Jahon chempionati 2026 olti kundan beri davom etayotgan bo‘lsa-da, ko‘plab muxlislar turnir amaldagi chempion Argentina va uning afsonaviy yulduzi Lionel Messi maydonga tushmaguncha to‘liq boshlanmagan deb hisoblashadi.
2022 yilda Qatardagi dramatik finaldan so‘ng, Argentina to‘rtinchi chempionlik sari ilk qadamni Jazoirga qarshi o‘yinda qo‘yadi. Lionel Skaloni shogirdlari Italiya (1934, 1938) va Braziliyadan (1958, 1962) keyin chempionlikni himoya qilgan uchinchi davlat bo‘lishga intiladi.
Argentinaning oltin davri – Qatar-2022 dan oldin va keyin Amerika Kubogi g‘alabalari bilan birga – ammo jamoaning hozirgi holati noaniq. Asosiy o‘yinchilarning formasi pasayganmi? Uzoq hukmronlikdan so‘ng ishtiyoq saqlanib qolganmi?
Argentina sekin startlarga odatlangan: to‘rt yil oldin Saudiya Arabistoniga 2:1 hisobida yutqazgan edi. Ammo Jazoir, Avstriya va Iordaniyadan iborat guruh ularga turnirga moslashish imkonini beradi.
Messi 24-iyun kuni 39 yoshga to‘ladi va jarohatlar bilan kurashmoqda. U oltinchi jahon chempionatida o‘ynagan birinchi erkak futbolchi bo‘ladi. Markaziy himoyachi Kristian Romero tizza jarohati tufayli Premer-liga mavsumini o‘tkazib yuborgan.
Jazoir – 2019 yilgi Afrika Millatlar Kubogi g‘olibi – rekord darajadagi sakkiz g‘alaba bilan saralangan. Kapitan Riyod Mahrez jamoani boshqaradi, 20 yoshli hujumchi Ibrohim Maza esa “Mazadona” laqabi bilan tanilgan.
Jazoir muxlislari 27-iyun kuni Avstriyaga qarshi o‘yinda 44 yillik qasos olishni kutmoqda. 1982 yilda Avstriya G‘arbiy Germaniyaga atayin yutqazib, Jazoirni musobaqadan chiqargan edi – bu “Gixon sharmandaligi” nomini oldi.
Jamoalar ilgari faqat bir marta uchrashgan: 19 yil oldin Barselonadagi o‘rtoqlik uchrashuvida Messi ilk dublini qayd etgan va Argentina 4:3 hisobida g‘alaba qozongan.
Argentina so‘nggi besh o‘yinda g‘alaba qozongan, Jazoir esa to‘rtta g‘alaba, bir durang va bir mag‘lubiyatga ega. Messi 200-uchrashuvini o‘tkazadi va 27- Jahon chempionati o‘yinida maydonga tushadi.
Opta superkompyuteri Argentina g‘alabasini 68,2% ehtimol bilan bashorat qilgan. Jazoir g‘alabasi 13,2%, durang esa 18,6% hollarda kutilgan.

Чемпионат мира 2026 года идет уже шестой день, но многие считают, что турнир по-настоящему начинается только с выходом действующего чемпиона Аргентины и её легендарной звезды Лионеля Месси.
После победы на ЧМ-2022 в Катаре в одном из самых драматичных матчей в истории, Аргентина начинает защиту титула в матче против Алжира в Канзас-Сити. Команда Лионеля Скалони стремится стать третьей нацией после Италии (1934, 1938) и Бразилии (1958, 1962), которая защитит титул чемпиона мира.
Золотая эра аргентинского футбола включает победы в Кубке Америки до и после успеха в Катаре, но сейчас никто не уверен, чего ожидать от «альбиселесте». Не снизилась ли форма ключевых игроков? Сохранился ли голод после периода доминирования?
Аргентина не привыкать к медленным стартам: четыре года назад она проиграла Саудовской Аравии 2:1. Однако группа с Алжиром, Австрией и Иорданией должна дать им хорошую возможность вкатиться в турнир.
Месси, которому 24 июня исполнится 39 лет, страдает от травм. Он станет первым мужчиной, сыгравшим на шести чемпионатах мира. Защитник Кристиан Ромеро может быть не в форме после травмы колена, из-за которой он пропустил конец сезона АПЛ.
Алжир, победитель Кубка африканских наций 2019 года, квалифицировался с рекордными восемью победами. Капитан Рияд Махрез ведет команду, а 20-летний форвард Ибрагим Маза, известный как «Мазадона», стремится заявить о себе.
Болельщики Алжира жаждут реванша в матче против Австрии 27 июня. В 1982 году Австрия намеренно проиграла Западной Германии, выбив Алжир из турнира – этот матч получил название «Позор в Хихоне».
Команды встречались лишь однажды: 19 лет назад в товарищеском матче в Барселоне Месси оформил первый дубль, а Аргентина выиграла 4:3.
Аргентина выиграла последние пять матчей, у Алжира четыре победы, одна ничья и одно поражение. Месси проведет 200-й матч за сборную и 27-й на чемпионатах мира.
Суперкомпьютер Opta прогнозирует победу Аргентины с вероятностью 68,2%. Шансы Алжира на успех – 13,2%, ничья ожидается в 18,6% случаев.