Isroil muxolifati Bosh vazir Binyamin Netanyaxuni Yaqin Sharqdagi urush natijalari uchun tanqid qilmoqda. Anonim rasmiylar AQSh va Eron o‘rtasidagi kelishuvni Isroil uchun muvaffaqiyatsizlik deb atamoqda.
Avvalroq AQSh va Eron Yaqin Sharqdagi yangi urushni tugatish uchun oʻzaro anglashuv memorandumini kelishib olgan edi. Tarixiy hujjatning rasmiy imzolanishi 19-iyun kuni Jenevada kutilmoqda.
Kelishuv 60 kunlik oʻt ochishni to‘xtatish rejimi va Hormuz bo‘g‘ozi orqali erkin dengiz qatnovini tiklashni nazarda tutadi. CNN maʼlumotlariga ko‘ra, hujjat Isroil qo‘shinlarini Livandan olib chiqish talabini o‘z ichiga olmaydi, garchi Isroil Eron hududini bombardimon qilishda AQSh bilan birgalikda qatnashgan bo‘lsa ham.
Vashington va Tehron o‘rtasida murosaga erishilgani eʼlon qilinganidan so‘ng, Tel-Aviv rasmiy ravishda kelishuvdan uzoqlashdi. Isroil hukumati o‘zini ushbu shartnomaning tomoni deb hisoblamasligini maʼlum qildi. Milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir bitim mamlakatini hech narsaga majbur qilmasligini taʼkidladi.
15-iyun kuni kechqurun Bosh vazir Binyamin Netanyaxu matbuot anjumanida AQSh prezidenti Donald Tramp bilan kelishmovchiliklarni tan oldi va “bu eng yaxshi oilalarda ham sodir bo‘ladi” dedi, ammo faqat o‘z davlatining xavfsizlik manfaatlari uchun javobgar ekanligini qo‘shimcha qildi. U bitimni batafsil muhokama qilishdan qochdi, ammo Eron hech qachon yadro quroliga ega bo‘lmasligini qatʼiy aytdi.
Netanyaxu Isroil asosiy vazifalarni bajarganini, Eronning yadro obyektlari, raketa zavodlari, dengiz floti va aviatsiyasini yo‘q qilganini taʼkidladi. U Erondagi rejimni o‘zgartirish maqsadi muvaffaqiyatsizlikka uchragani haqidagi tanqidni rad etdi. Energetika vaziri Eli Koen esa Tehron harbiy salohiyatini tiklashga urinsa, Isroil mustaqil harakat qilishga tayyorligini maʼlum qildi.
Isroil ichida kelishuv qattiq tanqidga uchradi va jiddiy mag‘lubiyat sifatida baholanmoqda. Reuters bilan suhbatda yuqori martabali isroillik rasmiy bitimni “dahshatli” deb atadi. Anonim manbalar Isroil tomoni Trampning bitim yaqinligi haqidagi bayonotidan hayratda qolganini va muzokaralarga taʼsir o‘tkaza olmaganini bildirdi.
Muxolifat yetakchilaridan biri, sobiq bosh vazir Yair Lapid voqeani Netanyaxuning diplomatik muvaffaqiyatsizligi deb atadi va mamlakat o‘zini himoya qilish bilan asosiy ittifoqchisi Vashington bilan qarama-qarshilik o‘rtasida qiyin tanlovga duch kelganini aytdi.
Ekspertlar ham Isroil uchun strategik boshi berk ko‘chani taʼkidlamoqda. Sobiq Mossad xodimi Sima Shain BBC Newsga AQSh pozitsiyasiga hayratda ekanligini bildirdi, chunki kelishuv Eronga Livandagi vaziyatga taʼsir qilish va “Hizbulloh”ni qo‘llab-quvvatlash huquqini qoldiradi.
BBC jurnalistlari Eronda rejim o‘zgarishining yo‘qligi Netanyaxuning imidjiga zarba ekanligini taʼkidlamoqda. Milliy xavfsizlik tadqiqotlari instituti eksperti Denni Tsitrinovich vaziyatni o‘ta xavfli deb baholadi, chunki Isroilning mustaqil harbiy harakatlari Oq uy tomonidan sabotaj sifatida baholanishi va AQShning qattiq javobiga olib kelishi mumkin.

Израильская оппозиция критикует премьер-министра Биньямина Нетаньяху за итоги войны на Ближнем Востоке, анонимно чиновники называют соглашение США и Ирана провалом для Израиля.
Ранее США и Иран согласовали меморандум о взаимопонимании, призванный завершить новую войну на Ближнем Востоке. Официальное подписание исторического документа ожидается 19 июня в Женеве.
Соглашение предусматривает установление 60-дневного режима прекращения огня и возобновление свободного судоходства через Ормузский пролив. По данным CNN, документ не содержит требований о выводе израильских войск из Ливана, несмотря на участие Израиля в бомбардировках иранской территории совместно с США.
После объявления о компромиссе между Вашингтоном и Тегераном официальный Тель-Авив дистанцировался от соглашения. Власти Израиля заявили, что не считают себя стороной этого договора, а министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир подчеркнул, что сделка ни к чему не обязывает его страну.
Вечером 15 июня премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху на пресс-конференции признал наличие разногласий с президентом США Дональдом Трампом, отметив, что они "случаются и в самых лучших семьях", но добавил, что отвечает исключительно за интересы безопасности своего государства. Он избегал детального обсуждения сделки, но жестко заявил, что при его руководстве у Ирана никогда не будет ядерного оружия.
Нетаньяху подчеркнул, что Израиль выполнил ключевые задачи, уничтожив ядерные объекты, ракетные заводы, военно-морской флот и авиацию Ирана. Он отверг критику о провале цели по смене режима в Иране, заявив, что задача заключалась в ликвидации угроз. Министр энергетики Эли Коэн предупредил о готовности Израиля действовать самостоятельно, если Тегеран попытается восстановить военный потенциал.
Внутри Израиля соглашение вызвало волну жесткой критики и было воспринято как серьезное поражение. Высокопоставленный израильский чиновник в беседе с Reuters назвал сделку "ужасной" для страны. Анонимные источники сообщили, что израильская сторона была застигнута врасплох заявлением Трампа о близости сделки и не смогла повлиять на переговоры.
Один из лидеров оппозиции, экс-премьер Яир Лапид, прямо назвал произошедшее дипломатическим провалом Нетаньяху, из-за которого страна оказалась перед тяжелым выбором между самообороной и конфронтацией со своим главным союзником — Вашингтоном.
Экспертное сообщество также указывает на стратегические тупики для Израиля. Бывшая сотрудница "Моссада" Сима Шайн в комментарии BBC News выразила недоумение позицией США, поскольку соглашение фактически оставляет за Ираном право влиять на ситуацию в Ливане и продолжать поддержку "Хезболлы".
Журналисты BBC отмечают, что отсутствие смены режима в Иране бьет по имиджу Нетаньяху. Эксперт Израильского института исследований национальной безопасности Дэнни Цитринович резюмировал, что ситуация крайне опасна, так как любые самостоятельные военные шаги Израиля, расцененные в Белом доме как саботаж, повлекут за собой жесткий ответ со стороны США.