Fadl Nasser mototsiklini minib, Eron va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasida Livanni o‘z ichiga olgan urushni tugatish bo‘yicha kelishuv haqidagi xabarni eshitishi bilan janubiy Livandagi tug‘ilgan shahri Ayn Baalga yo‘l oldi.
U 2-martdan beri Isroil bombardimonlarining asosiy yuki bo‘lgan janubiy Livanga yo‘l olgan minglab odamlardan biri. Bir necha oy oldin oilalarni shimolga olib ketgan avtomobillar endi teskari yo‘nalishda harakatlanmoqda.
Nasser Isroil bosqinidan keyin uylarini tark etishga majbur bo‘lgan 1,2 million livanliklardan biridir. U Sidon shahridagi maktabda tashkil etilgan vaqtinchalik boshpanada yashashga majbur bo‘ldi. Uning Tyur tumanidagi uyi keng ko‘lamli vayronagarchilikka uchradi.
Livanliklar uylariga qaytayotgan bir paytda, Isroil kuchlari Livanning qariyb 20 foizini egallab turibdi va janubdan chiqib ketishni rad etmoqda. Sulh e’lon qilinganidan keyin Livan hukumati va armiyasi chekka qishloqlar aholisini ehtiyot bo‘lishga va xavfsizlik yaxshilanmaguncha qaytmaslikka chaqirdi.
Ogohlantirishlarga qaramay, odamlar, ko‘pchilik chodirlar va mashinalarda yashagan, uylariga qaytishni tanladi. Qaytganlardan biri Abu al-Hasson Al Jazeeraga aytishicha, ko‘chirishning og‘ir tajribasi odamlarning qishloqlariga bog‘liqligini yanada kuchaytirgan va “zararga qaramay, qaytish ta’riflab bo‘lmaydigan tuyg‘u”.
Ularni kutayotgan vayronagarchilik juda katta: uylar va fuqarolik infratuzilmasi G‘azodagiga o‘xshash darajada vayron qilingan. Isroil 2-martda Livanga urush boshlaganidan beri kamida 3783 kishi halok bo‘lgan va 11699 kishi yaralangan.
Tyur va Nabatiya kabi zich joylashgan hududlar Isroil bombardimonlarida katta vayronagarchilikka uchradi, ko‘plab qishloqlar butunlay yo‘q qilindi. Tyur aholisining uchdan bir qismi majburan ko‘chirilgan.
Deir Qanun en-Nahrda Muhammad Hariri vayron bo‘lgan oilaviy uyi oldida turib, Isroil havo hujumida o‘g‘li va jiyanining o‘limiga motam tutdi. “Sevimli odamlarni yo‘qotish toshlarni yo‘qotishdan ancha og‘irroq”, dedi u.
Nabatiyada mahalliy amaldor Husayn Barjoviy ba’zi mahallalardagi vayronagarchilik 70 foizdan oshganini aytdi. Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu dushanba kuni qo‘shinlar janubdan chiqib ketmasligini aytdi.
Seshanba kuni Eron Livanga har qanday Isroil hujumi yoki hududni bosib olish vaqtinchalik kelishuvni buzish bo‘lishi haqida ogohlantirdi. Livanlik Hizbulloh guruhi urushni barcha jabhalarda tugatish kelishuvini qo‘llab-quvvatladi.
2024-yil noyabrdagi sulh Isroil qo‘shinlarini olib chiqishni va Hizbullohni qurolli kuchlarini Litani daryosidan shimolga ko‘chirishni talab qilgan edi. Biroq Isroil o‘t ochishni to‘liq to‘xtatmadi va chegara bo‘ylab beshta nuqtani egallab turdi. Xavfsizlik vaziyati beqarorligicha qolmoqda.

Фадль Нассер сел на мотоцикл и поспешил в родной город Айн-Бааль на юге Ливана, как только услышал новость о сделке между Ираном и США о прекращении войны, затронувшей Ливан.
Он один из тысяч людей, направляющихся на юг Ливана, который с 2 марта подвергался израильским бомбардировкам. Машины, нагруженные багажом, который месяцами ранее увозил семьи на север, теперь движутся в обратном направлении.
Нассер — один из 1,2 миллиона ливанцев, вынужденных покинуть свои дома после израильского вторжения. Он укрылся во временном убежище в школе в Сидоне, в 44 км к северу от родного города в районе Тира, который подвергся массовым разрушениям.
Пока ливанцы возвращаются домой, израильские силы продолжают оккупировать почти 20% Ливана, угрожая атаками и отказываясь уходить с юга. После объявления перемирия ливанские власти и армия предупредили жителей приграничных деревень соблюдать осторожность и не возвращаться до улучшения ситуации.
Несмотря на предупреждения, люди, многие из которых жили в палатках и машинах, решили вернуться. Абу аль-Хасан, другой возвращающийся, сказал Al Jazeera, что тяжёлый опыт перемещения только укрепил связь людей с их деревнями, делая возвращение «неописуемым чувством независимо от ущерба».
Разрушения, ожидающие их, огромны: дома и гражданская инфраструктура уничтожены в масштабах, подобных Газе. С начала войны 2 марта в Ливане погибли по меньшей мере 3783 человека и ранены 11 699.
Густонаселённые районы, такие как Тир и Набатия, понесли огромные разрушения от израильских бомбардировок, целые деревни были стёрты с лица земли. Более трети населения Тира было вынужденно перемещено.
В Дейр-Канун-эн-Нахр Мухаммад Харири стоял перед разрушенным семейным домом, оплакивая потерю сына и племянника в результате израильского авиаудара. «Потеря близких гораздо тяжелее, чем потеря камней», — сказал он.
В Набатии местный чиновник Хусейн Барджави заявил, что разрушения в некоторых кварталах превышают 70%. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в понедельник заявил, что войска не уйдут с юга.
Во вторник Иран предупредил, что любая израильская атака на Ливан или продолжение оккупации территории будет нарушением временного соглашения. Ливанская группировка «Хезболла» поддержала сделку о прекращении войны на всех фронтах.
Перемирие в ноябре 2024 года требовало вывода израильских войск и перемещения «Хезболлы» к северу от реки Литани. Однако Израиль так и не прекратил огонь и сохранил оккупацию пяти пунктов вдоль границы. Ситуация с безопасностью остаётся нестабильной.