Hind okeanining janubi-sharqiy qismida uzunligi 1200 km, chuqurligi 7 km bo‘lgan ulkan kitlar qabristoni topildi. Bu kashfiyot Diamantina yoriq zonasi deb nomlanuvchi dengiz tubidagi tizmalar va chuqurliklar hududida amalga oshirildi.
Xitoy, Italiya va Yangi Zelandiya olimlaridan iborat tadqiqot guruhi tomonidan topilgan bu suv osti nekropolida 5,3 million yil oldin yashagan kitlarning qoldiqlari mavjud. Nature jurnali xabariga ko‘ra, bu joy ilm-fan uchun yangi turlarga boy.
Tadqiqot mualliflaridan biri, Xitoy Fanlar Akademiyasi xodimi Xiaotong Peng: “Bunday miqyosdagi qabristonni topish butunlay kutilmagan edi. Tarqalish maydoni, chuqurlik va yosh diapazoni biz tasavvur qilganimizdan ancha katta edi”, dedi.
Saytga 32 marta sho‘ng‘ish davomida tadqiqotchilar 485 ta kit qoldiqlari va faol kit tushish joylaridan namunalar yig‘ib, yo‘qolib ketgan bir kit skeletini topdilar. 5,3 million yillik tumshuqli Pterocetus benguelae qabristondagi toshga aylangan bosh suyaklaridan biri ekanligi aniqlandi.
Eng katta topilma 5 metrli Antarktida minke kitining jasadi bo‘ldi. Jamoa sayt sharafiga Pterocetus diamantinae deb nomlangan yangi turni ham kashf etdi. Meduzalar, qurtlar va qisqichbaqasimonlar kabi jonzotlar bu keng tarqalgan tana go‘shtlari bilan oziqlanadi.
Kalvert Dengiz Muzeyidan Stiven J. Godfri Nature jurnalida: “Peng va uning hamkasblarining ulkan qoldiqlar qabristoniga duch kelishi chinakam noyob kashfiyotdir. Sayt cheklangan imkoniyatga ega bo‘lsa-da, u boshqa hayajonli topilmalarni yashirishi mumkin va bu shubhasiz shunga o‘xshash muhitlarda ko‘proq suv osti sho‘ng‘ishlarini ilhomlantiradi”, deb yozdi.

В юго-восточной части Индийского океана обнаружено огромное кладбище китов протяженностью около 1200 км и глубиной 7 км. Находка сделана в зоне разлома Диамантина — цепи хребтов и впадин на морском дне.
Возраст некоторых останков достигает 5,3 миллиона лет, что вызвало огромный интерес в научном сообществе. Подводный некрополь, обнаруженный группой исследователей из Китая, Италии и Новой Зеландии, изобилует организмами и видами, которые, по данным журнала Nature, «могут быть новыми для науки».
Один из авторов исследования, Сяотун Пэн из Китайской академии наук, заявил: «Обнаружение некрополя такого масштаба было совершенно неожиданным. Размер распространения, глубина и возрастной диапазон намного превзошли все, что мы могли себе представить».
За 32 погружения на участке исследователи собрали образцы с 485 мест окаменелостей китов и активных китовых падений, обнаружив сокровищницу останков, включая скелет вымершего кита. Клюворылый Pterocetus benguelae возрастом 5,3 миллиона лет оказался одной из окаменевших черепов на кладбище.
Самая крупная находка — пятиметровая туша антарктического малого полосатика. Также была обнаружена новая разновидность, названная Pterocetus diamantinae в честь места находки. Медузы, черви и ракообразные входят в сообщество существ, питающихся обширными скоплениями туш.
Стивен Дж. Годфри из Музея моря Калверта написал в Nature: «Встреча Пэна и его коллег с огромным кладбищем окаменелостей — поистине уникальное открытие. Хотя участок имеет ограниченную доступность, он, вероятно, таит в себе множество других захватывающих находок и, несомненно, вдохновит на новые погружения в подобных средах».