Ruminiya Mudofaa vazirligi juma kuni ertalab Rossiyaga tegishli uchuvchisiz uchish apparati (dron) mamlakat sharqidagi Galati shahridagi turar-joy binosiga qulab, yong‘in chiqargani va ikki kishining yaralangani haqida xabar berdi.
Vazirlik bayonotiga ko‘ra, dron Rossiyaning Ukraina chegarasi yaqinidagi hujumlari chog‘ida qulagan. Favqulodda vaziyatlar inspeksiyasi dronning portlovchi yuki to‘liq portlab, binoning 10-qavatida yong‘in kelib chiqqanini ma’lum qildi.
Bu NATO a’zosi Ruminiya hududiga rus dronlarining bir necha bor o‘tib ketganidan keyin sodir bo‘ldi, ammo fuqarolarning jarohat olishi birinchi marta kuzatilmoqda. Rossiya bu voqeaga hali izoh bermadi.
Ruminiya Tashqi ishlar vazirligi bu hodisani “Rossiya Federatsiyasining jiddiy va mas’uliyatsiz keskinlashuvi” deb atadi va Buxarest NATO Bosh kotibiga xabar berganini hamda “Ruminiyaga dronlarga qarshi tizimlarni yetkazishni tezlashtirish choralarini so‘raganini” qo‘shimcha qildi.
Favqulodda vaziyatlar xizmati ikki kishi ishqalanish jarohatlari bilan davolanganini va yong‘in o‘chirilganda 70 ga yaqin odam evakuatsiya qilinganini ma’lum qildi.
NATO matbuot kotibi X’dagi bayonotida “Rossiyaning beparvoligini” qoraladi va harbiy ittifoq “dronlar kabi barcha tahdidlarga qarshi mudofaani kuchaytirishda davom etishini” ta’kidladi.
Mudofaa vazirligi Ruminiya havo hududida dronlar aniqlanganidan keyin ikkita F-16 qiruvchi samolyoti havoga ko‘tarilganini bildirdi. Dronlardan biri Ruminiya havo hududiga kirib, Galati shahrining janubiy qismida kuzatilgan va turar-joy binosining tomiga qulab, yong‘in keltirib chiqargan.
Yaqin atrofdagi Dunay daryosi Ukraina bilan chegarani tashkil qiladi va Ukraina portlari muntazam ravishda Rossiya havo hujumlari nishoniga aylanmoqda. Aprel oyida yana bir rus droni Galatida moddiy zarar yetkazgan, biroq jabrlanganlar bo‘lmagan edi.
Ruminiya Mudofaa vazirligi Ukraina urushi boshlanganidan beri Ruminiya hududida 47 marta dron qoldiqlari topilganini, shundan 12 tasi joriy yilda ekanini ma’lum qildi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin 2022-yil fevralida Ukrainaga keng ko‘lamli bosqinni boshlagan edi. Shu bilan birga, Ukrainada tun bo‘yi havo hujumi signali e’lon qilindi va Odesa viloyatidagi Izmail porti juma kuni ertalab dron hujumiga uchragani xabar qilindi.
Ukraina sharqidagi Donetsk viloyatining Rossiya nazoratidagi qismida, Kreml tomonidan tayinlangan rahbar Denis Pushilin Telegram’da, payshanba kuni Ukraina droni hujumida uchta kommunal xodim halok bo‘lgani va yana bir kishi og‘ir yaralangani haqida xabar berdi.

Министерство обороны Румынии рано утром в пятницу сообщило, что российский дрон упал на многоквартирный дом в восточном городе Галац, вызвав пожар и ранив двух человек.
По заявлению ведомства, дрон упал во время атак России на Украину вблизи границы. Генеральная инспекция по чрезвычайным ситуациям Румынии заявила, что вся взрывчатка дрона детонировала, вызвав пожар на 10-м этаже жилого здания.
Российские дроны неоднократно пересекали границу страны-члена НАТО за четыре года войны с Украиной, но граждане Румынии пострадали впервые. Россия пока не прокомментировала инцидент.
Министерство иностранных дел Румынии назвало этот инцидент «серьезной и безответственной эскалацией со стороны Российской Федерации», добавив, что Бухарест проинформировал генсека НАТО и «запросил меры по ускорению передачи Румынии средств борьбы с дронами».
Экстренные службы сообщили, что два человека получили медицинскую помощь из-за ссадин, а около 70 человек были эвакуированы после тушения пожара.
Представитель НАТО в заявлении в X осудил «безрассудство России», добавив, что альянс «продолжит укреплять нашу оборону против всех угроз, включая дроны».
Минобороны сообщило, что после обнаружения дронов в воздушном пространстве Румынии были подняты два истребителя F-16. Один из дронов вошел в воздушное пространство Румынии, отслеживался радаром до южной части Галаца и упал на крышу жилого дома, вызвав пожар.
Река Дунай поблизости образует границу с Украиной, и украинские порты регулярно становятся целями российских атак. В апреле другой российский дрон нанес материальный ущерб в Галаце, но без пострадавших.
Минобороны Румынии сообщает, что с начала войны в Украине обломки дронов находили на румынской территории 47 раз, из них 12 — только в этом году.
Президент России Владимир Путин начал полномасштабное вторжение в Украину в феврале 2022 года. Тем временем ночью по всей Украине была объявлена воздушная тревога, а порт Измаил в Одесской области подвергся атаке дронов рано утром в пятницу.
В подконтрольной России части Донецкой области на востоке Украины, по словам назначенного Кремлем главы региона Дениса Пушилина, в результате атаки украинского дрона в четверг погибли трое коммунальщиков, еще один тяжело ранен.