Vashington, DC – AQSh poytaxti mamlakatning 250 yillik mustaqillik bayrami munosabati bilan o'zgartirildi. 1776-yil 4-iyulda Mustaqillik Deklaratsiyasi imzolanganiga ikki yarim asr to'lishi munosabati bilan butun mamlakat bo'ylab tadbirlar rejalashtirilgan. Bayram "semikvinsenennial" deb nomlanadi, ya'ni 500 yillikning yarmi.
Prezident Donald Trump ushbu yilgi tadbirni alohida o'tkazishga va'da bergan bo'lsa-da, jarayon bir qator mojarolar bilan kechmoqda. Birinchi 50 yillik bayram 1826-yilda ancha sokin o'tgan, ammo 1876-yilda 100 yillik munosabati bilan birinchi jahon ko'rgazmasi o'tkazilgan. 1976-yildagi 200 yillik bayrami esa zamonaviy formatga asos bo'lgan.
Eng ko'p e'tibor qaratilgan tadbirlardan biri – Oq uy maysazorida o'tkaziladigan UFC Freedom 250 jangi. Bu tadbir Bayroq kuni bilan bir vaqtga to'g'ri kelgan, shuningdek, Trumpning 80 yoshga to'lishi bilan ham bog'liq. Tadbir Trumpning asosiy homiylaridan biri, UFC bosh direktori Dana White tomonidan tashkil etilgan. Federal sudya juma kuni jangni to'xtatish haqidagi shoshilinch petitsiyani rad etdi, chunki bu Trumpning shaxsiy bizmanfaatlarini targ'ib qilish uchun davlat mulkidan foydalanishi degan da'volarga asoslangan edi.
Bayramni tashkil etishda ikki asosiy tashkilot ishtirok etmoqda: Oq uy ishchi guruhi tarkibidagi Freedom 250 va Kongress tomonidan 2016-yilda tuzilgan bipartisan America250. Freedom 250 asosan yirik tadbirlarga, masalan, IndyCar poygasi va Jahon kubogi muxlislar zonasiga e'tibor qaratgan bo'lsa, America250 mahalliy hamjamiyat ishtirokiga urg'u beradi. Tanqidchilar Freedom 250 faoliyatida shaffoflik yo'qligi va uning Trumpning shaxsiy siyosiy maqsadlariga xizmat qilishi mumkinligini ta'kidlamoqda.
Yana bir muammo – Great American State Fair tadbiri. May oyida uning musiqiy dasturi e'lon qilinganidan so'ng, bir qancha san'atkorlar ishtirok etishdan bosh tortdi. Ba'zi shtatlar, jumladan Konnektikut, Massachusets, Shimoliy Karolina, Oregon, Rod-Aylend, Vermont va Vashington shtati ham ishtirok etishni rad etdi. Oregon shtati vakilining aytishicha, yarmarka "aslida taqdim etilganidan ko'ra partiyaviy tadbir bo'lib chiqmoqda".
Trump esa konsertni bekor qilib, uning o'rniga "Barcha mitinglarning mitingi"ni o'tkazishni rejalashtirgan. Unda Trump nutq so'zlaydi, qo'shiqchi Li Grinvud va tenor Kristofer Makkio, shuningdek, bir nechta harbiy orkestrlar ishtirok etadi.

Вашингтон, округ Колумбия – Столица США преобразилась в честь 250-й годовщины страны. По всей стране запланированы мероприятия, посвященные двум с половиной векам с момента подписания Декларации независимости 4 июля 1776 года. Национальное празднование получило название «семиквинсенниал» — половина от 500-летия.
Президент Дональд Трамп пообещал особенно примечательное событие в этом году, однако подготовка омрачена чередой скандалов. Первый 50-летний юбилей в 1826 году прошел скромно, но 100-летие в 1876 году отметили первой всемирной выставкой. Современный формат празднования был задан в 1976 году на 200-летие.
Одно из самых обсуждаемых событий — бой UFC Freedom 250 на лужайке Белого дома в воскресенье. Мероприятие совпадает с Днем флага и 80-летием Трампа. Организатором выступает Дэна Уайт, CEO UFC и один из крупных спонсоров Трампа. Федеральный судья в пятницу отклонил срочную петицию о запрете боя, основанную на обвинениях в использовании госсобственности для продвижения частных интересов Трампа.
В организации празднования участвуют две группы: Freedom 250 (в составе президентской рабочей группы) и America250 (двухпартийная организация, созданная Конгрессом в 2016 году). Freedom 250 фокусируется на крупных мероприятиях, таких как гонка IndyCar и фан-зона ЧМ по футболу, а America250 — на участии сообществ. Критики указывают на недостаток прозрачности в работе Freedom 250 и возможное использование праздника в политических целях Трампа.
Дополнительные проблемы возникли с Great American State Fair: после объявления музыкальной программы в мае несколько артистов отказались от участия, а ряд штатов, включая Коннектикут, Массачусетс, Орегон и Вашингтон, заявили об отказе. Представитель Орегона отметил, что ярмарка «превращается в более партийное мероприятие, чем изначально представлялось».
Трамп отменил концерт, заменив его «Митингом всех митингов», на котором выступит с речью. В программе также заявлены кантри-музыкант Ли Гринвуд, тенор Кристофер Маккио и несколько военных оркестров.