Nyu-York meri Zohran Mamdani yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan yillik Isroil paradida qatnashmadi. Bu bilan u o‘nlab yillar davomida saqlanib kelgan an’anani buzdi. Parad 1960-yillardan beri har yili o‘tkaziladi va Nyu-York Isroildan tashqaridagi eng yirik yahudiy aholisiga ega shahar hisoblanadi.
Mamlakatning eng zich joylashgan shahrida taxminan 1 million yahudiy yashaydi. Bu yil ham minglab odamlar Manxetten ko‘chalarida Isroil bayroqlari va ko‘k-oq sharlar ko‘tarib yurishdi. Ba’zi ishtirokchilar “Men Isroilni sevaman” yozuvi tushirilgan futbolkalarni kiyib olishgan.
Biroq, mer tadbirda ishtirok etmadi. “Men saylovoldi kampaniyasida paradga bormasligimni aytgan edim va Isroil hukumati haqidagi fikrlarimni ochiq-oydin bildirganman”, dedi Mamdani payshanba kungi matbuot anjumanida.
Nyu-Yorkning birinchi musulmon meri Falastin tarafdori sifatida tanilgan. U Isroilni G‘azoda genotsid qilishda va falastinliklar huquqlarini muntazam ravishda buzishda ayblaydi. Isroil hukumati bu ayblovlarni rad etadi.
Ikki hafta oldin Mamdani idorasi Nakba haqida video chiqardi. “Nakba” arabcha so‘z bo‘lib, “falokat” degan ma’noni anglatadi va 1948-yilda Isroil tashkil etilganidan keyin arab-isroil urushi davrida 700 mingga yaqin falastinlikning ko‘chirilishiga ishora qiladi.
Biroq, mer 2023-yil 7-oktabrda Hamasning Isroilga hujumini “dahshatli urush jinoyati” deb qoraladi va isroilliklar hamda falastinliklar uchun teng huquqlarga sodiqligini ta’kidladi.
Mamdani paradni boykot qilgan bo‘lsa-da, tadbir “muammosiz va tinch” o‘tishi uchun kuchli politsiya mavjudligini va’da qildi. Paradga shaharning yahudiy politsiya komissari Jessica Tisch qatnashdi. U payshanba kuni Mamdani bilan birga politsiya shtab-kvartirasida turib, “Bu merming yurish qilmaslik qarori, mening esa faxr bilan yurish qarorim”, dedi.
Mamdanining paradni tark etish qarori isroillik amaldorlar tomonidan tanqid qilindi. Isroilning BMTdagi elchisi Danny Danon merni “o‘n minglab yahudiylar va Isroil tarafdorlaridan yuz o‘girishda” aybladi. Sobiq Isroil bosh vaziri Naftali Bennett boykotni “qo‘rqoqona” deb atadi.
Amerikaliklar orasida Isroilni qo‘llab-quvvatlash G‘azodagi harbiy harakatlar fonida so‘nggi yillarda sezilarli darajada pasaygan.

Мэр Нью-Йорка Зоран Мамдани не присутствовал на ежегодном параде в честь Израиля в воскресенье, нарушив многолетнюю политическую традицию. Парад проводится с 1960-х годов, и Нью-Йорк является домом для крупнейшего еврейского населения за пределами Израиля.
В городе проживает около 1 миллиона еврейских жителей. В этом году тысячи людей прошли по улицам Манхэттена, размахивая израильскими флагами и сине-белыми шарами. Некоторые участники были одеты в футболки с лозунгом «Я люблю Израиль».
Однако мэр не присоединился к празднованию. «Я говорил во время предвыборной кампании, что не пойду на парад, и я ясно высказал свои взгляды на израильское правительство», — заявил Мамдани на пресс-конференции в четверг.
Первый мусульманский мэр Нью-Йорка известен своей пропалестинской позицией. Он обвиняет Израиль в геноциде в Газе и систематическом нарушении прав палестинцев. Израильское правительство отвергает эти обвинения.
Две недели назад офис Мамдани выпустил видео, посвященное Накбе. Арабское слово «накба» означает «катастрофа» и относится к перемещению около 700 000 палестинцев во время арабо-израильской войны после создания Израиля в 1948 году.
В то же время мэр осудил нападение ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года, назвав его «ужасным военным преступлением», и подчеркнул свою приверженность равным правам для израильтян и палестинцев.
Несмотря на бойкот парада, Мамдани пообещал обеспечить надежное присутствие полиции, чтобы мероприятие прошло «беспрепятственно и мирно». На параде присутствовал комиссар полиции города Джессика Тиш, которая является еврейкой. В четверг она стояла рядом с Мамдани в штаб-квартире полиции и сказала: «Это решение мэра — не маршировать, а мое решение — маршировать с гордостью».
Решение Мамдани пропустить парад подверглось критике со стороны израильских чиновников. Посол Израиля в ООН Дэнни Данон обвинил мэра в том, что он «повернулся спиной к десяткам тысяч евреев и сторонников Израиля». Бывший премьер-министр Израиля Нафтали Беннет назвал бойкот «трусливым».
Поддержка Израиля среди американцев значительно снизилась в последние годы на фоне возмущения военными действиями Израиля в Газе.