Eron hukumatining marhum Oliy Rahbari Oyatulloh Ali Xomeneiyni dafn etishga tayyorgarliklari boshlangan. Uch oy davomida AQSh va Isroil bilan davom etgan urush tufayli kechiktirilgan marosim endi o‘tkazilishi kutilmoqda.
Eron davlat televideniyesi xabariga ko‘ra, Tehron Islomiy targ‘ibot koordinatsiya kengashi rahbari Mohsen Mahmudiyga tayanib, mamlakatda maxsus shtab tuzilgan va turli davlat idoralari motam tadbirlarini tashkil etish bilan shug‘ullanmoqda. Aniq sana hali noma’lum, ammo rasmiylar barcha sharoitlar yaratilganini va fuqarolarning “keng ishtiroki” kutilayotganini bildirgan.
Ali Xomeneiy 1989 yildan beri Islom Respublikasini boshqarib kelgan va 28 fevral kuni AQSh-Isroil havo hujumlari natijasida o‘ldirilgan. Ushbu hujumlar to‘liq miqyosli urushni boshlab bergan. Xuddi shu hujumlarda uning o‘g‘li va rasmiy vorisi Mojtaba Xomeneiy yaralangan, u lavozimga kirishganidan beri hech qachon omma oldida ko‘rinmagan.
Dastlab rejalashtirilgan davlat dafn marosimi jangovar harakatlar tufayli o‘tkazilmagan. Aprel oyida Eronda faqat marhum rahbar xotirasiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazilgan, bu o‘t ochishni to‘xtatish rejimi kuchga kirgan vaqtga to‘g‘ri kelgan. Sulh umuman saqlanayotgan bo‘lsa-da, mojaro ishtirokchilari hali yakuniy kelishuvga erisha olmagan.

Власти Ирана приступили к подготовке масштабных похорон погибшего верховного лидера аятоллы Али Хаменеи, которые откладывались почти три месяца из-за войны с США и Израилем.
По сообщению иранского государственного телевидения со ссылкой на главу Тегеранского координационного совета по исламской пропаганде Мохсена Махмуди, в стране уже сформирован специальный штаб, а различные государственные ведомства занимаются организацией и планированием траурных мероприятий. Точная дата проведения торжественной церемонии пока остается неопределенной, однако чиновники заявляют о создании всех необходимых условий и ожидают «широкого участия» граждан сразу после официального объявления даты.
Али Хаменеи, возглавлявший Исламскую Республику с 1989 года, был убит 28 февраля в результате американо-израильских авиаударов, которые положили начало полномасштабной войне. В ходе тех же воздушных атак был ранен его сын и официальный преемник Моджтаба Хаменеи, который до сих пор ни разу не появлялся на публике с момента вступления в должность.
Изначально запланированные государственные похороны не смогли состояться ввиду интенсивных боевых действий. В апреле в Иране удалось провести лишь памятные мероприятия в честь погибшего лидера, что совпало по времени со вступлением в силу режима прекращения огня. Несмотря на то, что данное перемирие на сегодняшний день в целом соблюдается, участникам конфликта до сих пор не удалось прийти к соглашению о его окончательном урегулировании.