Meksikaning janubiy Oaxaka shtatida mer Jose Angel Bravo Martinez otib o'ldirildi. Shtat prokuraturasi ma'lumotlariga ko'ra, hujum San Miguel Amatitlan shahrida sodir bo'lgan. Bu hududda Jalisco New Generation Karteli va Sinaloa Karteli kabi uyushgan jinoyat guruhlari faoliyat yuritadi.
Shtat gubernatori Salomon Jara X ijtimoiy tarmog'idagi postida "Oaxakada qonun va jamoalar irodasidan ustun keladigan zo'ravonlikka yo'l qo'ymaymiz" deb yozdi. Mer muxolifatdagi Milliy Harakat Partiyasi (PAN) a'zosi edi.
Prokuratura hodisa yuzasidan "yuqori darajadagi jinoyatlar uchun tergov protokollarini" faollashtirganini va hududda politsiya mavjudligini kuchaytirganini ma'lum qildi. Taktik guruh qochish yo'llarini to'sish va aybdorlarni topish uchun yuborilgan.
Mahalliy amaldorlar, ayniqsa qishloq joylarda, uyushgan jinoyatchilik ta'siri ostida tez-tez zo'ravonlik nishoniga aylanadi. O'tgan oyda Oaxakadagi yana bir shahar meri Mario Hernandez Garsiya hujumda halok bo'lgan edi.
Causa en Comun nodavlat tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda kamida 60 siyosatchi yoki qonunchi maqsadli qotilliklarda o'ldirilgan. Meksikadagi xavfsizlik holati FIFA Jahon chempionati munosabati bilan diqqat markazida.

В южном мексиканском штате Оахака был застрелен мэр Хосе Анхель Браво Мартинес. По данным прокуратуры штата, нападение произошло в муниципалитете Сан-Мигель-Аматитлан. В этом районе действуют такие организованные преступные группы, как картель «Новое поколение Халиско» (CJNG) и картель Синалоа.
Губернатор штата Саломон Хара в посте в X заявил: «В Оахаке мы не позволим насилию возобладать над законом или волей наших сообществ». Мэр был членом оппозиционной Партии национального действия (PAN).
Прокуратура сообщила, что «немедленно активировала протоколы расследования для преступлений высокой степени тяжести» и усилила присутствие полиции в районе. Тактическая группа была направлена для перекрытия путей отхода и поиска виновных.
Местные чиновники часто становятся объектами насилия, особенно в сельских районах, где сильно влияние организованной преступности. В прошлом месяце мэр другого города в Оахаке, Марио Эрнандес Гарсия, погиб в результате нападения, в котором также погибли два человека.
По данным неправительственной организации Causa en Comun, в 2025 году в результате целенаправленных убийств погибли как минимум 60 политиков или законодателей. Ситуация с безопасностью в Мексике находится в центре внимания в связи с чемпионатом мира по футболу FIFA.