Livan Milliy Axborot Agentligi (NNA) maʼlumotlariga koʻra, Isroilning Livan janubidagi Nabatiya gubernatorligiga uyushtirgan bir necha zarbalari kamida toʻrt kishining hayotiga zomin boʻldi. Bu, AQSh va Eron oʻrtasidagi sulh va urushni barcha jabhalarda tugatish boʻyicha kelishuvga qaramay sodir boʻldi.
Seshanba kungi qotillik Mayfadun shahrida ikkita transport vositasiga uchuvchisiz samolyotlar hujumi natijasida yuz berdi. Agentlikning xabar berishicha, Shoukin qishlogʻida uchinchi transport vositasi ham nishonga olingan.
Eron va AQSh oʻrtasidagi koʻpincha moʻrt muzokaralar davomida eronlik amaldorlar har qanday sulh kelishuvi Isroilning Livanga hujumlarini tugatishni oʻz ichiga olishi kerakligini bir necha bor taʼkidlagan edi.
Oʻzaro anglashuv memorandumi matni hali oshkor etilmagan boʻlsa-da, mojaroda vositachilardan biri sifatida ishtirok etayotgan Pokiston bosh vaziri dushanba kuni kelishuv “Livan ham kiradigan barcha jabhalarda” harbiy harakatlarni darhol toʻxtatishni nazarda tutganini aytdi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arakchiy seshanba kuni Isroilning Livan janubini davomli bosib olishi kelishuvni buzishini aytdi va “urush davomida Isroil kuchlari bosib olgan hududlardan chiqib ketmasa, urush toʻliq tugamagan” deb qoʻshimcha qildi.
Livan parlamenti spikeri Nabih Berri bilan telefon orqali suhbatda Eronning bosh muzokarachisi Muhammad Bagʻir Qolibof AQShni Isroilni Livanga qarshi urushini toʻxtatishga, uylarni buzishni toʻxtatishga va bosib olingan Livan hududidan chiqib ketishga majburlashga chaqirdi.
AQSh va Eron oʻrtasidagi kelishuv eʼlon qilinganidan soʻng, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Isroil Livan janubini bosib olishda davom etishini aytdi.
Shu bilan birga, Livanlik “Hizbulloh” guruhi Eron Tehron AQSh bilan muzokaralarning navbatdagi bosqichida Isroil qoʻshinlarining Livandan chiqib ketishini talab qilishiga kafolat olganini maʼlum qildi, deb xabar beradi Reuters agentligi.
Livan sogʻliqni saqlash vazirligi maʼlumotlariga koʻra, 2 mart kuni janglar qayta boshlanganidan beri Isroil hujumlari oqibatida Livanda kamida 3 826 kishi halok boʻlgan va 11 851 kishi yaralangan.

По данным Ливанского национального информационного агентства (NNA), несколько израильских ударов по южноливанской провинции Набатия привели к гибели как минимум четырех человек. Это произошло несмотря на перемирие и недавнее соглашение между США и Ираном о прекращении войны на всех фронтах.
Убийство во вторник произошло в результате отдельных атак беспилотников на два автомобиля в Майфадуне. Агентство сообщило, что третий автомобиль также был атакован в деревне Шукин.
В ходе часто хрупких переговоров между Ираном и США иранские чиновники неоднократно заявляли, что любое соглашение о прекращении огня должно включать прекращение израильских атак на Ливан.
Хотя окончательный текст меморандума о взаимопонимании еще не обнародован, премьер-министр Пакистана, выступающего одним из посредников в конфликте, заявил в понедельник, что соглашение предусматривает немедленное прекращение военных операций «на всех фронтах, включая Ливан».
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил во вторник, что продолжающаяся оккупация Израилем южного Ливана нарушит сделку, добавив, что «без вывода израильских сил с территорий, оккупированных ими во время этой войны, война не закончилась полностью».
В телефонном разговоре со спикером ливанского парламента Набихом Берри главный переговорщик Ирана Мохаммад Багер Галибаф призвал США заставить Израиль прекратить войну против Ливана, остановить снос домов и вывести войска с оккупированной ливанской территории.
Вскоре после объявления о сделке между США и Ираном премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что Израиль продолжит оккупацию южного Ливана.
Между тем, ливанская группировка «Хезболла» заявила, что получила заверения от Ирана в том, что Тегеран потребует вывода израильских войск из Ливана на следующем этапе переговоров с США, сообщает агентство Reuters.
С момента возобновления боевых действий 2 марта в результате израильских атак в Ливане погибли не менее 3826 человек и 11 851 получили ранения, по данным министерства здравоохранения страны.