Germaniyaning to‘rta yetakchi tinchlik va mojaro tadqiqot institutlari tomonidan tayyorlangan 2026 yilgi Tinchlik Hisoboti (Friedensgutachten) xalqaro huquqning tanazzulga uchrashi va yangi 'jangchilar' (warlords)ning kuchayishi haqida ogohlantiradi. Hisobot mualliflari, jumladan Bonn Xalqaro Mojarolarni Tadqiq qilish Markazi (bicc) dan Konrad Shetter, ushbu shaxslarni Rossiya prezidenti Vladimir Putin, AQSh prezidenti Donald Tramp va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu deb ataydi.
Tadqiqotchilarning fikricha, bu rahbarlar xalqaro huquqni mensimaydilar va o‘z manfaatlarini ilgari surish uchun harbiy zo‘ravonlikni asosiy vosita sifatida ishlatadilar. Gamburg Universiteti Tinchlik Tadqiqotlari va Xavfsizlik Siyosati Instituti (IFSH) dan Ursula Shryoder ta'kidlaganidek, 'biz hech narsani tenglashtirmaymiz, ammo naqshlarni ko‘ramiz'. Ushbu naqsh zo‘ravonlikni 'siyosatning oddiy vositasi' sifatida qayta tiklash va boshqa davlatlarning siyosiy suverenitetini cheklashga urinishdir.
Hisobotda, shuningdek, Saudiya Arabistoni, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklari kabi ko‘plab Fors ko‘rfazi monarxiyalari ham tanqid qilinadi. Ular Liviyadan Somaligacha bo‘lgan ko‘plab fuqarolar urushlarida ishtirok etib, o‘z geosiyosiy, strategik yoki iqtisodiy manfaatlarini ko‘zlaydilar. Bu esa xalqaro tartibning qulashini tezlashtiradi, deydi Frankfurt Tinchlik Tadqiqotlari Instituti (PRIF) dan Nikol Deytelxof.
Deytelxof Germaniya va Yevropani qoidalar tizimini saqlab qolish uchun sheriklar topishga chaqiradi. U rivojlanish hamkorligi va gumanitar yordamga qilingan moliyaviy qisqartirishlarni noto‘g‘ri deb hisoblaydi. Hisobotga ko‘ra, bunday chekinish inqiroz dinamikasini kuchaytiradi: oziq-ovqat inqirozlari, ocharchilik, Ebola kabi halokatli infektsiyalarning tarqalishi va Gaiti, Kongo Demokratik Respublikasi yoki Janubiy Sudandagi qurolli mojarolarning keskin oshishi.
Tadqiqotchilar Germaniyaga rivojlanish hamkorligidagi qisqartirishlarni bekor qilishni tavsiya qiladi. Biroq, ular ogohlantiradilar: 'Agar rivojlanish hamkorligi faqat migratsiyani oldini olish yoki xomashyo manbalarini ta'minlashga xizmat qilsa, u tinchlik siyosati sifatida o‘z ma'nosini yo‘qotadi'. Buning o‘rniga, inklyuzivlik, inson huquqlari va tinchlik qurishga e'tibor qaratish kerak.
Hisobot Germaniyaning BMT Xavfsizlik Kengashidagi ikki yillik a'zolik uchun muvaffaqiyatsiz urinishini simptomatik deb baholaydi. Deytelxofning fikricha, bu Germaniyaning so‘nggi yillarda xalqaro huquqni himoya qilishdan tez-tez qochganligi bilan bog‘liq. U kansler Fridrix Mersning Venesuela rahbari Nikolas Maduroning AQSh kuchlari tomonidan o‘g‘irlanishini xalqaro huquqning buzilishi deb aniq ta'riflamaganini va AQSh va Isroilning Eronga hujumidan keyin ham aniq pozitsiyani egallamaganini misol qilib keltiradi.

Четыре ведущих немецких института исследований мира и конфликтов представили ежегодный Доклад о мире (Friedensgutachten) 2026 года, в котором предупреждают о возвращении 'полевых командиров' (warlords) и разрушении международного права. Авторы доклада, включая Конрада Шеттера из Боннского международного центра изучения конфликтов (bicc), называют в качестве примеров президента России Владимира Путина, президента США Дональда Трампа и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху.
Исследователи утверждают, что эти лидеры пренебрегают международным правом и используют военное насилие как предпочтительный метод продвижения своих интересов. Урсула Шрёдер из Института исследований мира и политики безопасности Гамбургского университета (IFSH) отметила: 'Мы ничего не уравниваем, но видим закономерности'. Эта закономерность заключается в повторном использовании насилия как 'нормального инструмента политики' и попытках ограничить политический суверенитет других стран.
В докладе также критикуются многие монархии Персидского залива: Саудовская Аравия, Катар и Объединенные Арабские Эмираты. Они участвуют в многочисленных гражданских войнах от Ливии до Сомали, преследуя свои геополитические, стратегические или экономические интересы. Это ускоряет крах международного порядка, считает Николь Дайтельхоф из Института исследований мира во Франкфурте (PRIF).
Дайтельхоф призывает Германию и Европу найти партнеров для поддержания системы правил. Она считает сокращение финансирования развития и гуманитарной помощи ошибочным. Согласно докладу, такой отход усиливает кризисные динамики: продовольственные кризисы, голод, распространение смертельных инфекций, таких как Эбола, и резкий рост вооруженных конфликтов в Гаити, Демократической Республике Конго и Южном Судане.
Исследователи рекомендуют Германии отменить сокращения в сфере сотрудничества в целях развития. Однако они предупреждают: 'Если сотрудничество в целях развития служит лишь сдерживанию миграции или обеспечению источников сырья, оно теряет свое значение как политика мира'. Вместо этого следует сосредоточиться на инклюзивности, правах человека и миростроительстве.
Доклад считает неудачную попытку Германии получить место в Совете Безопасности ООН симптоматичной. По мнению Дайтельхоф, это связано с тем, что Германия в последние годы часто уклонялась от защиты международного права. Она приводит в пример канцлера Фридриха Мерца, который не назвал похищение венесуэльского лидера Николаса Мадуро силами США нарушением международного права, а также уклонился от четкой позиции после атаки США и Израиля на Иран.
Исследователи мира рекомендуют Германии сосредоточиться на контроле над вооружениями и мерах укрепления доверия. 'Они, как меры укрепления доверия, являются важными предпосылками для миростроительства', — говорится в докладе.