AQSh Oliy sudi Donald Trampning favqulodda vakolatlardan foydalanib joriy etgan boj siyosatini bekor qilganidan to‘rt oy o‘tib, maʼmuriyat savdo urushini yangi huquqiy asosda qayta boshladi. 2-iyun kuni AQSh Savdo vakili (USTR) 1974 yilgi Savdo to‘g‘risidagi qonunning 301-moddasiga asosan 60 ta iqtisodiyotga qarshi boj joriy etishni eʼlon qildi. Ro‘yxatga Yevropa Ittifoqi ham kiritilgan bo‘lib, amalda 80 dan ortiq davlat taʼsir ostida qoladi.
USTR maʼlumotlariga ko‘ra, ushbu davlatlar majburiy mehnat bilan ishlab chiqarilgan tovarlar savdosini yetarli darajada oldini olmagan. Shu bahona bilan importga 12,5 foizgacha boj qo‘yish taklif qilinmoqda. Nishonga olinganlar orasida rivojlanayotgan mamlakatlar bilan bir qatorda Buyuk Britaniya, Kanada, Yevropa Ittifoqi, Yaponiya, Avstraliya va Yangi Zelandiya kabi AQShning ittifoqchilari ham bor.
Tahlilchilarning fikricha, bu yangi boj siyosati mamlakatlarni AQShdan uzoqlashishga va o‘zaro savdo bitimlarini tuzishga undashi mumkin. Hindistonlik xalqaro savdo huquqi bo‘yicha advokatlar Shantanu Singx va Vikram Naykning taʼkidlashicha, “AQSh bojlari mamlakatlarni savdoni tezroq kengaytirishga majbur qilmoqda. Yevropa Ittifoqi-Merkosur va Yevropa Ittifoqi-Hindiston bitimlari bunga misol bo‘la oladi”.
1-may kuchga kirgan Yevropa Ittifoqi-Merkosur kelishuvi 700 million kishilik savdo zonasini yaratdi. Yanvar oyida imzolangan Yevropa Ittifoqi-Hindiston bitimi esa ikki milliard kishilik erkin savdo hududini tashkil qiladi.
AQSh Oliy sudi fevral oyida Trampning IEEPA asosidagi bojlarini bekor qilgan edi. Sud prezidentning vakolatini oshirib yuborganini aniqladi. Shundan so‘ng Tramp 10 foizlik vaqtinchalik global boj joriy qildi, bu boj 24-iyulgacha amal qiladi.
301-modda AQSh hukumatiga xorijiy amaliyotlarni “asossiz” yoki “kamsituvchi” deb topish va boj kabi choralar qo‘llash imkonini beradi. USTR rahbari Jeymison Grirning so‘zlariga ko‘ra, “eng muhim savdo hamkorlarimizning majburiy mehnat bilan bog‘liq muammoni hal qilmasligi amerikalik ishchilarni tengsiz sharoitda raqobatga majbur qilmoqda”.
USTR 60 ta iqtisodiyot bo‘yicha tekshiruvlarni mart oyida boshlagan va ularning har biri majburiy mehnat importini taqiqlashni “samarali tatbiq eta olmagan” degan xulosaga kelgan. Argentina, Bangladesh, Kanada, Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya kabi davlatlarga qo‘shimcha 10 foizlik boj taklif qilingan. Avstraliya, Xitoy, Hindiston, Yaponiya, Janubiy Koreya va Vetnam esa 12,5 foizlik yuqori bojga duch kelishi mumkin.
Savdo ekspertlari yangi yondashuv sud tomonidan bekor qilinishi qiyinroq ekanini taʼkidlamoqda. Atlantika Kengashining fikricha, 301-modda bojlari “o‘zgartirish ancha qiyin” va ularni bekor qilish uchun qonuniy asos va jamoatchilik muhokamasi talab etiladi.
