14-iyun kuni Shveytsariya saylovchilari immigratsiyani cheklash bo‘yicha o‘ta o‘ngchi tashabbusni hal qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. “Yo‘q 10 millionga” deb nomlangan tashabbus doimiy aholi sonini 2050 yildan keyin 10 milliondan oshirmaslikni maqsad qilgan.
Shveytsariya Xalq partiyasi (SVP) tomonidan ilgari surilgan ushbu tashabbus 12 yil avval muvaffaqiyatsizlikka uchragan edi. Iqtisodiy nuqtai nazardan, masala murakkab: Kiel Jahon Iqtisodiyoti Institutidan Tobias Heidlandning so‘zlariga ko‘ra, immigratsiyani cheklash biznes va jamiyatda norozilikka sabab bo‘ladi, chunki yuqori malakali mutaxassislar Shveytsariyaga kelishdan bosh tortadi.
Berlin Iqtisodiy Tadqiqotlar Institutidan Sabine Zinn immigratsiyani umumiy cheklashga qarshi bir qancha iqtisodiy sabablarni keltiradi: ko‘plab Yevropa davlatlari, jumladan Shveytsariya ham jiddiy demografik muammolarga duch kelmoqda. Ishchi kuchi kamayib bormoqda va malakali ishchilar yetishmaydi. “Immigratsiyani to‘liq cheklash bu muammolarni yanada kuchaytiradi”, deydi u.
Kyoln Iqtisodiy Institutidan Vido Gays-Tyone ta’kidlashicha, malakali ishchilar yetishmasligi bilan birga, malakasiz ishchilar ham muammo tug‘dirishi mumkin. Ko‘plab Yevropa Ittifoqi fuqarolari mehmonxona, restoran va qurilish sohalarida ishlaydi. “10 million chegarasi jiddiy zarar keltiradi”, deydi u.
Bloomberg nashri SVP uchun referendum ikki asosiy maqsad – Yevropa Ittifoqi bilan aloqalarni cheklash va immigratsiya nazoratini kuchaytirish – yo‘lidagi muhim qadam ekanligini yozadi. Shveytsariya think-tanki Demografik hisob-kitoblariga ko‘ra, tashabbus qabul qilinsa, iqtisodiy mahsulot asr oxirigacha 12% gacha kamayishi mumkin. Sog‘liqni saqlash, mehmondo‘stlik, IT va qurilish sohalari eng ko‘p zarar ko‘radi.
Agar Shveytsariya saylovchilari tashabbusni ma’qullasa, Germaniya kabi boshqa davlatlar ham ergashishi mumkinmi? Gays-Tyone buning xavfini ko‘rmaydi, chunki Germaniya Yevropa Ittifoqi a’zosi sifatida odamlar harakatini cheklay olmaydi. Heidland esa xavf bor deb hisoblaydi: Germaniya allaqachon Daniya kabi cheklovchi qo‘shnilarga qarab turibdi.
Zinning fikricha, referendum “milliy chegaralardan tashqariga signal” yuborishi mumkin. Natijalar Yevropadagi o‘ta o‘ng va markazchi o‘ng hukumatlar tomonidan diqqat bilan kuzatiladi va immigratsiya nazoratini kuchaytirish talablari ko‘pchilik qo‘llab-quvvatlashiga ega bo‘lishi mumkinligidan dalolat sifatida talqin qilinishi mumkin.
Gays-Tyone Germaniya uchun bu foydali bo‘lishi mumkinligini aytadi: agar Shveytsariyaga nemis malakali ishchilari immigratsiyasi qiyinlashsa, ular Germaniyada qolib, mahalliy ishchi kuchini barqarorlashtirishga yordam beradi. Ammo Shveytsariya uchun bu halokatli bo‘lishi mumkin, ayniqsa Yevropa Ittifoqi bilan uzilish yuz bersa, chunki Shveytsariya Yevropa Ittifoqining erkin harakatlanish tamoyilidan foydalanadi.

14 июня швейцарские избиратели смогут проголосовать по инициативе крайне правых, направленной на ограничение иммиграции. Инициатива под названием «Нет 10 миллионам» предлагает установить лимит постоянного населения на уровне 10 миллионов человек после 2050 года.
Швейцарская народная партия (SVP), выдвинувшая инициативу, уже предпринимала подобную попытку 12 лет назад, но она провалилась. С экономической точки зрения вопрос сложен: Тобиас Хайдланд из Института мировой экономики в Киле (IfW) заявил, что ограничение иммиграции вызовет недовольство в деловых кругах и обществе, так как многие высококвалифицированные специалисты откажутся от переезда в Швейцарию.
Сабина Цинн из Немецкого института экономических исследований (DIW) в Берлине отметила, что общее ограничение иммиграции нецелесообразно по нескольким экономическим причинам. Многие европейские страны, включая Швейцарию, сталкиваются с демографическими проблемами: сокращается численность рабочей силы, не хватает квалифицированных кадров. «Полное ограничение иммиграции усугубит эти проблемы», — считает она.
Видо Гайс-Тёне из Немецкого экономического института (IW) в Кёльне указал, что проблема может коснуться не только квалифицированных, но и неквалифицированных работников. Многие граждане ЕС заняты в гостиничном, ресторанном и строительном секторах. «Лимит в 10 миллионов почти наверняка нанесет значительный ущерб», — предупреждает он.
По данным Bloomberg, для SVP референдум является важным этапом в достижении двух целей: ограничения связей с ЕС и ужесточения иммиграционного контроля. Швейцарский аналитический центр Demografik подсчитал, что принятие инициативы может снизить экономический выпуск на 12% к концу века. Особенно пострадают здравоохранение, гостиничный бизнес, IT и строительство.
Если швейцарцы одобрят инициативу, могут ли другие страны, например Германия, последовать примеру? Гайс-Тёне не видит такого риска, так как Германия, будучи членом ЕС, не может ограничить свободу передвижения. Хайдланд, напротив, считает риск реальным: Германия уже присматривается к более ограничительным соседям, таким как Дания.
Цинн опасается, что референдум может стать «сигналом за пределами национальных границ». Результаты будут внимательно отслеживаться, особенно в странах с крайне правыми и правоцентристскими правительствами, и могут быть истолкованы как свидетельство того, что требования ужесточения иммиграционного контроля могут получить поддержку большинства.
Гайс-Тёне отмечает, что Германия может даже выиграть: если немецким специалистам станет сложнее иммигрировать в Швейцарию, многие останутся в Германии, стабилизируя местный рынок труда. Однако для Швейцарии это может быть катастрофой, особенно в случае разрыва с ЕС — ее крупнейшим экспортным рынком, предоставляющим доступ к рынку объемом 23 триллиона долларов.