Eron dunyodagi eng yuqori o'lim jazosi ko'rsatkichlaridan biriga ega edi. Endi esa, huquq himoyachilarining ta'kidlashicha, mamlakat joriy mojarodan foydalanib, norozilikni bostirish maqsadida qatllarni yanada ko'paytirmoqda.
Fotobloger Soheil Arabi, Ghezel Hesar qamoqxonasidan ozod qilinganidan so'ng, dahshatli tafsilotlarni aytib berdi: "2000-yillarning ikkinchi yarmida tug'ilgan bir necha yigit yonimda o'tiribdi. Ular 20 yoshdan kichik. Bo'yinlarini tepaga va yon tomonga siljitmoqdalar. Nima qilayotganliklarini so'raganimda, 'Bo'ynimizni dor ostiga tayyorlayapmiz', deyishdi."
2026-yil 28-fevralda Isroil va AQSh rejimi Eronga hujum qilganidan beri dunyo asosan urush, Eron yadro dasturi, Hormuz bo'g'izi blokadasi va Yaqin Sharqdagi kuchlar muvozanatiga e'tibor qaratdi. Ammo mamlakat ichida huquq himoyachilari davom etayotgan urush tufayli repressiyalarning tobora kuchayishidan xavotirda.
Amnesty International ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda Eron dunyodagi qatllarning 80 foizini amalga oshirgan. Tashkilotning aytishicha, "Eron 2025-yilda kamida 2159 kishini qatl etgan, bu 2024-yilgi ko'rsatkichdan ikki baravar ko'p."
Eron hukumati qariyb yarim asr davomida o'lim jazosini har qanday siyosiy muxolifatni bostirish vositasi sifatida ishlatib kelgan. Eron muxolifat guruhlari ma'lumotlariga ko'ra, urush boshlanganidan beri kamida 40 kishi siyosiy va xavfsizlik bilan bog'liq ishlar bo'yicha qatl etilgan, yana 78 kishi o'lim jazosini kutmoqda.
Qatl qilinganlar orasida sobiq jang san'ati chempioni G'ulomreza Xoni Shakarab (34 yosh) ham bor, u Isroil bilan aloqada bo'lganlikda ayblanib, oilasini ko'rishga ham ruxsat berilmagan holda osilgan. Shvetsiya-Eron fuqarosi Kourush Keyvani esa 2025-yilda hibsga olinib, 2026-yil mart oyida qatl etilgan.
68 yoshli ayol Zahra Shahbaz Tabari "qurolli isyon" ayblovi bilan o'limga hukm qilingan. Uning birinchi sud jarayoni atigi 10 daqiqa davom etgan va mustaqil advokat ishtirok etmagan. Hukm bekor qilingan bo'lsa-da, may oyi oxirida qayta sudda yana aybdor topilgan.
Amnesty Internationalning Eron bo'yicha tadqiqotchisi Raha Bahreini DWga bergan intervyusida: "O'ldirish, qiynoqlar, majburiy yo'qotishlar, ommaviy hibslar va siyosiy qatllar kabi hujjatlashtirilgan holatlar, agar ular uyushgan tarzda va davlat siyosati doirasida amalga oshirilganligi aniqlansa, insoniyatga qarshi jinoyatlar sifatida baholanishi mumkin", dedi.
Bahreini so'nggi repressiyalar shiddati Eronning oldingi rekordlariga nisbatan misli ko'rilmagan darajaga yetganini va jiddiy inson huquqlari buzilishi xavfi yuqoriligicha qolayotganini ta'kidladi.
Amnesty International, shuningdek, soxta qatllar, osish simulyatsiyasi, mahbusning og'ziga qurol qo'yish, qattiq kaltaklash, qo'l-oyoqlardan osib qo'yish, uzoq muddatli yakkaxon qamoq va oziq-ovqat hamda tibbiy yordamdan mahrum qilish kabi qiynoq usullarini hujjatlashtirgan.
Urush boshlanganidan beri 6000 dan ortiq kishi hibsga olingan. Ular orasida namoyishchilar, jurnalistlar, huquq himoyachilari, rassomlar, talabalar, o'qituvchilar, etnik va diniy ozchiliklar vakillari bor.
"Josuslik" so'nggi ta'qiblardagi asosiy ayblovlardan biri bo'lib kelmoqda. Kuzatuvchilarning fikricha, Eron urushning siyosiy va ijtimoiy oqibatlari bilan kurashar ekan, hukumat norozilik narxini oshirish va jazo choralarini kuchaytirish uchun o'lim jazosidan foydalanmoqda.
Qatl etilganlar orasida kamida 5 nafar 18-21 yoshdagilar bor. Aprel oyi oxirida 17 yoshli Matin Mohammadi ismi qatl ro'yxatida paydo bo'ldi.
Iran Human Rights asoschisi Mahmud Amiri-Mog'addam: "Qamoqxonalar ustidan nazoratning pasayishi bilan, ayniqsa o'smirlar ahvoli jiddiy tashvish uyg'otadi. Eron hukumati qatllar va repressiyalar orqali so'nggi yillarda ko'chalarga chiqqan avlodni qo'rqitib, ularni hech qachon norozilik bildirmaslikka majbur qilmoqchi", dedi.
