Bir yil oldin, Hindistonning Gujarat shtatidagi Ahmadobod aeroportidan London yo‘nalishida havoga ko‘tarilgan Air India 171-reysi 32 soniya ichida halokatga uchradi. 260 kishi halok bo‘ldi, ulardan 53 nafari Britaniya fuqarolari edi. Rasmiy tergov natijalari hali e’lon qilinmagan bo‘lsa-da, dastlabki hisobot katta tortishuvlarga sabab bo‘ldi.
Hindistonning Aviatsiya hodisalarini tergov qilish byurosi (AAIB) tomonidan e’lon qilingan dastlabki hisobotda, uchishdan so‘ng yoqilg‘i o‘chirish tugmalari ishga tushirilgani va uchuvchilardan biri “nega o‘chirding?” deb so‘ragani, ikkinchisi esa “men qilmadim” deb javob bergani qayd etilgan. Bu ma’lumotlar uchuvchilarni ayblashga olib keldi, ammo ko‘plab mutaxassislar bu xulosaga shubha bilan qarashmoqda.
Hindiston uchuvchilar federatsiyasi (FIP) va qurbonlarning oilalari tergovning xolisligiga ishonmaydi. Ular samolyotda oldin ham elektr muammolari bo‘lganini, shuningdek, favqulodda quvvat tizimi (RAT) erta ishga tushganini ta’kidlab, bu halokatning texnik nosozlik tufayli sodir bo‘lgan bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Boeing va Air India kompaniyalari obro‘siga putur yetmasligi uchun tergovga bosim o‘tkazayotganlikda gumon qilinmoqda. Boeing 787 Dreamliner modeli ilk bor halokatga uchradi, bu esa kompaniya uchun katta xavf tug‘diradi. Air India esa moliyaviy qiyinchiliklarni boshdan kechirmoqda.
Xalqaro ekspertlar, jumladan, sobiq tergovchi Tim Atkinson, ba’zi hollarda o‘lgan uchuvchini ayblash “qulay” ekanligini tan oladi. Biroq, u bu holatda uchuvchi o‘z joniga qasd qilgan bo‘lishi mumkin deb hisoblaydi. Shu bilan birga, boshqa mutaxassislar bu nazariyani rad etib, elektr tizimidagi murakkab nosozlikni ilgari surishadi.
AAIB 12-iyungacha yakuniy yoki oraliq hisobotni e’lon qilishi kerak. Biroq, ko‘pchilik bu hisobot tortishuvlarni tugatmasligiga ishonadi. Hindiston fuqaro aviatsiyasi vaziri tergov “oxirgi bosqichda” ekanini aytgan bo‘lsa-da, aniq xulosa berilishi shubha ostida.

Год назад рейс 171 авиакомпании Air India, следовавший из Ахмадабада в Лондон, потерпел крушение через 32 секунды после взлета. Погибли 260 человек, включая 53 британских граждан. Официальное расследование до сих пор не завершено, но предварительный отчет вызвал ожесточенные споры.
В отчете Индийского бюро по расследованию авиационных происшествий (AAIB) утверждается, что после взлета переключатели подачи топлива были переведены в положение «выключено», и один из пилотов спросил другого: «Зачем ты выключил?», на что получил ответ: «Я не делал этого». Эти данные породили теорию о самоубийстве пилота, однако многие эксперты и семьи погибших сомневаются в этой версии.
Федерация индийских пилотов (FIP) и адвокаты пострадавших утверждают, что расследование «необратимо скомпрометировано». Они указывают на предыдущие электрические неисправности самолета и аномалии в работе аварийной системы (RAT), которая, по их мнению, сработала еще до отключения топлива. Это может свидетельствовать о серьезном электрическом сбое.
Boeing и Air India, как полагают, оказывают давление на расследование, чтобы защитить свою репутацию. Boeing 787 Dreamliner впервые потерпел крушение, что ставит под угрозу безупречную историю безопасности модели. Air India, переживающая финансовые трудности, также не может позволить себе ущерб бренду.
Бывший британский следователь Тим Аткинсон считает, что версия самоубийства пилота наиболее вероятна, хотя признает, что мертвых пилотов часто делают «козлами отпущения». Другие эксперты, включая журналистку Рэйчел Читру, продвигают теорию сложного множественного электрического отказа, который мог привести к автоматическому отключению топлива.
AAIB обязано опубликовать окончательный или промежуточный отчет к 12 июня. Однако министр гражданской авиации Индии заявил, что расследование находится на «последней стадии», и окончательный отчет выйдет «примерно через месяц». Скептики сомневаются, что он положит конец спорам.