Germaniyaning “Xotira, mas’uliyat va kelajak” (EVZ) jamg‘armasi natsistlar rejimi davrida majburiy mehnatga jalb qilinganlarning birinchi to‘lovlarini amalga oshirganiga 25 yil to‘ldi. Biroq ko‘plab jabrlanganlar uchun bu tovon juda kech va yetarsiz bo‘ldi.
EVZ ma’lumotlariga ko‘ra, 2001-2007 yillar oralig‘ida 100 ga yaqin mamlakatdagi 1,66 million sobiq majburiy ishchi va ularning huquqiy vorislariga 4,4 milliard yevro (5,1 milliard dollar) to‘langan. Ammo tarixiy tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, natsistlar davridagi majburiy mehnatning to‘liq hajmini qoplash uchun dastlabki jamg‘arma 180-220 milliard nemis markasi (90-112 milliard yevro) bo‘lishi kerak edi.
EVZ rahbari Andrea Despotning ta’kidlashicha, jamg‘arma hajmi adolatsizlikka nisbatan juda kichik bo‘lgan: “Natsistlar davrida 26 millionga yaqin kishi fabrikalarda, qishloq xo‘jaligida, cherkovlarda, xususiy uylarda va kompaniyalarda ishlashga majbur bo‘lgan. Jamiyatning deyarli har bir qatlami bundan foyda ko‘rgan. Bu yetkazilgan zarar va ekspluatatsiyani qoplashga yaqinlashmadi.”
EVZ jamg‘armasi 2000 yil iyulida tashkil etilgan bo‘lib, unga 10,1 milliard nemis markasi ajratilgan. Yarimini federal hukumat, qolgan yarmini esa 6500 ga yaqin nemis kompaniyasidan iborat “Nemis biznesi tashabbusi” tashkiloti to‘lagan. G‘arbiy Germaniya 1953 yildayoq kompensatsiya choralarini ko‘rgan bo‘lsa-da, majburiy ishchilar bundan chetda qolgan.
Tarixchi Konstantin Goschlerning fikricha, kechikishning asosiy sababi Sovuq urush edi: “Sovuq urush davrida temir parda ortiga pul jo‘natmaslik tamoyili amal qilgan.” Shuningdek, Sharqiy Yevropadagi sobiq majburiy ishchilar ko‘pincha xoin sifatida qaralgan va ularning murojaatlari e’tibordan chetda qolgan.
Bugungi kunda EVZ inson huquqlari, demokratik qadriyatlar va tarixiy ta’limni qo‘llab-quvvatlovchi xayriya jamg‘armasi sifatida faoliyat yuritadi. 2025 yilda Rossiya hukumati EVZni “nomaqbul tashkilot” deb e’lon qildi, chunki jamg‘arma Ukrainani qo‘llab-quvvatlagan.

Немецкий фонд «Память, ответственность и будущее» (EVZ) отмечает 25 лет с момента первых выплат компенсаций тем, кто был вынужден работать при нацистском режиме. Однако для многих жертв эти выплаты оказались слишком поздними и недостаточными.
По данным EVZ, с 2001 по 2007 год 1,66 миллиона бывших подневольных работников и их правопреемников в около 100 странах получили 4,4 миллиарда евро (5,1 миллиарда долларов). Исторические исследования показывают, что для полной компенсации принудительного труда в нацистскую эпоху первоначальный фонд должен был составлять от 180 до 220 миллиардов немецких марок (90–112 миллиардов евро).
Глава EVZ Андреа Деспот отметила, что размер фонда был несоразмерен несправедливости: «Около 26 миллионов человек работали на заводах, в сельском хозяйстве, в церквях, в частных домах, в компаниях. Почти каждый слой общества извлек из этого выгоду. Можно сказать, что это почти не компенсировало ущерб и эксплуатацию».
Фонд EVZ был создан в июле 2000 года с капиталом 10,1 миллиарда немецких марок. Половину внесло федеральное правительство, другую половину — организация из около 6500 немецких компаний. Западная Германия ввела меры компенсации еще в 1953 году, но они исключали подневольных работников.
Историк Константин Гошлер считает главной причиной задержки Холодную войну: «Во время Холодной войны действовал принцип: не отправлять деньги за железный занавес». Кроме того, бывших подневольных работников в Восточной Европе часто подозревали в коллаборационизме.
Сегодня EVZ работает как благотворительный фонд, поддерживающий права человека, демократические ценности и историческое образование. В 2025 году российские власти объявили EVZ «нежелательной организацией» после его поддержки Украины.