Filippinda an'anaviy taom sifatida tanilgan ube (binafsha yam) butun dunyo bo'ylab kafelarda ekzotik mahsulotga aylandi. Biroq, bu mashhurlik ekin yetishtirishga bosim o'tkazmoqda.
Germaniyaga qaytish safarida kafe egasi April Schoengen yoqilg'i quyish shoxobchasidagi nonvoyxonada binafsha rangli qandolatni ko'rib hayron qoldi. "Bu ube edi, men o'ylaganimdek," dedi u Filippin ta'midagi shirinlikni Yevropa yoqilg'i quyish shoxobchasida topganidan hayratda.
Schoengen Bonndagi "Ube de Oro" Filippin mavzusidagi kafesida ube bilan tayyorlangan kek va ichimliklarni sotadi. Ikki yil oldin ochilgan kafe asosan filippinlik mijozlarga xizmat ko'rsatgan bo'lsa, hozir turli millat vakillari lilak rangli taomlarga qiziqmoqda.
Ube (oo-beh deb talaffuz qilinadi) Filippindan kelib chiqqan tabiiy binafsha rangli ildiz ekinidir. U shirin va yong'oq ta'miga ega bo'lib, Filippinda bayramlarda murabbo, muzqaymoq yoki shirinlik sifatida iste'mol qilinadi.
Filippin qishloq xo'jaligi vaziri o'rinbosari Cheryl Marie Natividad-Caballero'ning so'zlariga ko'ra, ko'plab mahalliy jamoalar uchun bu ildiz asosiy oziq-ovqat va oqsil, uglevodlar hamda antioksidantlarning muhim manbai hisoblanadi.
2025-yilda Filippin 1,7 metrik tonna yoki 2,9 million dollarlik ube mahsulotlarini (ekstraktlar, kukunlar) chet elga jo'natdi, bu o'tgan yilga nisbatan 20% ko'pdir. Aksariyat qismi AQShga yuborilgan.
Mashhurlikning oshishiga qaramay, Filippinda ube ishlab chiqarish sekinlashdi. 2006-yilda 30 000 metrik tonnadan ortiq hosil olingan bo'lsa, 2025-yilda atigi 12 400 metrik tonna ishlab chiqarilgan.
Shimoliy Filippin Ildiz Ekinlari Tadqiqot va O'quv Markazi direktori Grace Backian'ning aytishicha, fermerlar ko'chat materiallarining etishmasligi bilan duch kelmoqda. "Xorijiy talab oshgani sababli, markaz ube uchun ko'chat so'rovlarini ko'paytirdi," dedi u.
Fermer Kristofer Gomesning so'zlariga ko'ra, ilgari fermerlar hosilning bir qismini keyingi mavsum uchun saqlab qolishgan, ammo global talab ularni barcha mahsulotni sotishga majbur qilgan. "Potensial yerlar keng, ammo ko'chatlar deyarli yo'q," dedi u.
Ube yetishtirish mehnat talab qiladi, chunki yerni qo'lda ishlash kerak. Ekin taxminan to'qqiz oy ichida hosil beradi, agar tropik bo'ronlardan omon qolsa. Backian ube ikkinchi darajali ekin bo'lib qolayotganini, fermerlar tez daromad keltiradigan makkajo'xori kabi ekinlarni afzal ko'rishini ta'kidladi.

Убе, также известный как фиолетовый ям, превратился из ностальгического лакомства на Филиппинах в экзотический продукт в кафе по всему миру. Однако популярность создает давление на урожай.
Во время недавней поездки домой в Германию владелица кафе April Schoengen заметила фиолетовую выпечку в пекарне на заправке. «Это был убе, как я и подозревала», — сказала она, удивившись находке филиппинского десерта на европейской заправке.
Schoengen продает торты и напитки со вкусом убе в своем филиппинском кафе «Ube de Oro» в Бонне. Открывшись два года назад, кафе обслуживало в основном филиппинцев, но теперь привлекает людей разных национальностей, заинтригованных сиреневыми угощениями.
Убе (произносится оо-бех) — это естественно яркий фиолетовый корнеплод с Филиппин. Слегка сладкий и ореховый, он обычно подается в виде джема, мороженого или десерта на праздниках.
По словам заместителя министра сельского хозяйства Филиппин Cheryl Marie Natividad-Caballero, для многих коренных общин этот клубень является основным продуктом питания и важным источником белка, углеводов и антиоксидантов.
В 2025 году Филиппины экспортировали 1,7 метрической тонны или 2,9 млн долларов продуктов из убе (экстракты, порошки), что на 20% больше, чем в предыдущем году. Основная доля пришлась на США.
Несмотря на рост популярности, производство убе на Филиппинах замедлилось. С 30 000 метрических тонн в 2006 году оно упало до 12 400 метрических тонн в 2025 году.
Директор Исследовательского и учебного центра корнеплодов Северных Филиппин Grace Backian отметила нехватку посадочного материала. «Из-за роста иностранного спроса центр получил больше запросов на саженцы для расширения площадей под убе», — сказала она.
Фермер Christopher Gomez сообщил, что раньше производители оставляли часть урожая для посадки, но глобальный спрос заставил их продавать всё. «Потенциальные земли обширны, но саженцев почти нет», — посетовал он.
Выращивание убе требует ручного труда, так как почву нужно обрабатывать вручную. Урожай созревает около девяти месяцев, если переживет тайфуны. Backian отметила, что убе остается второстепенной культурой, так как фермеры предпочитают быстрорастущие культуры, такие как кукуруза.