AQShning harbiy qudrati dunyo bo‘ylab o‘z kuchini namoyon qilishda hali ham tengsiz bo‘lsa-da, Eronning Hormuz bo‘g‘ozini to‘sib qo‘yishi Amerika qo‘shinlarining global savdo himoyachisi sifatidagi rolini shubha ostiga qo‘ydi.
AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga qarshi urushni tugatish bo‘yicha kelishuvni e’lon qilar ekan, “Dunyo kemalari, dvigatellaringizni ishga tushiring!” deb yozdi. U, shuningdek, Hormuz bo‘g‘ozining bepul qayta ochilishiga “to‘liq ruxsat” berdi.
AQSh va Eron juma kuni Jenevada o‘zaro anglashuv memorandumini imzolashi kutilmoqda. Trampning so‘zlariga ko‘ra, bo‘g‘oz faqat kelishuv imzolangandan keyin to‘liq ochiladi.
Eron ommaviy axborot vositalarida kelishuv loyihasi haqida tarqalgan xabarlarga ko‘ra, Tehronning Hormuzdagi kelajakdagi roli hali ham muzokaralar mavzusi bo‘lib qolmoqda. “Eron-Ummonning Hormuz bo‘g‘ozidagi suvereniteti” muzokaralarga qo‘shilgani va AQSh Eron to‘lovlarini qabul qilgani aytilmoqda.
AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens esa Vashingtonning uzoq muddatli istagi bo‘g‘ozning bepul ochiq bo‘lishi ekanini, ammo texnik muzokaralar davom etayotganini bildirdi.
Mutaxassislarning fikricha, Eronning dronlar, minalar va kichik qayiqlar yordamida dengiz yo‘llarini to‘sib qo‘yish qobiliyati AQShning erkin savdoni himoya qilishdagi rolini zaiflashtirdi. “Bu AQShning global superkuch sifatidagi obro‘siga zarba bo‘ldi”, deydi tahlilchi Rebekka Lissner.
Urush natijasida Eronning an’anaviy dengiz floti yo‘q qilingan bo‘lsa-da, Tehron asimmetrik hujumlar orqali o‘z ta’sirini saqlab qoldi. Ko‘rfaz davlatlari esa AQShning xavfsizlik kafolatlari ishonchliligiga shubha bilan qaray boshladi.
Lissnerning ta’kidlashicha, kelishuv Eronning bo‘g‘oz ustidan nazoratini mustahkamlashi mumkin, chunki Tramp kelishuv matnini oshkor qilishdan bosh tortmoqda. Bu esa Eronning kemalardan to‘lov undirish imkoniyatini yaratishi mumkin.

Военное превосходство США остается неоспоримым, но успешная блокада Ормузского пролива Ираном поставила под вопрос способность Вашингтона защищать мировую торговлю.
Президент США Дональд Трамп объявил о сделке с Ираном, положившей конец конфликту, начатому совместно с Израилем. В своем посте он «полностью разрешил» бесплатное открытие пролива, написав: «Пусть нефть течет!»
США и Иран планируют подписать меморандум о взаимопонимании в Женеве. Трамп заявил, что пролив откроется только после подписания соглашения.
Неподтвержденные сообщения иранских СМИ утверждают, что будущая роль Тегерана в проливе остается предметом переговоров. Якобы в повестку включен вопрос о «суверенитете Ирана и Омана над проливом», и США согласились на выплаты Ирану.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Вашингтон ожидает долгосрочного бесплатного прохода, но технические детали еще обсуждаются.
Эксперты отмечают, что способность Ирана использовать дроны, мины и катера для блокировки судоходства подорвала доверие к роли США как гаранта свободы навигации. «Это удар по имиджу США как глобальной сверхдержавы», — считает Ребекка Лисснер из Совета по международным отношениям.
Хотя ВМС Ирана были уничтожены, асимметричные атаки Тегерана на энергообъекты в Заливе стали эффективным сдерживающим фактором. Страны Залива ставят под сомнение надежность американского «зонтика безопасности».
Лисснер предупреждает, что сделка может закрепить контроль Ирана над проливом, позволяя ему взимать плату с судов. Трамп отказывается публиковать текст соглашения, что усиливает подозрения.