оконные стекла и закопченные стены.
Старший полицейский командир Масуд Мвиньи сообщил журналистам у школы, что 50 офицеров прочесывают прилегающую территорию в поисках учениц, которые могли убежать во время пожара. «Из-за шока, страха и тревоги многие выбежали на улицу, а была ночь», — сказал он.
В Кении давняя история школьных пожаров. Только в 2018 году было зарегистрировано более 60 случаев поджогов в государственных средних школах, согласно правительственным данным. Исследователи выяснили, что многие пожары были устроены учениками в знак протеста против строгой дисциплины и плохих условий.
В 2024 году в результате пожара в начальной школе-интернате в соседнем округе Ньери погиб 21 ученик. Причина того пожара до сих пор окончательно не установлена. В 2017 году в результате пожара в школе в Найроби погибли 10 учеников, и один ученик был обвинен в убийстве.