Deir al-Balah, G‘azo sektori – Isroil askarlari uch yoshli Rayan Abu al-Ajeenni otib o‘ldirgani haqida uning oilasi xabar berdi. Otasi Bahaa uni qo‘lida ko‘tarib ketayotgan edi.
Voqea yakshanba kuni tushdan keyin Deir al-Balah gubernatorligining Vadi al-Salqa hududida sodir bo‘lgan. Bolaning jasadi dushanba kuni Al-Aqsa shahidlar kasalxonasiga olib kelingan.
Otasi Bahaa oyog‘idan yaralangan va kasalxonada davolanmoqda. Oila aytishicha, ota va o‘g‘il Isroil harbiylari tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri nazorat qilinmaydigan “Sariq chiziq” deb ataladigan hududdan tashqarida sayohat qilishgan va oilaning issiqxonalari tomon ketayotgan bo‘lishgan.
Rayanning bobosi Jobir Abu al-Ajeen uyda bo‘lganida otishma ovozini eshitgan va o‘g‘li Bahaa hamda u bilan birga ketayotgan boshqa qarindoshi nishonga olinganini aniqlagan. Keyin Rayanning o‘ldirilganini bilib qolgan.
“Nabira Rayan boshiga o‘q tegib o‘ldirildi; o‘q uning boshiga kirib, ko‘zidan chiqdi”, dedi Jobir Al Jazeera telekanaliga. “Onasi nima bo‘lganidan vayron bo‘ldi”.
Al-Ajeen o‘g‘lining Isroil armiyasi nazoratidagi hududga olib ketilganini va yetti soat davomida qon oqayotgan holda qoldirilganini, keyin davolanish uchun kasalxonaga yotqizilganini tushuntirdi.
“Biz hali ham Bahaoning ahvolidan qattiq xavotirdamiz, chunki u soatlab qon yo‘qotganidan keyin barqaror emas, oyog‘ining ahvoli juda og‘ir”.
Isroil harbiylari otishma haqida hali izoh bermagan. Isroil kuchlari oktyabrdagi sulhdan beri G‘azoga hujumlarni davom ettirib, 1000 ga yaqin falastinlikni o‘ldirgan. Umuman olganda, Isroil 2023-yil oktabrida G‘azoga qarshi genotsid urushini boshlaganidan beri 73 000 dan ortiq falastinlikni o‘ldirgan.

Дейр-эль-Балах, сектор Газа – Израильские военные застрелили трехлетнего мальчика, когда его отец нес его на руках, сообщила семья.
Раян Абу аль-Аджин был застрелен в районе Вади-эль-Салка провинции Дейр-эль-Балах в воскресенье днем, его тело было доставлено в больницу «Мученики Аль-Аксы» в понедельник.
Его отец, Бахаа, был ранен в ногу и находится в больнице на лечении. Семья утверждает, что отец и сын передвигались за пределами так называемой «Желтой линии» – не под прямым контролем израильских военных – и направлялись к семейным теплицам, когда произошла стрельба.
Джабер Абу аль-Аджин, дед Раяна, рассказал, что был дома рядом с семейной фермой, когда услышал выстрелы и обнаружил, что его сын Бахаа и другой родственник, шедший с ним, были обстреляны. Затем он узнал, что Раян был убит.
«Мой внук Раян был убит выстрелом в голову; пуля вошла в голову и вышла через глаз», – сказал Джабер Al Jazeera. «Его мать опустошена случившимся».
Аль-Аджин объяснил, что его сына забрали на территорию, контролируемую израильской армией, и оставили истекать кровью в течение семи часов, пока его не доставили в больницу для лечения.
«Мы все еще глубоко обеспокоены состоянием Бахаа, так как он еще не стабилен после часов кровотечения, и состояние его ноги очень серьезное».
Израильские военные пока не прокомментировали стрельбу. Израильские силы продолжают атаки в Газе после октябрьского перемирия, убив почти 1000 палестинцев. В общей сложности Израиль убил более 73 000 палестинцев с начала своей геноцидной войны в Газе в октябре 2023 года.
Многие убийства произошли вблизи «Желтой линии», которую Израиль продолжает расширять, несмотря на условия соглашения о перемирии. Джабер аль-Аджин сказал, что семья долгое время была настороже из-за близости к «Желтой линии».