Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyahu G'azo sektoridagi harbiy nazoratni 70 foizga kengaytirishni buyurgani haqida Isroil ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Channel 12 telekanali tomonidan yozib olingan va payshanba kuni efirga uzatilgan lavhada Netanyahu: “Hozirda biz G'azo sektorining 60 foizini to'liq nazorat qilmoqdamiz va mening ko'rsatmam 70 foizga yetish”, dedi.
Tomoshabinlardan biri Isroil butun qamaldagi anklavni egallashi kerakligini aytganida, bosh vazir “biz tartib bilan ketyapmiz”, dedi. “Avval 70 foiz. Shu bilan boshlaymiz”, deb qo'shimcha qildi u to'liq bosib olish mumkinligiga e'tiroz bildirmasdan.
Isroil armiyasi mart oyi o'rtalarida yordam tashkilotlariga xaritalarni yuborib, nazoratni Isroil qo'shinlari egallagan hududlarni belgilovchi “Sariq chiziq” dan taxminan 11 foizga kengaytirganini ko'rsatgan edi. Bu chiziq 2025 yil oktyabrida AQSh vositachiligidagi “sulh” da kelishilgan edi. Bu esa Isroil 53 foiz o'rniga Falastin hududining 64 foizini nazorat qilganini anglatadi.
Isroil armiyasi ishg'oli tufayli falastinliklar G'azoning uchdan ikki qismiga kira olmaydi. Hududning yana bosib olinishi ikki million kishini, ikki yillik genotsid urushidan so'ng allaqachon halokatli sharoitda yashayotganlarni yanada kichikroq hududga siqib chiqaradi.
O'tgan yilgi nominal sulhga qaramay, Isroilning G'azodagi bombardimoni deyarli har kuni davom etmoqda. Al Jazira hisob-kitobiga ko'ra, oktyabrdan aprelgacha kamida 2400 Isroil buzilishi qayd etilgan. Payshanba kuni erta tongda sog'liqni saqlash idoralari Isroil havo hujumida kamida 10 kishi, jumladan to'rt bola halok bo'lgani va 20 kishi yaralangani haqida xabar berdi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Gumanitar Masalalarni Muvofiqlashtirish Boshqarmasining so'nggi hisobotiga ko'ra, G'azodagi tinch aholi uchun gumanitar vaziyat jiddiy bo'lib qolmoqda. Ko'chirilgan oilalar haddan tashqari gavjum chodirlarda, maktablarda yoki shikastlangan binolarda yashamoqda. Toza suv tanqis, chiqindilarni yomon yig'ish esa sog'liq uchun xavflarni, jumladan kalamush va hasharotlar tarqalishini oshirmoqda.
O'tgan hafta AQSh asos solgan G'azo Tinchlik Kengashining yuqori vakili Nikolay Mladenov anklavdagi yomonlashayotgan vaziyat “doimiy” bo'lib qolish xavfi borligi haqida ogohlantirdi. U BMT Xavfsizlik Kengashiga murojaat qilib, xalqaro tashkilotni “qo'lidagi barcha vositalarni” ishlatib, Hamasni qurolsizlantirishga va Isroilni oktyabr sulhidagi majburiyatlarini bajarishga undashga chaqirdi. U Isroilning davom etayotgan qotilliklari va gumanitar oqimdagi cheklovlariga ishora qildi.
Isroilning 2023 yil 7 oktyabrdagi hujumlaridan keyin boshlagan urushi 72 775 dan ortiq falastinlikni o'ldirdi. Isroil harbiylari qattiq xavfsizlik rejimini saqlab kelmoqda va so'nggi etti oyda yana yuzlab odamlar halok bo'ldi. Mojaro kuzatuvchilari AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi fevralda boshlanganidan beri Isroilning G'azoni bombardimon qilishi tezlashgani haqida ogohlantirmoqda.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отдал распоряжение израильской армии расширить контроль над сектором Газа до 70 процентов, согласно заявлениям, показанным израильскими СМИ.
В записи, сделанной каналом Channel 12 и показанной в четверг, Нетаньяху заявил: «На данный момент мы полностью контролируем 60 процентов территории сектора Газа… и моя директива — достичь… 70 процентов».
Когда кто-то из зрителей выкрикнул, что Израиль должен взять весь осажденный анклав, премьер-министр сказал: «Мы идем по порядку», — сообщает The Times of Israel. «Сначала 70 процентов», — добавил он, не оспаривая возможность полного захвата. «Начнем с этого».
В середине марта израильская армия тихо разослала карты гуманитарным организациям, показывая, что расширила контроль примерно на 11 процентов за так называемую «Желтую линию», обозначающую районы анклава, занятые израильскими войсками. Эта линия была согласована в рамках «перемирия» при посредничестве США в октябре 2025 года. Это означало, что Израиль контролировал 64 процента палестинской территории вместо 53 процентов.
Из-за оккупации израильской армией палестинцы не могут получить доступ примерно к двум третям Газы. Дальнейший захват территории вытеснит два миллиона человек, уже живущих в катастрофических условиях, на еще меньшую территорию после двух лет геноцидной войны.
Несмотря на номинальное перемирие, достигнутое в прошлом году, израильские бомбардировки Газы продолжаются почти ежедневно. По подсчетам Al Jazeera, с октября по апрель было зафиксировано не менее 2400 израильских нарушений. Ранее в четверг органы здравоохранения сообщили, что в результате израильского авиаудара погибли по меньшей мере 10 человек, включая четырех детей, и 20 получили ранения.
Согласно последнему докладу Управления ООН по координации гуманитарных вопросов, гуманитарная ситуация для гражданского населения в Газе остается критической: перемещенные семьи живут в переполненных палатках, школах или поврежденных зданиях. Чистая вода в дефиците, а плохой сбор мусора увеличивает риски для здоровья, включая распространение крыс и насекомых. Многие районы Газы по-прежнему опасны из-за частых авиаударов, обстрелов и стрельбы в жилых районах или рядом с ними.
На прошлой неделе высокий представитель, курирующий основанный США Совет мира по Газе, Николай Младенов, предупредил, что ухудшающийся статус-кво в анклаве рискует стать «постоянным». Выступая перед Советом Безопасности ООН, он призвал международный орган использовать «все имеющиеся в его распоряжении средства», чтобы надавить на ХАМАС для разоружения и подтолкнуть Израиль к выполнению своих обязательств по октябрьскому перемирию, указав на продолжающиеся убийства и ограничения гуманитарного потока.
Война, которую Израиль начал после нападений 7 октября 2023 года на юг Израиля со стороны ХАМАС и других вооруженных палестинских групп, убила более 72 775 палестинцев. Израильские военные продолжают поддерживать строгий режим безопасности, и за последние семь месяцев были убиты еще многие сотни. Мониторинговые организации предупреждают, что с начала американо-израильской войны против Ирана в феврале израильские бомбардировки Газы ускорились.