Sudlanuvchi Beran A. (Avstriya qonunchiligiga ko'ra ismi oshkor etilmagan) Shimoliy Makedoniya kelib chiqishi bo'lgan Avstriya fuqarosi bo'lib, u terrorchilik hujumini rejalashtirish va terror guruhini tashkil etishda aybdor deb topildi.
Sud jarayonida Beran A. o'z aybiga iqror bo'lib, «Kechirim so'rayman», dedi. U 2024-yil aprel oyida Ernst Happel stadionida bo'lib o'tadigan Sviftning «Eras» turi doirasidagi uchta konsertga hujum qilishni rejalashtirganini tan oldi.
Prokuratura ma'lumotlariga ko'ra, u pichoq va bomba yordamida Svift muxlislariga qarshi jihodchilar tomonidan qirg'in uyushtirishni niyat qilgan. Hujumdan oldin u «Islomiy davlat» guruhi a'zolari bilan qurol sotib olish va bomba yasash bo'yicha aloqada bo'lgan.
2024-yil 7-avgustda, Sviftning birinchi konsertidan bir kun oldin u hibsga olingan. Uning kvartirasida bomba yasash uchun materiallar topilgan. Natijada uchta konsert ham bekor qilingan, bu esa muxlislar va Sviftning o'zini qattiq xafa qilgan. Qo'shiqchi bu bekor qilishlarni «vayron qiluvchi» deb atagan.

В четверг австрийский суд признал 21-летнего исламиста виновным в планировании теракта на концерте американской певицы Тейлор Свифт в Вене в 2024 году и приговорил его к 15 годам тюремного заключения.
Подсудимый, идентифицированный как Беран А. в соответствии с австрийскими законами о конфиденциальности, является гражданином Австрии северомакедонского происхождения. Он также был признан виновным в создании террористической ячейки.
Перед тем как суд удалился для вынесения вердикта, Беран А. заявил: «Я хотел бы просто сказать, что мне жаль». В апреле он признался в планировании атаки на стадион Эрнст Хаппель, где должны были пройти три концерта Свифт в рамках тура «Eras».
По данным прокуроров, он планировал совершить джихадистскую резню фанатов Свифт с помощью ножей и бомбы. До планируемого теракта он якобы общался с членами группировки «Исламское государство» по поводу покупки оружия и изготовления бомб.
Он был арестован 7 августа 2024 года, за день до первого из трех запланированных концертов Свифт в австрийской столице. В тот же день в его квартире были найдены материалы для изготовления бомб. Все три концерта были отменены, что вызвало разочарование фанатов и самой Свифт, которая назвала отмену «разрушительной».