FIFA Jahon chempionati 2026ning to‘rtinchi kuni muxlislar uchun qiziqarli uchrashuvlarga boy bo‘ladi. Yakshanba kungi asosiy voqea – uch karra ikkinchi o‘rin sohibi Niderlandiya va Osiyoning eng kuchli jamoalaridan biri Yaponiya o‘rtasidagi guruh bosqichi uchrashuvi.
Shuningdek, Kyurasao jahon chempionatida ishtirok etgan eng kichik davlat sifatida tarix yozadi – ular Germaniyaga qarshi o‘yinda debyut qilishadi. Ekvador, Kot-d'Ivuar, Shvetsiya va Tunis ham o‘z uchrashuvlarini o‘tkazadi.
Niderlandiya terma jamoasi 1974, 1978 va 2010 yillarda finalga chiqqan bo‘lsa, hozirgi avlod o‘zini kuchli deb hisoblaydi. Murabbiy Ronald Koeman jamoasining asosiy maqsadi – ilk bor jahon chempioni bo‘lish. “Biz o‘zimizga katta bosim o‘tkazamiz”, dedi Koeman. “Kuchli jamoa va biz haqiqiy imkoniyatga ega ekanligimizni bilamiz.”
Yaponiya murabbiyi Xadzime Moriyasu jamoasining vazifasi og‘ir ekanini tan oladi: “Biz har qanday holatda ham guruhdan o‘tishimiz kerak, ammo bu juda qiyin guruh.” Yaponiya hech qachon jahon chempionatining pley-off bosqichida g‘alaba qozonmagan.
Kyurasao – 150 ming aholisi va 443 kvadrat kilometr maydonga ega kichik Karib oroli – jahon chempionatida ishtirok etgan eng kichik davlatga aylanadi. Murabbiy Dik Advokat: “Biz Germaniyaga nisbatan kichik davlatmiz, ammo ularga qiyinchilik tug‘diramiz. Hech narsa yo‘qotmaymiz.”
Basketbol muxlislari uchun esa Nyu-Yorkda bayram: “Niks” 53 yillik qurg‘oqchilikdan so‘ng NBA chempioniga aylandi. Bu voqea AQShda jahon chempionatiga bo‘lgan e’tiborni biroz susaytirdi.

Четвертый день чемпионата мира по футболу 2026 года обещает болельщикам множество захватывающих матчей. Главное событие воскресенья – встреча трехкратных вице-чемпионов Нидерландов и одной из сильнейших азиатских команд Японии в групповом этапе.
Также мы станем свидетелями исторического момента: Кюрасао станет самой маленькой страной, когда-либо участвовавшей в чемпионате мира, начав турнир матчем против Германии. Эквадор, Кот-д'Ивуар, Швеция и Тунис также выйдут на поле.
Сборная Нидерландов, доходившая до финала в 1974, 1978 и 2010 годах, возлагает большие надежды на нынешнее поколение. Тренер Рональд Куман заявил: «Мы оказываем на себя большое давление. У нас сильная команда, и мы знаем, что нужно улучшить, чтобы иметь реальный шанс». Япония, в свою очередь, надеется на сенсацию, как в 2022 году, когда они обыграли Германию и Испанию.
Кюрасао – карибский остров с населением чуть более 150 000 человек и площадью 443 кв. км – готовится к дебюту против четырехкратных чемпионов мира Германии. Тренер Дик Адвокат настроен оптимистично: «Мы маленькая страна по сравнению с Германией, но мы сделаем их жизнь сложной. Нам нечего терять».
В Нью-Йорке баскетбольная лихорадка затмила футбол: местные «Никс» выиграли чемпионат НБА впервые за 53 года. Таймс-сквер был заполнен футбольными болельщиками, но остальная часть города ликовала вместе с фанатами «Никс».