Bahreinining aytishicha, Eron amaldorlarini javobgarlikka tortishning uchta huquqiy yo'li bor: BMT Xavfsizlik Kengashi tomonidan vaziyatni Xalqaro Jinoyat Sudiga topshirish, universal yurisdiksiya printsipi bo'yicha aybdorlarni jinoiy javobgarlikka tortish va Eron uchun maxsus xalqaro adolat mexanizmini yaratish.
Amiri-Mog'addam: "Qatllar va inson huquqlari buzilishini Eron bilan olib boriladigan har qanday muzokara va aloqalarning markaziga qo'yish, Eronning qatl mashinasini jilovlashning bir necha usullaridan biridir." Uning fikricha, urush Eronga "siyosiy imkoniyat" yaratdi va bu qatllarning keskin o'sishiga olib keldi, chunki repressiyaning siyosiy narxi pasaydi.
Agar xalqaro hamjamiyat passiv bo'lib qolsa, Eron kelgusi oylarda deyarli har kuni qatllarga guvoh bo'lishi mumkin, deya xulosa qiladi u.

Иран и до этого имел один из самых высоких показателей смертной казни в мире. Теперь, по словам правозащитников, страна использует текущий конфликт для проведения еще большего числа казней в попытке подавить инакомыслие.
Фотоблогер Сохейль Араби, недавно освобожденный из тюрьмы Гезель-Хесар, рассказал: «Несколько молодых людей, родившихся во второй половине 2000-х, сидят рядом со мной. Им нет 20. Они двигают шеями вверх-вниз и из стороны в сторону. Я спрашиваю, что они делают. Они говорят: «Мы готовим шеи для петли палача».
С момента нападения израильского режима и режима США на Иран 28 февраля 2026 года мир в основном сосредоточен на войне, ядерной программе Ирана, блокировке Ормузского пролива и будущем балансе сил на Ближнем Востоке. Но внутри страны правозащитники опасаются растущей волны репрессий из-за продолжающейся войны.
По данным Amnesty International, в 2025 году на Иран пришлось 80% мирового роста казней. Организация заявила, что «Иран казнил по меньшей мере 2159 человек, что более чем вдвое превышает показатель 2024 года».
Иранское правительство почти полвека использует смертную казнь как инструмент подавления любой политической оппозиции. По данным иранских оппозиционных групп, с начала войны казнено не менее 40 человек по политическим и связанным с безопасностью делам, еще 78 ожидают смертной казни.
Среди казненных — бывший чемпион по боевым искусствам Голямреза Хани Шакараб (34 года), обвиненный в работе на Израиль, повешенный без возможности увидеть семью. Двойной гражданин Швеции и Ирана Курош Кейвани был арестован в 2025 году и повешен в марте этого года.
68-летняя женщина Захра Шахбаз Табари приговорена к смерти по обвинению в «вооруженном мятеже». Ее первый суд длился всего 10 минут, и у нее не было независимого адвоката. Приговор был отменен, но после повторного суда в конце мая она снова признана виновной.
Исследователь Amnesty International по Ирану Раха Бахрейни заявила DW: «Документированные случаи убийств, пыток, насильственных исчезновений, массовых арестов и политических казней могут быть квалифицированы как преступления против человечности, если будет установлено, что они проводились организованно и в рамках государственной политики».
Бахрейни предупредила, что интенсивность недавних репрессий достигла беспрецедентного уровня даже по сравнению с предыдущими показателями Ирана, и риск дальнейших серьезных нарушений прав человека остается высоким.
Amnesty International также задокументировала методы пыток, включая инсценировку казней, симуляцию повешения, помещение пистолета в рот заключенного, жестокие избиения, подвешивание за конечности, длительное одиночное заключение и лишение пищи и медицинской помощи.
С начала войны арестовано более 6000 человек, включая протестующих, журналистов, юристов, правозащитников, художников, студентов, учителей, представителей этнических и религиозных меньшинств.
«Шпионаж» является одним из основных обвинений в последней волне преследований. Наблюдатели утверждают, что, поскольку Иран борется с политическими и социальными последствиями войны, власти используют смертную казнь для повышения цены инакомыслия и усиления сдерживания.
Среди казненных или приговоренных к смерти — не менее пяти человек в возрасте от 18 до 21 года. В конце апреля имя 17-летнего Матина Мохаммади появилось в списках ожидающих казни.
Основатель Iran Human Rights Махмуд Амири-Могаддам заявил: «С ограничениями на репортажи и снижением надзора за тюрьмами ситуация с заключенными, особенно подростками, вызывает крайнюю озабоченность. Иранские власти хотят посредством казней и репрессий запугать поколение, вышедшее на улицы в последние годы, настолько, чтобы оно никогда не вернулось к протестам».
По словам Бахрейни, есть три правовых пути привлечения иранских чиновников к ответственности: передача ситуации в Иране в Международный уголовный суд Советом Безопасности ООН, преследование виновных по принципу универсальной юрисдикции и создание специального международного механизма правосудия для Ирана.
Амири-Могаддам считает, что «постановка казней и нарушений прав человека в центр любых переговоров и взаимодействия с Исламской Республикой — один из немногих способов обуздать иранскую машину казней». По его мнению, война предоставила Ирану «политическую возможность», которая облегчила резкое увеличение казней, снизив политическую цену репрессий. Если международное сообщество останется пассивным, Иран может стать свидетелем почти ежедневных казней в ближайшие месяцы.