G'azoning shimolidagi Jabaliya shahrida bir yoshli Vatien al-Ajrami isroillik hujum natijasida eshitish qobiliyatining 85-90 foizini yo'qotdi. Uning onasi Mariamning so'zlariga ko'ra, portlash to'lqini qizning qulog'iga jiddiy zarar yetkazgan.
Vatien hali bir yoshga to'lmagan edi, 2023 yil avgust oyida Isroilning hujumi sodir bo'lgan. Onasi Mariamning aytishicha, Vatien eshik yonida turgan va portlashdan keyin qo'rquv bilan quloqlarini berkitgan. Dastlab hech qanday jarohat ko'rinmagan, ammo ikki-uch kundan keyin oila qizning ovozga javob bermasligini payqagan.
Shifokorlar tekshiruvdan so'ng Vatienning chap qulog'ida 85 foiz, o'ng qulog'ida 90 foiz eshitish qobiliyatini yo'qotganini aniqlashgan. Bu holat portlash to'lqinidan kelib chiqqan. Shifokorning ta'kidlashicha, bu urush davomida ko'rilgan birinchi bunday holat emas.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va sog'liqni saqlash tashkilotlari ma'lumotlariga ko'ra, G'azoda portlashlar tufayli eshitish qobiliyatini yo'qotgan bolalar soni keskin oshgan. Urushdan oldin 20 000 kishi eshitish muammosiga ega bo'lgan bo'lsa, hozir bu raqam 30-40 mingga yetgan.
Uch yoshli Usaid ash-Shomiy ham eshitish qobiliyatini yo'qotgan. Uning onasi Mariamning aytishicha, bola itlar hujumidan va avtohalokatlardan qiyinchilik bilan qutulgan, chunki u xavfni eshita olmaydi.
Imo-ishora tili tarjimoni Fadel Kurazning so'zlariga ko'ra, eshitish qobiliyatini yo'qotganlar soni 35 mingga yetgan. U Isroil blokadasi tufayli eshitish asboblari va batareyalarining yetishmasligini ta'kidlaydi.
Vatien va Usaidga koklear implantatsiya kerak, ammo bu operatsiya G'azodan tashqarida amalga oshirilishi mumkin. Isroil esa tibbiy maqsadlarda ham G'azodan chiqishga ruxsat berishni cheklamoqda. Shifokorlar implantatsiyani besh yoshgacha o'tkazishni tavsiya qiladi.
Vatienning onasi Mariam: "Men faqat uning sayohat qilishi va koklear implant olishini xohlayman", deydi. U qizining kelajagi haqida qayg'uradi: "Qanday eshitadi? Qanday o'rganadi? Qanday gapiradi?"

В результате израильского удара по Джабалии в августе 2023 года годовалая Ватин аль-Аджрами потеряла 85-90% слуха. Ее мать Мариам рассказала, что взрывная волна повредила уши девочки, хотя внешних травм не было.
Через несколько дней семья заметила, что Ватин не реагирует на звуки. Обследование показало тяжелую потерю слуха: 85% на левое ухо и 90% на правое. Врач объяснил, что причиной стала взрывная волна, и такие случаи участились с начала войны в октябре 2023 года.
По данным ООН и медицинских организаций, число детей с потерей слуха в Газе резко возросло. До войны около 20 000 человек имели нарушения слуха, теперь эта цифра достигла 30-40 тысяч, включая многих детей.
Трехлетний Усаид аш-Шами также потерял слух в возрасте четырех месяцев. Его мать Мариам говорит, что он не слышит лая собак или приближающихся машин, что подвергает его постоянной опасности.
Фадель Кураз, переводчик жестового языка, сообщает, что число людей с потерей слуха достигло примерно 35 000. Он отмечает острую нехватку слуховых аппаратов и батареек из-за израильской блокады.
Ватин и Усаид нуждаются в кохлеарной имплантации, которая возможна только за пределами Газы. Израиль ограничивает выезд для лечения. Врачи рекомендуют проводить операцию до пятилетнего возраста.
Мать Ватин, Мариам, говорит: "Я ничего не хочу, только чтобы она уехала и получила кохлеарный имплант". Она беспокоится о будущем дочери: "Как она будет слышать, учиться, говорить?"