Chorshanba kuni kechqurun Isroilning G‘azo shahridagi binoga bergan zarbasi natijasida kamida 10 kishi, jumladan besh nafar bola halok bo‘ldi. Bu haqda mahalliy shifoxonalar xabar berdi.
Hujum nishoni mahalliy Hamas batalyon qo‘mondoni Imad Asleem bo‘lgan ko‘rinadi. U o‘smir qizi Israa bilan birga halok bo‘ldi va payshanba kuni dafn qilindi. Hamas rasmiy izoh bermadi.
Isroil harbiylari qisqa bayonotda “Shimoliy G‘azo sektoridagi ikkita asosiy Hamas terrorchisiga” zarba berilganini, ammo ularning shaxsini oshkor qilmaganini ma’lum qildi. Bu so‘nggi kunlarda G‘azoda yuqori martabali Hamas arboblarini nishonga olgan hujumlarning davomi.
Payshanba kungi hujumdan olingan videolarda G‘azo shahri markazidagi jiddiy shikastlangan turar-joy binosi va qo‘shni ko‘chirilganlar lageridagi vayron bo‘lgan chodirlar ko‘rsatilgan. Taxminan 20 kishi yaralangan.
Hujum paytida chodirda uxlab yotgan Raslan Bajou: “Bu gunoh, qasam ichaman, bu gunoh”, dedi. U BBC’ga qo‘shnilarining “parcha-parcha bo‘lganini” va xotini yaralanganini aytdi.
Um Azzam al-Zaim, qarindoshi uni Qurbon hayiti bilan tabriklash uchun kelgan edi: “Biz ho‘l bo‘ldik, chunki tepadagi suv bakiga tegdi. Chodirimiz sindi, ustimga moloz tushdi. Chodirdan chiqish qiyin edi”, dedi. U qo‘shni binoning tepasida hayit shokoladlarini ulashayotgan bolalarning jasadlarini ko‘rganini aytdi.
G‘azo shahrida payshanba kuni katta dafn marosimi bo‘lib o‘tdi, Hamas bayrog‘iga o‘ralgan jasadni olib yurishdi, ustiga qurol qo‘yilgan edi. Bir necha kishi yashil bayroqlarni, Hamas bilan bog‘liq rangni silkitdi.
Bu hujum Hamas harbiy qanotining yangi rahbari Muhammad Odehning xotini va ikki o‘g‘li bilan birga Isroil zarbasida o‘ldirilishidan bir kun keyin sodir bo‘ldi. 15 may kuni Isroil Odehning o‘tmishdoshini o‘ldirgan edi.
Isroil 2023-yilgi urush boshlanganidan beri ko‘plab Hamas rahbarlarini nishonga oldi. Mudofaa vaziri Yisroel Katz X’da: “Biz 7 oktyabr qirg‘inini boshqargan har bir kishini yo‘q qilishga va’da berdik. Hamas G‘azoda fuqarolik yoki harbiy jihatdan hukmronlik qilmasligiga va’da berdik”, deb yozdi.
Seshanba kuni Xon Yunisda avtomobilga berilgan zarbada Hamas pul o‘tkazmalari tarmog‘i rahbari Ihab Xrizim va qurol ishlab chiqarish bilan shug‘ullangan Muhammad al-Habash o‘ldirilgan. Xuddi shu kuni al-Meghazi qochqinlar lagerida besh falastinlik halok bo‘ldi.
Hujumlar Isroil va Hamas o‘rtasidagi bilvosita muzokaralar chog‘ida sodir bo‘lmoqda. AQSh rejasiga ko‘ra, Hamas qurollarini topshirishi va Isroil qo‘shinlari chiqib ketishi kerak. 2023-yilda Hamas hujumida 1200 kishi halok bo‘lgan, 251 kishi asir olingan edi. Isroilning javob hujumlari G‘azoni vayronaga aylantirgan va 2,1 million aholini ko‘chirishga majbur qilgan. Hamas sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 72 800 dan ortiq kishi halok bo‘lgan, BMT bu raqamlarni ishonchli deb biladi.

В среду вечером в результате израильского удара по зданию в городе Газа погибли по меньшей мере 10 человек, в том числе пятеро детей, сообщили местные больницы.
Целью атаки, по-видимому, был местный командир батальона ХАМАС Имад Аслем, который погиб вместе со своей дочерью-подростком Исрой и был похоронен в четверг. ХАМАС официально не комментировал это.
Израильские военные выпустили краткое заявление, в котором сообщили, что нанесли удар по «двум центральным террористам ХАМАС в северной части сектора Газа», не раскрывая их личностей. Это последний из серии ударов по высокопоставленным деятелям ХАМАС в последние дни.
Видео с места атаки в четверг показало сильно поврежденное жилое здание в центре Газы и разрушенные палатки в соседнем лагере для перемещенных лиц. Сообщается о примерно 20 раненых.
Раслан Баджу, спавший в своей палатке во время удара, сказал: «Это грех, клянусь, это грех». Он рассказал BBC, что его «соседи были разорваны на куски», а его жена получила ранения.
Ум Аззам аль-Заим, чья родственница гостила у нее на праздник Курбан-байрам, сказала: «Мы промокли, когда попали в водяной бак на крыше. Наша палатка сломалась, на меня упали обломки. Нам было трудно выбраться». Она сказала, что видела тела детей, сброшенных с крыши соседнего здания, где они делились праздничным шоколадом.
В четверг в Газе прошла крупная похоронная процессия: тело, завернутое во флаг ХАМАС, несли на носилках, сверху лежал пистолет. Несколько человек размахивали зелеными флагами, цветом ХАМАС.
Атака на Газу произошла через день после того, как новый глава военного крыла ХАМАС Мухаммед Одех был убит вместе с женой и двумя сыновьями в результате израильского удара. 15 мая Израиль убил его предшественника.
Израиль нацелился на длинный список лидеров ХАМАС с начала войны. Министр обороны Исраэль Кац написал в X: «Мы поклялись уничтожить каждого, кто руководил резней 7 октября. Мы поклялись, что ХАМАС не будет править Газой ни граждански, ни военно».
Во вторник удар по автомобилю в Хан-Юнисе убил главу сети переводов ХАМАС Ихаба Хризима и командира подразделения по производству оружия Мухаммеда аль-Хабаша. В тот же день в лагере аль-Мегази погибли пятеро палестинцев.
Удары происходят в критический момент, когда Израиль и ХАМАС зашли в тупик в переговорах при посредничестве США. Следующие шаги включают разоружение ХАМАС и вывод израильских войск. В 2023 году в результате атаки ХАМАС погибло 1200 человек, 251 был взят в заложники. Ответ Израиля превратил Газу в руины и переместил 2,1 млн жителей. По данным минздрава ХАМАС, погибло более 72 800 человек, ООН считает эти цифры надежными.