Iran International telekanalining xabar berishicha, Doha Eron delegatsiyasining ultimatumini rad etib, so‘ralgan mablag‘ning faqat yarmini qattiq nazorat ostida berishga rozi bo‘lgan. Ajratilgan 6 milliard dollarni Tehron to‘g‘ridan-to‘g‘ri ololmaydi – Qatar faqat maqsadli kredit liniyasini ochadi, undan Eron faqat Qatarning ichki bozorida gumanitar tovarlar sotib olish uchun foydalanishi mumkin.
Qatar pozitsiyasi AQShning to‘g‘ridan-to‘g‘ri bosimi ostida shakllangan. Oq uy Eron hukumatiga “jonli” pul berilishiga qat’iy qarshi chiqqan. Manbalarga ko‘ra, AQsh ma’muriyati to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyaviy inyeksiyalar Tehronga iqtisodiy tanaffus berib, davlat sektorida ish haqi qarzlarini to‘lashga va ichki zaxiralarni qurol sotib olishga yo‘naltirishga imkon berishidan xavotirda.
Hozirgi diplomatik boshi berk ko‘cha Eronning muzokara taktikasini keskin qattiqlashtirishi natijasida yuzaga keldi. Tehron Qatardagi milliardlarni o‘zining murosasiz sharti sifatida belgilagan edi. Iran International manbalariga ko‘ra, bu 12 milliard dollar faqat diplomatik yo‘l xaritasini ishga tushirish uchun dastlabki tranch hisoblangan, Eronning global maqsadi esa butun dunyo bo‘ylab muzlatilgan barcha aktivlarini to‘liq blokdan chiqarishdir.
Hozircha moliyaviy mojaro AQSh va Eron o‘rtasidagi ramka kelishuvini imzolash imkoniyatini butunlay yo‘q qilmasligi uchun barcha tomonlar Doha muzokaralari tafsilotlari bo‘yicha qat’iy maxfiylikka rioya qilishga kelishib oldi.

Переговоры в Катаре завершились провалом для Ирана. Тегеран пытался добиться разблокирования 12 миллиардов долларов, замороженных в катарских банках, но Доха отклонила это требование.
По данным Iran International, Доха отвергла ультиматум иранской делегации, согласившись предоставить лишь половину запрашиваемой суммы под жестким контролем. Выделенные 6 миллиардов долларов Тегеран не сможет получить напрямую — Катар откроет лишь целевую кредитную линию, которую Иран будет обязан тратить исключительно на внутреннем катарском рынке для закупки гуманитарных товаров.
Позиция Катара сформирована под прямым давлением США. Белый дом категорически выступил против предоставления иранскому правительству доступа к «живым» деньгам, опасаясь, что прямые финансовые вливания дадут Тегерану экономическую передышку, позволив выплатить задолженности по зарплатам и направить освободившиеся резервы на закупку вооружений.
Нынешний дипломатический тупик стал результатом резкого ужесточения переговорной тактики Ирана. Тегеран еще в мае обозначил катарские миллиарды своим бескомпромиссным условием. По данным источников, эти 12 миллиардов долларов рассматривались лишь как первый транш для запуска дипломатической дорожной карты, в то время как глобальной целью Ирана остается полная разблокировка всех замороженных активов по всему миру.
Чтобы финансовый конфликт окончательно не уничтожил шансы на подписание рамочного соглашения между США и Ираном, все вовлеченные стороны договорились соблюдать строгую конфиденциальность в отношении деталей переговоров в Дохе.