Yevropa Ittifoqi allaqachon qarshilik bildirgan. Savdo bo‘yicha vakilning taʼkidlashicha, “bojlarni asossiz deb hisoblaymiz”. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi esa “majburiy mehnat” bahonasidagi bir tomonlama cheklovlarni qoralagan. Hindiston esa AQSh bilan savdo bitimi bo‘yicha muzokaralarni davom ettirmoqda.
GTRI asoschisi Ajay Shrivastavaning so‘zlariga ko‘ra, bojlarning global taʼsiri cheklangan bo‘lishi mumkin, ammo AQShning o‘ziga katta zarar yetkazadi: “Ko‘proq boj import xarajatlarini oshiradi, biznes uchun noaniqlikni keltirib chiqaradi va amerikalik isteʼmolchilar uchun narxlarni ko‘taradi”. Atlantika Kengashi mutaxassisi Madlen Chalecki esa bu siyosat “global savdoning AQShdan uzoqlashishini tezlashtirishi” mumkinligini qo‘shimcha qilgan.

Через четыре месяца после того, как Верховный суд США отменил использование президентом Дональдом Трампом закона о чрезвычайных полномочиях для торговой войны, администрация возобновила тарифную повестку на новой правовой основе. 2 июня торговый представитель США (USTR) объявил о применении раздела 301 Закона о торговле 1974 года для введения пошлин против «60 экономик», включая Европейский союз, что фактически затрагивает более 80 стран.
USTR предлагает ввести пошлины до 12,5% на импорт, утверждая, что эти страны не смогли эффективно предотвратить торговлю товарами, произведёнными с использованием принудительного труда. В список попали как развивающиеся страны, так и союзники США: Великобритания, Канада, ЕС, Япония, Австралия и Новая Зеландия.
Аналитики полагают, что новый тарифный нажим может подтолкнуть страны к отдалению от США и стимулировать заключение торговых соглашений между собой. Индийские юристы Шантану Сингх и Викрам Найк отмечают: «Тарифы США заставляют страны быстрее расширять торговлю. Соглашения ЕС-Меркосур и ЕС-Индия — тому примеры».
Соглашение ЕС-Меркосур, вступившее в силу 1 мая, создало торговую зону на 700 миллионов человек. А подписанное в январе соглашение ЕС-Индия охватывает 2 миллиарда человек.
Предыдущая тарифная политика администрации Трампа на основе IEEPA была отменена Верховным судом в феврале. Суд постановил, что президент превысил полномочия. На следующий день Трамп ввёл временный глобальный 10-процентный тариф, действующий до 24 июля.
Раздел 301 позволяет правительству США расследовать иностранные практики, признаваемые «неоправданными» или «дискриминационными», и вводить ответные меры. Глава USTR Джеймисон Грир заявил: «Неспособность ключевых партнёров решить проблему принудительного труда ставит американских рабочих в неравное положение».
USTR начал расследования в марте и пришёл к выводу, что все 60 экономик не смогли эффективно запретить импорт товаров принудительного труда. Для 15 стран, включая Аргентину, Канаду, ЕС и Великобританию, предложена дополнительная пошлина в 10%. Для остальных 45, включая Австралию, Китай, Индию и Японию, — 12,5%.
Эксперты считают, что новый подход сложнее оспорить в суде. Мадлен Чалецки из Атлантического совета отмечает: «Тарифы по разделу 301 гораздо сложнее изменить — для этого нужны юридические обоснования и публичные консультации».
ЕС уже выразил несогласие, назвав пошлины «неоправданными». Китай осудил односторонние меры под предлогом «принудительного труда». Индия заняла нейтральную позицию, продолжая переговоры о торговом соглашении с США.
По мнению Аджая Шриваставы из GTRI, глобальное влияние тарифов будет ограниченным, но для США последствия серьёзны: «Больше пошлин — выше импортные издержки, неопределённость для бизнеса и цены для потребителей». Чалецки добавляет, что политика может «ускорить переориентацию глобальной торговли в сторону от США».