Amerika Qo‘shma Shtatlari yangiliklar kanali CNN Nyu-York federal sudida Perplexity AI’ga qarshi da’vo arizasi bilan murojaat qildi. Kompaniya sun’iy intellekt qidiruv tizimi mualliflik huquqi bilan himoyalangan kontentni noqonuniy ravishda tarqatayotganlikda ayblanmoqda. Bu AI firmasi va nashriyot o‘rtasidagi so‘nggi huquqiy to‘qnashuvdir.
Payshanba kuni berilgan shikoyatda aytilishicha, Perplexity CNN’ning minglab hikoyalari, videolari va tasvirlarini nusxalab, o‘z mahsulotlarini quvvatlantirish va “bir xil yoki sezilarli darajada o‘xshash” raqobatdosh kontentni tarqatish uchun foydalangan.
Perplexity vakili Jesse Dvayer da’voga javoban: “Faktlarni mualliflik huquqi bilan himoya qilib bo‘lmaydi”, dedi. CNN noma’lum miqdordagi moddiy zararni qoplash va Perplexity’ni intellektual mulk huquqlarini buzishdan to‘sish uchun sud buyrug‘ini talab qilmoqda.
Warner Bros’ga tegishli bo‘lgan CNN bayonotida: “CNN’ning da’vosi shuni anglatadiki, o‘nlab milliard dollarga baholangan Perplexity asl kontent yaratuvchilardan o‘g‘irlik qilmasligi kerak”, deyiladi. CNN shikoyatda Perplexity’ning xatti-harakatlari mualliflik huquqi himoyasini buzayotgani va asl yangiliklarni yig‘ish imkoniyatini zaiflashtirayotganini ta’kidlaydi.
2022-yilda OpenAI’ning ChatGPT ishga tushirilgandan beri nashriyotlar va yozuvchilar o‘z kontentlarining chatbot so‘rovlari natijalarida qayta ishlatilishidan xavotirda. Bu mualliflik huquqi, kompensatsiya va egalik masalalari bo‘yicha kurashlarni keltirib chiqardi.
CNN da’vosi AQShda mualliflik huquqi egalari tomonidan texnologiya kompaniyalariga qarshi qo‘zg‘atilgan o‘nlab yuqori stavkali ishlardan biridir. O‘tgan yili Anthropic birinchi AI kompaniyasi bo‘lib, mualliflar guruhi da’vosini hal qilish uchun 1,5 milliard dollar to‘lashga rozi bo‘ldi.
Perplexity’ga qarshi The New York Times, Reddit va Dow Jones kabi boshqa nashriyotlar ham da’vo qilmoqda. Shu bilan birga, bir qancha yangiliklar firmalari yirik texnologiya va generativ AI kompaniyalari bilan litsenziya shartnomalari imzolab, modellarining ishonchli manbalarga ega bo‘lishini ta’minlamoqda.

Американский новостной канал CNN подал иск в федеральный суд Нью-Йорка против компании Perplexity, обвинив поставщика поисковой системы на основе искусственного интеллекта в незаконном распространении своего контента, защищенного авторским правом. Это последняя юридическая тяжба между AI-фирмой и новостным издателем.
В жалобе, поданной в четверг, утверждается, что Perplexity незаконно скопировала тысячи историй, видео и изображений CNN для питания своих продуктов и распространения «идентичного или существенно схожего» конкурирующего контента.
«Факты нельзя защищать авторским правом», — заявил представитель Perplexity Джесси Дуайер в ответ на иск. CNN требует неопределенную сумму денежного возмещения и судебного запрета, блокирующего Perplexity от нарушения его прав интеллектуальной собственности.
«Иск CNN основан на том, что Perplexity, компания, оцениваемая в десятки миллиардов долларов, не должна воровать у создателей оригинального контента, который она эксплуатирует», — говорится в заявлении новостной компании, принадлежащей Warner Bros. CNN в жалобе заявляет, что действия Perplexity нарушают защиту авторского права и подрывают экономические стимулы, делающие возможным оригинальный сбор новостей.
С момента запуска ChatGPT от OpenAI в 2022 году издатели новостей и писатели беспокоятся о том, что их контент будет перепрофилирован для появления в результатах запросов чат-ботов, что спровоцировало битвы за авторские права, компенсацию и владение.
Иск CNN — один из десятков громких дел в США, поданных владельцами авторских прав, включая новостные издания, авторов и издателей, против технологических компаний по обвинению в неправомерном использовании их работы для обучения больших языковых моделей. Anthropic стала первой AI-компанией, урегулировавшей одно из таких дел в прошлом году, согласившись выплатить 1,5 миллиарда долларов для разрешения коллективного иска от группы авторов.
Perplexity также сталкивается с исками от The New York Times, Reddit и Dow Jones. Несколько новостных фирм подписали лицензионные соглашения и партнерства с Big Tech и генеративными AI-компаниями, чтобы их модели имели доступ к проверенным источникам новостей, одновременно компенсируя издателям и ссылаясь на оригинальные статьи.