Hindistonning Chennay shahrida yashovchi 25 yoshli Nagireddi Sriramyachandra boshiga smartfon bog'lab, mango kesish jarayonini suratga olmoqda. Uning maqsadi kelajakda uy yumushlarini bajaradigan sun'iy intellekt bilan ishlaydigan robotlarni o'rgatishdir.
Bir soatlik video uchun 250 rupiy (2,6 dollar) oladigan uy bekasi, uning oddiy yozuvlari global texnologiya kompaniyalari uchun bebaho ekanligini aytadi. Kompaniyalar robotlarni real dunyoda inson kabi harakat qilishga o'rgatmoqchi.
Sriramyachandra Hindistonning janubidagi Tamil Nadu shtati poytaxti Chennaydagi oshxonasida ishlaydi. U "uy ishlari uchun soatiga 250 rupiy beradigan yana kim bor?" deb so'raydi va kelajakda o'zi ham robot olishi mumkinligini qo'shimcha qiladi.
AI chatbotlari va tasvir generatorlari katta hajmdagi raqamli ma'lumotlarni qayta ishlaydi, ammo real hayot muhitida harakat qiladigan tizimlarni yaratish ancha qiyin. Ishlab chiquvchilar birinchi shaxs nuqtai nazaridagi videolar, ya'ni egosentrik ma'lumotlar, ixtisoslashtirilgan AI modellariga kiritilsa, robotlar inson xatti-harakatlarini nusxalashiga yordam beradi deb hisoblaydi.
Ba'zi AI trenerlari uyda, boshqalari fabrikalarda yoki maxsus studiyalarda ishlaydi – video ko'zoynaklar, boshga o'rnatilgan kameralar va harakat sensorlaridan foydalanadi. Sriramyachandra maxsus ilova orqali yozuvlarni Hindiston va AQShda ofislari bo'lgan, Fortune 500 kompaniyalarini mijozlari qatoriga kiritgan AI ma'lumotlar kompaniyasiga yuboradi.
Insoniy robotlar bozori jadal rivojlanmoqda va prognozlarga ko'ra, 2050 yilga kelib bir milliarddan ortiq robot ishlatiladi, asosan sanoat va tijorat maqsadlarida. Hindiston AI ma'lumotlarini yaratish, qayta ishlash va annotatsiya qilish bo'yicha global vositachi sifatida o'zini ko'rsatmoqda.
Bengalurudagi Hindiston insoniy aholi punktlari institutidan raqamli mehnat eksperti Aditi Surie ma'lumot to'plash xizmatlari ko'payishini aytadi. Biroq, texnologiyaning afzalliklari bilan birga avtomatlashtirish xavflarni ham keltirib chiqaradi.
Hukumat tahlil markazi NITI Aayog AI va mehnat haqidagi munozaralar asosan oq yoqali mutaxassislarga qaratilganligini va shoshilinch choralar ko'rilmasa, ushbu segmentda ish o'rinlari deyarli yo'qolishini bashorat qiladi. Markaz hisobotida Hindistonning 490 million norasmiy ishchisiga, iqtisodiyotning asosiy tayanchiga, e'tibor qaratilmayotganligi ta'kidlangan.
55 yoshli Ponni Bengaluruda yo'l chetida gulchambar yasab, o'n yildan beri ishlaydi. Uning boshiga ham telefon bog'langan. Ponni kelajak avlod unga o'xshab ishlashga majbur bo'lsa, muammoga duch kelishini aytadi.

25-летняя индийская домохозяйка Нагиредди Шрирамачандра из Ченнаи прикрепляет смартфон к голове и снимает, как режет манго, чтобы обучить роботов с искусственным интеллектом выполнять домашние дела в будущем.
Зарабатывая 250 рупий (2,6 доллара) за час видео, она считает свои mundane записи бесценными для глобальных технологических компаний, которые учат машины двигаться как люди в реальном мире.
«Кто еще даст вам 250 рупий в час просто за работу по дому?» — спрашивает Шрирамачандра из своей кухни. Она добавляет, что, возможно, в будущем сама приобретет робота.
Чат-боты и генераторы изображений обрабатывают огромные объемы цифровых данных, но создание систем для навигации в реальной среде сложнее. Разработчики считают, что подача видеозаписей от первого лица (эгоцентрических данных) в специализированные модели ИИ поможет роботам копировать поведение человека.
Некоторые тренеры ИИ работают дома, другие — на фабриках или в специализированных студиях, используя видеоочки, камеры на голове и датчики движения. Шрирамачандра отправляет записи через специальное приложение в компанию по обработке данных ИИ, имеющую офисы в Индии и США и клиентов из списка Fortune 500.
Рынок человекоподобных роботов быстро растет: по прогнозам, к 2050 году будет использоваться более миллиарда роботов, в основном в промышленных и коммерческих целях. Индия позиционирует себя как глобальный посредник в создании, обработке и аннотации данных для ИИ.
Эксперт по цифровому труду Адити Сури из Индийского института населенных пунктов в Бангалоре отмечает, что услуги по сбору данных, вероятно, увеличатся. Однако наряду с разрекламированными преимуществами автоматизация несет и риски.
Правительственный аналитический центр NITI Aayog заявил, что большинство дискуссий об ИИ и труде «сосредоточены на белых воротничках и предсказывают почти неизбежную потерю рабочих мест в этом сегменте» без срочных мер. В отчете подчеркивается, что почти не уделяется внимания тому, как ИИ может служить 490 миллионам неформальных работников Индии, составляющих основу экономики.
55-летняя Понни, которая последние десять лет сидит у дороги в Бангалоре, плетя цветочные гирлянды, также получала деньги за то, что к ее лбу прикрепляли телефон. Она говорит, что следующее поколение, которому, возможно, придется выполнять аналогичную работу, столкнется с проблемами.